Autor Wątek: Polska scena Spectrum  (Przeczytany 123173 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.11.14, 13:45:47 »
Stavi przerabialo gumiaki i Timexy na 128K. Mialem kiedys takiego w reku.
Teraz mi sie przypomnialo ze SS Captain to przeszedl na Amige do grupy Katharsis.
Dla mnie to juz byly nowe czasy, zajalem sie PC.
Bill Gilbert zwinal sie chyba razem z Grzybowska, ciekawe do kiedy aktywnie dzialal.


Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.11.14, 14:18:49 »
Czy wie ktoś jak się nazywa Hacker Chris? Może uda mi się go namierzyć na necie.

Tak się zastanawiam, ale chyba w LSD Megademo były dane autorów, więc może i imię+nazwisko się tam znajdzie. Kiedyś nie było maili, więc często do programów dodawane były adresy w celach korespondencji/sprzedaży/wymiany programów. Trzeba mieć tylko czas, żeby to wszystko przeszperać.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #17 dnia: 2011.11.14, 14:21:51 »
Stavi przerabialo gumiaki i Timexy na 128K.

Ja mam przerobionego u nich "plusa" do dzisiaj. Kriss ma przerobionego Timex'a, tylko coś się wysypał ostatnio (chyba ROM uklękł).
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #18 dnia: 2011.11.14, 14:43:27 »
Stavi przerabialo gumiaki i Timexy na 128K.
Wiesz, ale to mowimy o dwoch roznych przerobkach. Ty o przerobce ZX48/+ i Timexow na cos w duzym stopniu kompatybilnego ze ZX128k, a ja o duzo prostszej przerobce na 80kB i dolozeniu interfejsu AY. Przerobka robiona przez STAVI byla wtedy jeszcze nie taka bardzo popularna lub/i moze zbyt droga, takze czesto poprzestawano na tanszym rozwiazniu AY if + 80kB... co niestety mialo wade w postaci koniecznosci przerabiania softu. No i wlasnie m.in. Kicia przerabial takie gry ze 128k na 80kB i je sprzedawal na gieldzie. Cos mi swita, ze ten jego charakterystyczny gumiak tez byl wtedy w wersji 80kB (moze sam to potwierdzi lub zaprzeczy, o ile bedzie sie udzilal na forum). 

Mialem kiedys takiego w reku.
Ja nie tylko w reku, ale w ogole mam, ale w tamtych czasach jescze nie, tylko dopiero w XXI wieku. Konkretnie TC2048 przerobione przez nich na 128k, co bylo okreslane jako TC2128.

Bill Gilbert zwinal sie chyba razem z Grzybowska, ciekawe do kiedy aktywnie dzialal.
No to musialem czlowieka kilka razy widziec na Grzybowskiej, tylko ze nie widzialem, ze to on.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.14, 14:46:46 wysłana przez DDX »
pozdrawiam
DDX

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #19 dnia: 2011.11.14, 16:09:45 »
Kicia go zna na pewno :)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

dox

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Rybnik
    • www.slanina.pl
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #20 dnia: 2011.11.14, 16:46:51 »
Od Chrisa kupiłem na allegro (przypadkowo - nie znając go)  kilka lat temu zbiór Your Sinclair i Crash-y. Inna osoba z Pentagram - Bzyk wciągnął mnie jakieś 12 lat temu do projektu MAME w którym sporo wtedy działał ale ostatnio nie jest aktywny (wiadomo.. życie ) . Jakieś 10 lat temu MAT   popełnił  http://www.pouet.net/prod.php?which=8571  na Gameboya - trochę mailowaliśmy, ale na tym poprzestał. Gdzieś tam mam namiary  na w/w ludzi. Sam nie byłem( i nie jestem) związany ze sceną ZX - tyle co skrobnąłem parę intr 256b z nudów ;)  .

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #21 dnia: 2011.11.14, 20:48:48 »
Cytat: dox
Sam nie byłem( i nie jestem) związany ze sceną ZX - tyle co skrobnąłem parę intr 256b z nudów ;)  .

Zatem to że udało mi się namówić Cię na kilka intr 256b to cudowny zbieg okoliczności? ;-)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #22 dnia: 2011.11.14, 22:12:15 »
Dzięki za te kilka dem. Z tego co wiem było ich znacznie więcej. Jakie znajcie najstarsze polskie demo?

Zapraszam (ponownie) na mój portal, w dziale
http://zxspectrum48.i-demo.pl/zxdemos.html

U mnie najstarsze jest z 1987.

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #23 dnia: 2011.11.14, 22:25:28 »
Trochę się wzruszyłem, bo właśnie znalazłem kilka moich demek, o których na śmierć zapomniałem. Za to  nie mogę znaleźć dem, które kilka lat temu widziałem gdzieś w sieci - "Defenders" i... yh, nie pamiętam :(

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #24 dnia: 2011.11.14, 23:18:46 »
Trochę się wzruszyłem, bo właśnie znalazłem kilka moich demek, o których na śmierć zapomniałem. Za to  nie mogę znaleźć dem, które kilka lat temu widziałem gdzieś w sieci - "Defenders" i... yh, nie pamiętam :(
Czyli to jednak Ty jesteś "ten" Sabe? :)
Miło poznać.
Czy dysponujesz większą ilością swoich dem, niż to, co mam na stronie?
Zbieram polskie (chociaż nie tylko) klasyki, właśnie w celu wzbogacania portalu.

