Autor Wątek: PCB do Elwro 800 Junior  (Przeczytany 67977 razy)

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
PCB do Elwro 800 Junior
« dnia: 2017.08.10, 21:37:54 »
Witam,
planuję przerysować i wyprodukować płytki do Elwro 800 Junior (płyta główna, klawiatura i zasilacz). Na forum jest skan płyty głównej, natomiast nie ma skanu płytki klawiatury oraz zasilacza. Czy mógłby ktoś zeskanować obie te płytki? Z dolną stroną płytki klawiatury nie powinno być problemu. Z górną już tak, bo pustej raczej nikt nie ma. Może uda się odtworzyć mozaikę na górnej warstwie na podstawie tego co będzie prześwitywało od dołu, co będzie widoczne z góry oraz na podstawie schematu. Z kolei płytka zasilacza ma pewnie tylko warstwę dolną więc także nie powinno być problemu.

Z góry dziękuje za pomoc.
P.
« Ostatnia zmiana: 2017.08.10, 23:03:25 wysłana przez apk »

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: PCB o Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.08.10, 22:31:46 »
Chcesz robić PCB ze skanu płyty ? Odważny jesteś. Nie lepiej poszukać schematu. Korzystając ze schematu trudniej będzie popełnić błędy, a nawet niektóre będzie łatwiej poprawić.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: PCB o Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.08.10, 22:38:19 »
Nietoperz ma prawie skoczonego klona :)

Więcej info tu: http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3429.0
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: PCB o Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.08.10, 22:52:14 »
Chcesz robić PCB ze skanu płyty ? Odważny jesteś. Nie lepiej poszukać schematu. Korzystając ze schematu trudniej będzie popełnić błędy, a nawet niektóre będzie łatwiej poprawić.

Skan to punkt wyjścia. Na szczęście są one dobrej jakości więc szybko powinno udać się narysować całość. Drugi etap to weryfikacja ze schematem. Zwykle robię to tak, że gdy płytka jest gotowa to odznaczam po kolei połączenia na schemacie i jednocześnie kasuje ścieżki z rysunku (oczywiście kopii :) ). Wychodzą wtedy wszystkie niezgodności. Krok trzeci to sprawdzenie połączeń drutowych, o których jest w dokumentacji.

Nietoperz ma prawie skoczonego klona :)

Więcej info tu: http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3429.0


Widziałem i podziwiam. Nawet dodane PS2. Minus to brak złącz. Ale do tego niezbędny byłby inny układ. Ja jestem zwolennikiem klasyki, czyli odwzorować tak jak zrobiła fabryka. Mając replikę (bo na oryginał nie ma raczej szans) mogę myśleć o zmodyfikowanych wersjach.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.08.11, 09:22:45 »
Mozaikę płytki klawiatury znalazłem w DTR. Pozostaje zatem płytka zasilacza.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.08.12, 03:20:17 »
Mozaikę płytki klawiatury znalazłem w DTR. Pozostaje zatem płytka zasilacza.

Jest rysunek druku płyty w dokumentacji technicznej, mogę zeskanować. Były trzy rewizje płyty. REV A, REB B i REV C różnią się one nieco drobiazgami, w zależności od zastosowanych elementów. Z tego co wiem to płytę już zaczął rysować jeden z moich znajomych Przemysław. Skieruję go na ten wątek, to może udostępni już to co ma... niestety ostatnio tak jak ja... nie ma wolnego czasu.

Zbieram się do zeskanowania DTR-ki. Mam już obydwa tomy I i II (pierwszy jest opisowy, drugi rysunki i schematy). Jest też kompletna dokumentacja fabryczna licząca ponad 1000 stron, dotycząca Elwro 800 Junior, wszystko opisane w takich detalach, że nie mogłem wyjść z podziwu precyzji wykonania tej dokumentacji. Powoli to wszystko będę skanował... ale teraz mam na głowie rdzę z Elwro 523...

