Autor Wątek: Mój nowy Sinclair!  (Przeczytany 4258 razy)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Mój nowy Sinclair!
« dnia: 2014.04.01, 12:41:58 »
Nie, to nie komputer ;D
Sinclair Studio 100.
Mokry sen każdego maniaka kaset. Oczywiście wtedy kiedy kasety były na czasie, czyli w latach osiemdziesiątych. Sprzęt pochodzi z roku 1985. Właśnie niedawno trafił do mnie.
Oprócz standardowego wyposażenia jak radio i gramofon, ma rozbudowany sześciokanałowy mikser z regulacją barwy tonu, położenia w bazie stereo (PAN) i TRIM (? jeszcze nie doszedłem). Są cztery wskaźniki wysterowania/poziomu, jest ECHO i regulacja PITCH - czyli prędkości magnetofonu. Ma trzy tryby pracy Hi-Fi/DJ/Studio.

Wisienką na torcie jest oczywiście tryb Studio. Magnetofon 1 oznaczony STEREO to zwykły niczym nie wyróżniający się magnetofon. Ale magnetofon 2, oznaczony STUDIO, jest właśnie tą niezykłą częścią - ma 4 ścieżki. Cztery ścieżki w jedną stronę! Można zapisywać jednocześnie cztery kanały.
Przy odtwarzaniu zwykłych kaset słychać jednocześnie stronę A i stronę B od tyłu ;)
Studio nie zasługiwałoby na tą nazwę, gdyby nie było możliwości edycji wybranych ścieżek. Otóż głowica kasująca również jest czterościeżkowa! Można kasować i nagrywać ponownie wybraną ścieżkę, jednoczenie odtwarzając pozostałe!

Ma też wejście do współpracy z ZX Spectrum! Gniazdo DATA (z tyłu) podaje sygnał na czwarty kanał magnetofonu bez żadnych korekcji, barwy czy echa.

Ten napakowany funkcjami sprzęt sprzedawano za 299 funtów. Ale chyba furory nie zrobił...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.04.01, 13:27:59 »
No i jeszcze ten, no... patefon na dachu ;)
To na wypadek, gdyby ktoś miał gry na winylach :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.04.01, 14:06:00 »
Ładne cacko :)
Nigdy o tym sprzęcie nawet nie słyszałem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.04.01, 14:16:56 »
No i jeszcze ten, no... patefon na dachu ;)
To na wypadek, gdyby ktoś miał gry na winylach :)

Chyba do kompletu potrzebuję teraz tej słynnej płyty Papa Dance z programem. ;D
BTW: gdyby nie gramofon - całość mogłaby być o połowę płytsza (czyli 20 cm)!

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.04.01, 21:26:17 »
Czekajcie czekajcie... To którego dzisiaj mamy? ;)
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.04.01, 22:50:03 »
No ale ten sprzęt naprawdę istnieje. Był produkowany pod markami Sinclair i Amstrad.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.04.02, 12:09:46 »
Przyznaję się do małej primaaprilisowej manipulacji. ;)
Jak pisał trojacek sprzęt był produkowany pod marką Sinclair i Amstrad, ale w sumie produkowany był przez Amstrada. Więc co by nie mówić - jest to Amstrad.
I mój też ma znaczek Amstrad, zdjęcie Sinclaira znalazłem w sieci, szukając info i instrukcji. Studio 100 pod marką Sinclair jest rzadziej spotykane. Amstrad kupił prawa do marki Sinclair, więc mógł na niektóre rynki produkować sprzęt pod tą marką. Były też jakieś komputery biznesowe Sinclair.
Cała reszta opisu jest prawdziwa.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.04.02, 12:29:26 »
No właśnie miałem zapytać, czemu kradniesz fotkę z sieci, skoro masz własny sprzęt ;)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.04.02, 22:39:48 »
Że naprawdę sprzęt istnieje to sprawdziłem (jak i jego możliwości). Nie chciało mi się wierzyć, że faktycznie Phonex jest jego posiadaczem, a tu niespodzianka! Fotka była skopiowana, więc myślałem, że opis również.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój nowy Sinclair!
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.04.02, 23:44:16 »
Haha, myślałem, że skoro ja już zapomniałem skąd wziąłem tą fotkę, to nikt jej nie znajdzie...
Powinienem chyba tylko wkleić logo do swoich zdjęć. ;) Tylko że bałem się że będzie to widać.
« Ostatnia zmiana: 2014.04.02, 23:53:02 wysłana przez Phonex »