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #25 dnia: 2011.11.15, 00:36:55 »
Niestety, nie dysponuję niczym poza tym co można znaleźć w sieci. Poza demkami, które są na Twojej stronie znalazłem jeszcze:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0007474
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0007664

Do pełni szczęścia brakuje mi wspomnianego wcześniej "Defenders" i dem, których nazw nie pamiętam (bo nie sądzę, żeby zachowała się którakolwiek z części serii "SabeDemo")
Pochwalę się też, że swego czasu stworzyłem też bodaj pierwszego dla ZX Spectrum Demomakera - najprawdopodobniej na nim zostało zrobione demo Donalda, które znajduje się też na Twojej stronie (zaraz to sprawdzę)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #26 dnia: 2011.11.15, 09:13:05 »
A ja się szczerze cieszę, że moje pierwsze "produkcje" się nie zachowały ;)

Pamiętam pierwsze "demo", które popełniłem - muzyczka z Netherworld, scroller (jakiś taki zwykły - 16 pikseli) i "skaczące" w rytm muzyczki potworki. Strasznie zgrzebne ;) Potem też jeszcze kilka takich wysoce średnich produkcji, które się nie zachowały. Pamiętam też, że kiedyś na Grzybowskiej pokazywaliśmy z Kazem jakieś nasze pierwsze produkcje Kici i zupełnie nie mogliśmy zrozumieć co znaczy "strasznie skacze" - to były czasy zanim tak na prawdę dotarła do nas koncepcja mieszczenia się w rastrze, liczenia taktów itp. ;)

A co do tego cytowanego przez doxa kawałka na Gameboya - zrobiłem to w zasadzie po to, żeby się upewnić, że na tym sprzęcie też się da zrobić klasyczny efekt wieloekranowej animacji. Dało się. Ale z braku zaplecza w postaci kogoś, kto zrobiłby jakąś muzykę, grafikę itp. nic z tego nie wynikło. A potem sprzedałem GBCa.


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #27 dnia: 2011.11.15, 09:51:31 »
Przejrzałem sobie archiwum WoS pod kątem moich/naszych produkcji.

Po pierwsze - na szczęście w zasadzie nie ma tam moich wczesnych wypocin ;)

Po drugie - w ogóle nie ma demek Kaza, co jest dziwne, bo na 99% gdzieś je powinienem mieć a to znaczy, że na sieci funkcjonują

Po trzecie - znalazłem tam dwie pozycje podpisane jako "ESI" o istnieniu których nie miałem pojęcia.
Jedna na pewno nie jest naszą produkcją, druga to coś, co "popełnił" Muad'dib z pomocą "sił zewnętrznych" w schyłkowym okresie naszej działalności kiedy w zasadzie nie robiliśmy już dem na Speca a on przewalał wtedy trochę softu z zachodu i potrzebował jakichś ekstrasów bo samym przewalaniem ciężko było coś zdziałać ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #28 dnia: 2011.11.15, 10:14:19 »
Matofesi, WOS jest doskonałym źródłem jeśli chodzi o gry i użytki ale dem to ma on malutko. Autor Wosa postanowił się skupić na wspomnianych grach, gromadznie dem zostawiając innym.

Funkcję spectrumowskiej strony o demach miała pełnić Demotopia ale Gasman - jej autor chyba stracił zapał i od dawna nie aktualizuje strony.

Najpełniejszą stroną z demami jest obecnie wspomniana już przeze mnie strona rosyjska.


World of Spectrum - 770 dem
http://www.worldofspectrum.org/demos.html

Demotopia - 1746 dem
http://www.zxdemo.org/

Zx AAA Demo - 5869 dem
http://zxaaa.untergrund.net/

Liczby chyba mówią same za siebie.

Przykładowo dema Kaza:
http://zxaaa.untergrund.net/demo.php?a=Kaz

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polska scena Spectrum
« Odpowiedź #29 dnia: 2011.11.15, 10:40:17 »
Wszystko pięknie, tylko na ZxAAA dema przychodzą jako obrazki dysków i jakoś nie potrafię zmusić Fuse do działania z TR DOSem podłączonym do oryginalnego ZX-128 a w trybie Pentagrama (bo tak się ustawia jak mu się podaje rosyjskie dyski) niestety timingi się sypią. Nawet Shock, który w teorii miał detekcję sprzętu i potrafił opóźnienia dostosować tak, żeby efekty się poprawnie wyświetlały na 48 i 128 z Pentagramem sobie nie radzi.

Muszę sobie najwyraźniej poszukać innego emulatora (i zanim ktoś zacznie podpowiadać - wyłącznie Linux ;))