Płytkę zasilacza :) mogę rozlutować tą którą aktualnie mam niesprawną i zrobić skan.
« Ostatnia zmiana: 2017.08.12, 04:22:50 wysłana przez mkamzierczak »
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.08.12, 23:43:23 »
Miejmy nadzieję, że nie będzie, że się mądrzę, ale nie lepiej oddać skanowanie jakimś firmom które się tym zajmują? Są takie które zajmują się też antykami. Po prostu podejrzewam, że mając takie nabytki jak Elwro z serii 5xx niewiele czasu zostaje na żmudne sprawy. Oczywiście wszystko to kwestia pieniędzy, ale chyba można spróbować zrobić zrzutkę na ocalenie zabytkowej "literatury XX wieku" dla potomności.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.08.14, 03:16:10 »
Podchodzę do sprawy profesjonalnie :) W zeszły wtorek byłem w archiwum, gdzie zeskanowałem ponad 1000 stron dokumentacji, m.in. do Elwro 523, Elwor 801AT, oraz Elwro 800 Junior, także... poza tym nikt nie da Ci tej dokumentacji nigdzie wynieść, wszystko musisz robić na miejscu, a jak zapoznasz się z cennikiem skanowania w 300 dpi w jakiekolwiek bibliotece, czy archiwum... to prędzej byś ją przefotografował lub przeskanował... ceny dochodzą do 3-5PLN za stronę :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.08.14, 09:24:16 »
Mozaikę płytki klawiatury znalazłem w DTR. Pozostaje zatem płytka zasilacza.

Jest rysunek druku płyty w dokumentacji technicznej, mogę zeskanować. Były trzy rewizje płyty. REV A, REB B i REV C różnią się one nieco drobiazgami, w zależności od zastosowanych elementów. Z tego co wiem to płytę już zaczął rysować jeden z moich znajomych Przemysław. Skieruję go na ten wątek, to może udostępni już to co ma... niestety ostatnio tak jak ja... nie ma wolnego czasu.

Zbieram się do zeskanowania DTR-ki. Mam już obydwa tomy I i II (pierwszy jest opisowy, drugi rysunki i schematy). Jest też kompletna dokumentacja fabryczna licząca ponad 1000 stron, dotycząca Elwro 800 Junior, wszystko opisane w takich detalach, że nie mogłem wyjść z podziwu precyzji wykonania tej dokumentacji. Powoli to wszystko będę skanował... ale teraz mam na głowie rdzę z Elwro 523...

Płytkę zasilacza :) mogę rozlutować tą którą aktualnie mam niesprawną i zrobić skan.

Płytę rysuję w oparciu o skany płyty udostępnione przez nietoperza. Moja będzie jej kopią. Aktualnie mam już porozkładane punkty lutownicze. Zacząłem też rysować ścieżki warstwy górnej. Jedyne czego w tym momencie bym potrzebował to lepsze zdjęcie górnej krawędzi płyty )okolice złączy). Tam są zrobione napisy na warstwie miedzi, jednak na skanie nie są zbyt dobrze widoczne.

Do widoku płytki klawiatury dotarłem. Zrobię ją w drugiej kolejności. Zasilacz na razie zostawię. Możliwe, że wystarczy tylko skan dolnej strony bez rozlutowania. Nie wiem tylko, czy na tej płytce na górze jest opis czy też nie. Jeśli jest to trzeba będzie pomyśleć co c tym zrobić.

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.09.08, 08:54:40 »
Słowo stało się ciałem :). Teraz trzeba zabrać się za lutowanie.


pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.09.08, 09:07:43 »
O, żesz. Toż to kosztowało majątek :o
Wzór ścieżek z uwzględnieniem poprawek fabrycznych, czy będziesz to drutował tak jak w oryginale ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.09.08, 09:21:55 »
mam dwie płyty, jak coś to mogę pożyczyć do testów, nie wiem czy sprawne i moze przy okazji można by je sprawdzić
moje marzenie: Timex 2048 128K

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.09.08, 09:52:30 »
O, żesz. Toż to kosztowało majątek :o
Wzór ścieżek z uwzględnieniem poprawek fabrycznych, czy będziesz to drutował tak jak w oryginale ?


Cena wyszła całkiem akceptowalna, zwłaszcza, że zrobiłem od razu kilka, co zmniejszyło koszt jednostkowy. Na razie chcę to poskładać i zobaczyć czy ruszy.
Wersja jest bez poprawek. Założyłem, że będzie to dokładna kopia oryginalnej płyty.

mam dwie płyty, jak coś to mogę pożyczyć do testów, nie wiem czy sprawne i moze przy okazji można by je sprawdzić

Będę o tym pamiętał. Na razie złożę moją.

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.09.08, 09:57:22 »
->apk, dobra robota!

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: PCB do Elwro 800 Junior
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.09.08, 10:06:37 »
"No ładne cacko" :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76