Autor Wątek: Zasilacz +2A  (Przeczytany 4602 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.12.04, 13:52:12 »
W czym mi pomoże pomiar izolacji ? Nie będę tego trafo przecież przewijał. Żarówka powinna podświetlać napis "Do kosza" ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.12.04, 14:00:22 »
Zobaczysz tylko przebicie, a nie efekt starzenia. Izolacja o sporej uplywnosci będzie grzala trafo, nie dzisiaj i nie w zimnym garażu. Oddasz komuś sprzęt, zasilacz wyląduje pod biurkiem na stałe w gniazdku i kto wie co stanie się za 2-3 lata. Nie dla widzi mi się, robi się pomiary okresowe instalacji elektrycznych, a w wieku krajach tzw. PAT. Izolacja o rezystancji poniżej dopuszczalnej i do kubla. 230V/50Hz to już nie zabawka zasilana z baterii. Mamy do czynienia ze sprzętem niewiadomego pochodzenia, o niewiadomej historii do tego mającym 20-30 lat.

Elektronik nie czuje bluesa ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.12.04, 14:33:04 »
No masz. Tak podchodząc do sprawy, to i nowe podzespoły należałoby sprawdzać.
Takie czasy, że nie wiadomo skąd się trafią części. Podróbek nie brakuje.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.12.04, 14:41:42 »
W mojej branży robi się dokładne testy fabryczne każdego wyrobu (wylacznika SF6, transformatora, zestawu szaf z zabezpieczeniami i automatyka), sprawdzenie odbiorcze po zainstalowaniu każdego elementu układanki jak i całego pola liniowego czy transformatorowego i jezli wszystko OK, dopiero dopuszcza do ruchu. Nie ma drogi na skróty, jak w przypadku urządzeń konsumenckich. Wszystko po to, aby uniknąć strat w ludziach oraz strat materialnych. Tak jest też w przypadku instalacji elektrycznych niskiego napięcia (do 1kV). :)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

emeu

  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.12.04, 14:44:44 »
Zasilacz jest w grubej plastikowej obudowie, prawie każdy ma w domu różnicówkę, co poza namierzeniem spalenizny od plastiku może się stać?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.12.04, 14:47:33 »
Wyłącznik roznicowo-pradowy jest nie w każdym domu. Choćby nie będzie Ciebie w domu 2 dni, Małe ognisko na dywanie, firanki pięknie pala są, 230V zamiast masy na wtyczce do ZX'a...
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.12.04, 14:49:14 »
Generalnie mało prawdopodobne aby była upływność do rdzenia tudzież do uzwojenia wtórnego.(karkas jest gruby).
Większe prawdopodobieństwo to zwarcie zwojowe z powodu uszkodzenia izolacji drutu nawojowego i to może załatwić szybciej trafo i otoczenie ,szczególnie jak zabezpieczenie jest nadmiarowe , po to też są w wielu montowane te bezpieczniki termiczne na uzwojeniu pierwotnym.
A te ślady rdzy na rdzeniu to efekt trzymania biedaka w wilgotnej piwniczce a moze i ciemnej  :'(
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.12.04, 16:06:57 »
z tego co pamietam w zasilaczach do +2A/B i +3 nie ma zabezpieczen termicznych, tak jak bywalo w tych od gumiaka, Plusa, czy Toastracka

+2A/B


+3

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.12.04, 16:35:58 »
Zabezpieczenie termiczne to element transformatora i może go nie być na schemacie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.12.04, 16:45:13 »
Z pełną powagą i odpowiedzialnością popieram wypowiedź poprzednika , nigdy takowego elementu na żadnym schemacie urządzenia z trafem nie widziałem 8)  a żyję już ho ho... ;) to jest w transformatorze i może z opisu typu  coś wynika...
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.12.04, 17:47:58 »
Ten zasilacz (+2A/B) ma bezpiecznik na wejsciu i dwa na wyjsciach z uzwojen wtrornych. Termika w nim nie uswiadczysz.

W kazdym razie kruszymy kopie o nic.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.12.04, 18:31:49 »
Ma termik na fotce nr 3 widać dwa srebrne druty jeden połączony w szereg z uzwojeniem pierwotnym.
Nie widać go bo jest pod warstwą izolacji a nie chcę go bardziej gwałcić ;)
Ale jak będzie trzeba... ;)

Wierzysz teraz ;)
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.12.04, 18:35:22 »
Wierzysz. Chociaż w moim nie było. Rozbebeszylem bardziej niż Ty całego popsutego dziada jakiś rok temu.

Tak z ciekawości. Były różne zasilacze na Wyspach i na kontynencie, czy różniły się tylko wtyczka?
« Ostatnia zmiana: 2017.12.04, 18:41:54 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.12.04, 18:57:25 »
Tego nie wiem  , to jedyny do +2A co robiłem sekcję do sprawdzenia mojej teorii a termiki często trafiałem w niesprawnych trafach w różnym sprzęcie.
Niektóre padały po miały powód (np. zwarcie w uzwojeniu itp) a czasami była po prostu na nim przerwa i jak się go zwarło to to działał bez problemów. No ale jeśli jakaś zwojówka na pierwotnym lub wtórnym uzwojeniu to po zwarciu elementu to było bum lub szybko zaczynał grzać bez obciążenia to do kosza (nie w poprzednim wieku się przewijało np ręcznie bo skąd było taki dorwać np. do jamnika) ;D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR