speccy.pl
Facebook Like


SPECCY.PL

[SPECCY.PL PARTY 2023.1]

[WIKI SPECCY.PL]
Polecamy

KOMITET SPOŁECZNY KRONIKA POLSKIEJ DEMOSCENY
PIXEL HEAVEN 2023
AYGOR
Forum ZX Spectrum
Zawartość panelu chwilowo niedostępna
Archiwum plików ZX Spectrum
Nawigacja
The Shoe People
THE SHOE PEOPLE

W dzisiejszych czasach małe dzieci mają bardzo łatwy dostęp do komputerów, tabletów i smartfonów. Urządzenia te zapewniają mnóstwo gier i innych atrakcji dla kilkulatków. Czy ZX Spectrum może konkurować z nowoczesnymi gadżetami i dostarczyć dzieciom ciekawą zabawę? Tak, jeśli znajdziemy odpowiedni program. Jednym z nich jest The Shoe People.

The Shoe People jest grą edukacyjną wykorzystującą postacie z serialu animowanego pod tym samym tytułem (u nas znanego jako W Bucikowie). Postacie te pomagają dziecku w ćwiczeniu spostrzegawczości, w czytaniu, pisaniu i w liczeniu. Gier edukacyjnych o podobnej tematyce jest dużo, ale The Shoe People wyróżnia się bardzo dobrym wykonaniem oraz prostą obsługą, dzięki której grać może nawet trzyletnie dziecko. Do zabawy w najprostszej wersji wystarczą dwa klawisze: spacja i Enter.

Gra podzielona jest na kilka mini-gier o różnej tematyce i sposobie rozgrywki. Znajomość serialu nie jest wymagana.

1. Trampy visits his friends
Trampy idąc w odwiedziny do znajomych znajduje na drodze różne przedmioty. W zależności od wybranego poziomu trudności naszym zadaniem jest wskazanie przedmiotu identycznego ze znalezionym, wskazanie jego nazwy lub samodzielne jej wpisanie (oczywiście po angielsku).

2. Sgt. Major sorts it out
Pomagamy bobasowi w porządkowaniu klocków. Na ekranie są 4 półki, a na dole rozrzucone klocki. Wskazujemy odpowiednią półkę, na której ma się znaleźć dany klocek. W zależności od wybranego trybu gry klocki różnią się kolorem, kształtem lub wzorkiem.

3.The great alphabet robbery
Policjant próbuje zatrzymać złodzieja. Żeby ten ostatni trafił do aresztu musimy wykonać kilka zadań. Może to być wskazanie małej litery na podstawie wyświetlonej wielkiej (albo na odwrót) lub ułożenie słowa z podanych liter.

4. Wellington goes to the park
Nauka liczenia przy użyciu parkowej huśtawki. Na jednym z jej końców znajduje się - w zależności od trybu gry - pewna liczba klocków, kostka lub dwie cyfry. Naszym zadaniem jest wskazanie liczby, która powinna znaleźć się na drugim końcu huśtawki. Liczba ta ma odpowiadać liczbie klocków, liczbie oczek na kostce lub sumie cyfr.

5. Charlie's big day
W tej mini-grze można poćwiczyć pamięć. Na cyrkowej arenie Charlie wykonuje sztuczki. Najpierw jedną, potem dwie itd. Naszym zadaniem jest wskazanie po kolei wykonanych sztuczek. W innym trybie gry Charlie wykonuje kilka razy ten sam zestaw sztuczek, a potem jedną z nich pomija. Musimy wtedy wskazać jaką pominął.

Jak widać z powyższego opisu każda mini-gra ma różne tryby i poziomy trudności. Dzięki temu w The Shoe People mogą zagrać dzieci w różnym wieku - dla maluchów jest np. łączenie przedmiotów w pary, dla troszkę starszych rozpoznawanie liter, a dla jeszcze starszych (i uczących się angielskiego) nauka słówek. Dodatkowo na stronie B kasety znajduje się program Margot's Colouring Book. Jest to prosty program graficzny, w którym można coś narysować (chociaż joystick słabo się do tego nadaje) albo pokolorować gotowe rysunki.

The Shoe People wymaga do działania Spectrum z 128 kB pamięci. Dzięki temu oprawa graficzno-dźwiękowa jest bardzo dobra - duże sprajty, sporo animacji, muzyka z AY. Margot's Colouring Book działa też na Spectrum z 48 kB. Opisywana gra miała zapoczątkować edukacyjną serię First Class, ale okazała się jednocześnie pierwszą i ostatnią grą wydaną przez Gremlin Graphics pod tym szyldem.

Piotr "PopoCop" Szymański

THE SHOE PEOPLE (C) 1991 Gremlin Graphics

Grafika: 80%
Dźwięk: 80%
Ogólnie: 80%

Licencja Creative Commons Artykuł autorstwa Piotra "PopoCopa" Szymańskiego został wydany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe License.
W oparciu o utwór dostępny pod adresem http://speccy.pl/articles.php?article_id=62

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?