Autor Wątek: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)  (Przeczytany 6269 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« dnia: 2018.01.11, 20:09:28 »
Tak do umiejących tworzyć rozszerzenia do komputerów chciałem przypomnieć(jest bodajże w dokumentacji technicznej Elwro), że port używany zazwyczaj do kontrolera stacji dyskietek jest chyba czymś w rodzaju złącza krawędziowego i powinien pozwalać na umieszczanie różnych rozszerzeń. Np. chyba RAMu.

To tak jakbyście narzekali na zbyt wiele wolnego czasu mimo posiadania umiejętności, a braku pomysłów  :-)

Acha czy ktoś próbował podłączać Covoxa pod złącze drukarkowe Elwro? Są jakieś programy pod CP/J (albo CP/Ma) wykorzystujące go?

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.01.11, 20:15:56 »
covoxa można podłączać pod dowolny port równoległy.
wytwarzanie dźwięku jest trywialne - przygotowujemy plik wav mono w rozdzielczości 8bitowej.
Sampling rate ustawiamy na poziom z którym dana platforma sprzętowa sobie poradzi wydajnościowo, a potem po prostu wysyłamy dane z pliku WAV na port równoległy bajt po bajcie (oczywiście staramy się wysyłać z taką prędkością jaki mamy sample rate).
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.01.11, 22:41:35 »
Wszyscy rzucają robotę i walczą do nocy, żeby podłączyć Covoxa do Juniora. Pozostaje tylko pytanie. Po jakiego grzyba? Przypominają mi się hasła z poprzedniej roboty... "jak już coś wymyślimy, to zadzwońcie do mnie".

Mam pomysł na płytę, ale nie umiem śpiewać i nie mam gitary. Nie nudzi Wam się? Może ktoś by mi nagrał taką płytę?
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.01.12, 09:52:01 »
@silenter Interesujące - jak to takie proste to może i mi się uda. Dzięki za info - pokombinuję z przejściówkami(ach ta nietypowa wtyczka w Elwro) jak się uda zdobyć, a covoxa teraz łatwo kupić.

@mkamzierczak hmm tak trochę to śmianie się samemu z siebie :-) Ale nie zastanowiło Ciebie dlaczego przez tyle lat nikt nie zrobił(albo ja przynajmniej nie wiem o tym) rozszerzenia Ramu do Elwro 800 Jr. Widocznie to nie takie trywialne, ale tutaj jest sporo zdolnych ludzi i może mają ochotę na kolejne wyzwania w hobby...

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.01.12, 10:11:28 »
Pgru, nikt nie zrobił bo prawdopodobnie nie było potrzebne. Przy każdym nowym fejsie jest problem jajka i kury. Czyli robie fejsa a ludzie mi piszą, a po co? I tak nie ma na to softu. A softu nikt nie pisze bo nie ma interfejsu  :D A zrobienie fejsa i w dodatku oprogramowanie go to nie jest zabawa na jeden czy dwa wieczory.  Do tego akurat covox to przeciez pare rezystorów, cały trick jest właśnie w sofcie.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.01.12, 10:28:43 »
Hejka,

Tutaj musze troche poprzec Marcina, bo podobna sytuacje mialem w ostatni albo moze poprzedni weekend.

Cytuj
Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)

Ktos, kogo zupelnie w zyciu nigdy nie spotkalem, rzucil tekst w stylu "To ten co sie zna na komputerach ? (...)"
Po czym zaczal wyliczac ile to on nie ma laptopow do sformatowania itp itd. W sumie tylko zaypytalem, skad mu przyszlo do glowy, ze nagle jest w pozycji, zeby mnie albo ogolnie komukolwiek planowac czas ? Odpowiedzial "Bo umiesz".

Pgru, musze przyznac, ze to juz nie jest pierwsze podejscie z Twojej strony w stylu "zrob cos dla mnie" w sposob taki, zeby to wygladalo na "Ale to tylko pomysl".

uwazam, ze to troche nieladnie - na prawde nieladnie ...

Pozdrawiam.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.01.12, 11:05:01 »
To tak jakbyście narzekali na zbyt wiele wolnego czasu mimo posiadania umiejętności, a braku pomysłów  :-)

trzy razy przeedytowałem zanim naciskam "wyślij" więc może Rafał nie dostanie zawału :)

pgru, my robimy, każdy co może bo umie, na co znajduje czas. Wiesz w czym tkwi problem? My mamy za mało czasu na komputery, które mamy obok siebie, czas który mamy na te komputery "wyrywamy" z czasu, który w sumie przynależy naszym rodzinom, siedzimy po nocach jak już dostaniemy zielone światło - i podejrzewam, że 99% osób jakby chciało i miało czas to ma listę circa 20. rzeczy do zrobienia z retro sprzętem i nie jest na niej żaden z Twoich pomysłów. Z kolei ludzie robiący to zawodowo (czyli poniekąd żyjący z tego) jak Zaxon zadadzą proste pytanie: ile się tego sprzeda? Bo to określa sens danego projektu poza fazą prototypową dla "funu".

