Autor Wątek: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu  (Przeczytany 9859 razy)

Alfa_33

  • *
  • Wiadomości: 27
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« dnia: 2016.11.04, 17:12:11 »
Wczoraj przyszedł do mnie mój kolejny sprzęcik - Amstrad 464 z monitorem CTM644 :) Jedyne co wczoraj zrobiłem to sprawdziłem czy monitor cały i komputer się uruchamia. Wszystko poszło, nawet udało mi się wpisać kilka komend z instrukcji i zadziałało.
Magnetofon ma problemy z przewijaniem taśmy - rzeczywiście pasek do wymiany (już zamówiony). Przewinąłem kasetę w jedną i drugą stronę i jakby miał lżej.
Dziś postanowiłem spróbować wgrać jakąś grę. Load uszy i magnetofon ruszył - niestety ładuje tylko block 1 i staje i nic się nie dzieje. Dalej jest napis - ready.
Jestem zielony z Amstrada, nie wiem co mam dalej robić, czy sprzęt jest uszkodzony? czy coś innego.
Można tak jak w ZX zapuścić test pamięci?

Jacek

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.11.04, 17:49:54 »
Ja się słabo znam na Amstradach, ale programy ładuj przez RUN"...", a nie LOAD. Po LOAD musisz program uruchomić (wpisując RUN), a jak wpiszesz RUN".....", to się sam uruchomi.

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.11.04, 19:06:22 »
Ja się słabo znam na Amstradach, ale programy ładuj przez RUN"...", a nie LOAD. Po LOAD musisz program uruchomić (wpisując RUN), a jak wpiszesz RUN".....", to się sam uruchomi.

Run"" ale bez kropek, run"..." bedzie probowal zaladowac z kasety plik o nazwie "..." :)
W ogole wystarczy tylko samo run" + enter.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.11.04, 19:08:56 »
W domyśle - kropeczki to nazwa pliku :)

Alfa_33

  • *
  • Wiadomości: 27
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.11.04, 19:18:57 »
Dzięki, znalazłem w instrukcji - run" i jest magnetofon sam rusza, a i jest jeszcze skrót CTRL i mały ENTER  ;).


Kolejna maszyna która działa pomimo swojego 32 letniego wieku  :D. Muszę tylko kasety przewinąć w tą i z powrotem - pewnie długo leżały na półce.

Jacek


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.11.05, 13:01:08 »
Skoro słabo przewija taśmy to znaczy że paski są za luźne. Ot rozciągnęły się ze starości i się ślizgają, a to znaczy że póki ich nie zmienisz mogą się chwilami ślizgać, a to niedobrze, bo prędkość taśmy musi być stała a nie że chwilami wolniejsza bo się pasek poślizgnął.

Wprawdzie po wyświetleniu komunikatu o błędnym wczytaniu bloku można go cofnąć i będzie się ten blok wczytywał ponownie, a jeśli te poślizgi są okazjonalne to za którymś razem może się wczytać, jednak tych bloków w grze jest na tyle dużo że takie manipulacje to droga przez mękę. A po co się stresować?
Ale niektóre loadery by nie psuć np obrazka startowego mają wyłączone wyświetlanie komunikatów o błędach. A wtedy gra się skończy a mimo to wcale się nie wczyta, bo czeka na cofnięcie do tego błędnie wczytanego bloku.

W tańszych kasetach przy wielokrotnym cofaniu jej fragmentów taśma się nierówno układa i ciężej się rolki obracają. Ale bywa że pomaga ściśnięcie kasety i nie trzeba jej przewijać by była równo nawinięta na rolkę.

PS.: Nie pamiętam kiedy ostatnio miałem kasetę w ręku. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.11.05, 13:17:40 »
Już lepiej wziąć adapter kasetowy i wczytać z pc.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Alfa_33

  • *
  • Wiadomości: 27
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.11.05, 20:47:50 »
Przesyłka przyszła do mnie do pracy z kasetami, więc rozumiecie - szanowne forum się zebrało i zaczęło się "znęcać" nad Amkiem.
Nawet udało się sinusoidę na szybko wygenerować :)
Oj jakie Koledzy mieli zadowolone miny - chyba wywołałem lawinę bo już co niektórzy przebąkują że może C64 by kupili, inni "Gumiaka" bo to był ten pierwszy ......

Jacek

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.11.06, 07:22:35 »
Ta sinusoida to w Basicu?

Amek hehe nawet ładnie. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.06.28, 10:43:46 »
Nie zakładam nowego wątku bo nie bardzo wiem jak go nazwać a jest to związane z ładowaniem programów przez magnetofon. Mam adapter mini jack -> taśma i wgrywając programy w formie .wav wszystko się ładuje, są ekrany, paski na borderze i wszystkie te bajery. Niestety w tym miejscu w którym na filmikach w internecie uruchamia się gra to u mnie komp się restartuje...

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.06.28, 17:03:46 »
A masz możliwość sprawdzenia na innym egzemplarzu?

Bo trzeba jakoś wyeliminować czy winne jest nagranie czy komputer.

Rozumiem że taki sam objaw masz na wielu grach a nie na jednej.
Większość gier ma Basicowy loader, ale po wczytaniu plików wykonuje komendę CALL, co jednocześnie odwołuje się do pewnego obszaru ROM i buja coś z RAMu. A skoro początek się wczytuje to może tylko jakaś część pamięci jest skopana.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.06.28, 19:58:45 »
W moim Amstradzie trż jrst podobnie wgrwa bez load error a na końcu reset zawsze pomaga mi delikatne skorygowanie głośności i barwy dzwięku.
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.06.28, 20:23:13 »
Nie mam innego egzemplarza.
Próbowałem na kilku grach i żadna nie weszła. Każda wykrzacza się dokładnie w tym samym momencie właściwym dla siebie.
Dodatkowo sprawdziłem zachowanie sprzętu z wyłączoną mechaniką i jest to samo. Układy które są w podstawkach wyjąłem i włożyłem z powrotem.
Głośność nic nie daje. Wav'y robiłem w tapirze wg. tego marka co fiksuje sztufy na yotube. Jeśli jest możliwość pobrania jakiegoś pewnego wav'a który na 100% jest ok to poprosiłbym linka.
Popatrzyłem na schemat amstrada i organizacja pamięci jest taka że ciężko by było mieć RAM skopany "tylko w części" ale fakt faktem coś musi być nie tak i przy jednej grze (WESTBANK) podczas wgrywania danych synchronizacja obrazu szaleje  :o

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Amstrad 464 nie ładuje z magnetofonu
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.06.29, 20:37:40 »
Wielkie dzięki za tego linka!
Wygląda na to że moje wav'y były dobre bo wgrywając te z francuskiej strony jest dokładnie to samo... Nie mam na razie pomysłu na to i wygląda na to że wyczyszczony CPC464 będzie przez jakiś czas robił za eksponat  ;)