Natomiast... jest proste rozwiązanie - zrób to sam, jeżeli nie potrafisz to zleć to komuś, opłać jego czas - i będziesz miał. Możesz być Jobsem Elwro Jr, zrobisz z niego torpedę zatapiającą dowolną 8bitówkę, przywrócisz go do dawnej chwały (o ile była). Akcelerator na miarę Vampire do Amigi, wersja mobilna, sterownik paczek na Okęciu (tym ostatnim jestem żywotnie zainteresowany, bo jedna mi leżała prawie miesiąc) - jest pełne pole do popisu. Zrób, albo zapłać komuś, żeby zrobił i odcinaj z tego potem kupony z megahajsem, jak to z retro bywa.
dużo sprzętu mało czasu.

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.01.12, 14:49:24 »
Na początek daj rozpiskę sygnałów, na tym złączu krawędziowym, żeby nie trzeba było przeszukiwać dokumentacji. Napisz co więcej do czego potrzebujesz tego rozszerzenia? (programy, system operacyjny) Ile tego ramu miało by być w twoim zamyśle?

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.01.12, 18:49:14 »
@jackfinch
Załączam. Jest to podpunkt 3.2.2 Tabela sygnałów na złączu testowym systemu, strona 39-41. Złącze jest opisane jako także możliwość rozbudowy komputera. Z pewnością są tu ludzie lepiej się znający, ale jeśli się nie mylę najciekawszy jest sygnał na pinie 84 +RDYEXT  opisany jako WE(jściowy) urządzenie /RAM EXT/ gotowe. Moim zdaniem (poprawcie mnie jeśli mylę) umożliwia to podłączanie rozszerzeń pamięci na zasadzie stronicowania jak chyba w tych Spectrumach 128.

Nie wiem czy mogę sobie wybierać i wypisywać listę oczekiwań co do rozszerzenia. Tak naprawdę będę się cieszył z każdego które chociażby pozwoli uruchomić gry na 128 KB. Jeśli to nie wymaga dużo większego nakładu pracy to w sumie chyba najlepiej byłoby jakby mieć tyle co w Spectrumach za wschodniej granicy. Przydałoby się to może nawet do systemu, bo może ktoś kiedyś(nawet za 30 lat) przepisze graficzny system operacyjny który jest np. dla Amstrada etc.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.01.12, 18:54:30 »
Na początek daj rozpiskę sygnałów, na tym złączu krawędziowym, żeby nie trzeba było przeszukiwać dokumentacji. Napisz co więcej do czego potrzebujesz tego rozszerzenia? (programy, system operacyjny) Ile tego ramu miało by być w twoim zamyśle?

I po co? :D
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.01.12, 18:59:04 »
@pgru  - W kilkudziesięciu KB sampel w tych nastu kHz (aby brzmiało przyzwoicie), mieści się tak śmiesznie krótka próbka, (góra naście sekund), że zabawa nie jest warta świeczki. Dodatkowo problem na czym to trzymać i skąd brać takie sample. Na dyskietce też się wiele nie zmieści.

Pobaw się na jakimś PC czy Amidze jakimś programikiem do cięcia i konwersji sampli i znajdź taki który obcięty do tych powiedzmy 40KB będzie brzmiał interesująco, potem znajdź taki drugi i trzeci. Policz sobie ile takich zmieści ci się na dyskietce i ile czasu zajmie ich znalezienie i przegranie i zadaj sobie pytanie czy warto było poświęcić na to czas. Czy nie milej by było spędzić go na słuchaniu modułków z Amigi.

W 11kHz 8bit jedna minuta sampla mono zajmuje 560KB. A 11kHz to żaden szał dla ucha, moim zdaniem 16kHz brzmi już znośnie. Zastanów się przez ile minut jesteś wstanie wsłuchiwać się w brzęczenie stacji, aby potem posłuchać tej niecałej minuty trzeszczącego dźwięku? A jeśli uważasz że to brzmi frapująco to popatrz na ceny przystawek typu kilkaset KB do 8bitowca.

Albo inna opcja - pamięć zostaje standardowa ale dokupujemy czytnik kart robiący za twardziela i jakiś czarodziej pisze program do doczytywania i odtwarzania sampla na żywo. Hulaj dusza parę GB można sobie zapchać WAV-ami w ciągu paru godzin wybrzydzania w MP3kach. Tylko że jeśli nie zrobisz tego sam, albo przynajmniej nie wydasz kasy na taką przystawkę to nie będziesz się miał czym chwalić.

Na popularniejszych 8bitowcach niż Elwro istnieją programiki do puszczania króciutkich sampelków i każdy kto się tym pobawił na jednym z nich, najprawdopodobniej nie ma ochoty poświęcić ponownie takiej ilości czasu na bawienie się czymś podobnym na innym 8bit, bo już wie że milej i taniej, jest posłuchać sobie modków na Amidze, albo na emulatorze, albo na WinAmpie , albo na stronce SoundCloud.com niż brnąć przez to ponownie.

Innym nie głupszym pomysłem na spędzenie czasu jest wyszperanie kaset z muzyką w piwnicy, albo kawałków których się nie słyszało ze 20 lat na YouTube. I nie szkodzi że się nie pamięta nazw, można je znaleźć na archiwalnych trójkowych listach przebojów. www.lp3.pl  Albo sprawdzić na tekstowo.pl w tłumaczeniach o czym śpiewali w tych zagranicznych piosenkach które tak się nam podobały zanim nam wyrosły wąsy. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Z cyklu umiesz to proszę zrób ;-)
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.01.12, 20:49:05 »
A nie lepiej zamiast bawić się w Covoxa, to kupić kartę dźwiękową do Juniora opartą o ay 3-8910 i słuchać muzyki ze spectrumowych gier i demek?