Autor Wątek: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?  (Przeczytany 3326 razy)

milton

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • POKE 47196, 201
Hej!

W rodzinie pojawił się nowy szarak ZX Spectrum +2! Wszystko w nim pięknie hula, śmiga, gra itp. Jedynie obudowa jest lekko pożółknięta/zazieleniona. Próbowałem czyścić ją mydłem i octem. Trochę pomogłem, ale nadal widać różnicę w kolorze między górną stroną klawiszy i obudowy a pozostałą częścią. Wygląda mi to na nalot z papierosów i jakiegoś tłuszczu itp. Sam ZX nie śmierdzi zbytnio szlugami. Generalnie był w miarę czysty.

Czy ktoś ma jakiś patent na przywrócenie szarego koloru? W przypadku wybielania białych i jasno szarych obudów można posłużyć się żelem do tlenienia włosów (odbarwiania, rozjaśniania). Nie wiem jak to się sprawdzi w przypadku szaraka?

Proszę o pomoc!
ZX Spectrum+ (4B) | ZX Spectrum+ 128 (6U) | ZX Spectrum +2 128k (1) | RAM Turbo Interface Reset | Seikosha GP-50 | Quickshot II | Quickshot II Turbo | DivSD Nano Zaxon | RGB SCART Power mono/stereo martin381 :-) | Samsung SyncMaster 710MP

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.01.30, 17:42:57 »
Nie próbowałem z szarakiem ale ten utleniacz powinien sobie poradzić.
Na wszelki wypadek można wykonać próbę w jakimś mniej widocznym miejscu.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.01.30, 18:35:45 »
Jeżeli problem nie jest spowodowany zmianą w strukturze tworzywa sztucznego, a jedynie efektem osadzonego na nim brudu - spróbowałbym potraktować obudowę za pomocą tzw. magicznej gąbki (nazwa od czapy, dostępna w dowolnym sklepie związanym z detailingiem). Ma całkiem niezłe właściwości zbierające. Dodatkowo, możesz potraktować obudowę w tym miejscu mocniejszym roztworem APC (All Purporse Cleaner) - kupisz go tam, gdzie gąbkę.

Oczywiście sugeruję sprawdzić działanie zarówno gąbki jak i APC w jakimś mało widocznym miejscu (dmuchanie na zimne :) ).

Jeżeli to nie zadziała, można przejść do metod "inwazyjnych" :P

milton

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • POKE 47196, 201
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.01.30, 18:46:52 »
Dzięki za podpowiedzi. A to wybielanie (żelem do tlenienia włosów (odbarwiania, rozjaśniania) plus słońce)? Ktoś próbował na czymś innym niż białym/jasno szarym plastiku?
ZX Spectrum+ (4B) | ZX Spectrum+ 128 (6U) | ZX Spectrum +2 128k (1) | RAM Turbo Interface Reset | Seikosha GP-50 | Quickshot II | Quickshot II Turbo | DivSD Nano Zaxon | RGB SCART Power mono/stereo martin381 :-) | Samsung SyncMaster 710MP

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.01.30, 19:04:34 »
Próbowałem na starym kalkulatorze (ciemny szary) - pomogło.
I w sumie w tym procesie istotniejsze jest ciepło a nie słońce - sezon grzewczy sprzyja usuwaniu przebarwień ;)
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.01.30, 21:19:36 »
A może na początek wystarczy dobry odtłuszczacz do kuchni. W większości przypadków wystarcza. Potem można użyć jakiegoś środka na grzyby i pleśnie do łazienek (tak jak perhydrol jest oparty na amoniaku). W ostateczności zostaje fryzjerstwo ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.01.30, 21:52:04 »
Z uporem maniaka powtórzę - na nadtlenek wodoru zawsze przyjdzie czas :) Poważnie - retrobrightning nie jest całkiem neutralny dla tworzywa sztucznego; dlatego zacząłbym od próby wyczyszczenia nalotu o którym pisałeś. Upewnij się, że to czego chcesz się pozbyć jest faktycznie zmianą, która zaszła w strukturze tworzywa, a nie zaschłym brudem (jak potraktujesz taki zabrudzony sprzęt perhydrolem, to ryzykujesz bardzo nierównomiernie wybarwioną powierzchnią).

Nanieś na te brudne/odbarwione miejsca rozcieńczone APC (a w ostateczności płyn do mycia naczyń - ale to półśrodek) i daj mu popracować przez kilka minut -> następnie spróbuj go potraktować "magiczną gąbką" lub szczotką do rąk.  Możesz też zostawić obudowę na jakiś czas w roztworze APC i liczyć na to, że ten zastały brud się odmoczy (zakładając oczywiście, że to brud :)).

Dopiero jak się upewnisz, że powierzchnia jest czysta zabierz się za "poważne działania chemiczne" :) Na to zawsze masz czas...

btw - pamiętaj, żeby nie dać wyschnąć perhydrolowi (zakładam, że w Twoim przypadku będzie pewnie pod postacią kremu do rozjaśniania włosów) - skutkuje to paskudnymi odbarwieniami. Folia spożywcza Twoim przyjacielem...

I jeszcze trzyhinty:
a) funkcję aktywującą pełni promieniowanie UV. Dlatego jeżeli możesz doświetlić wybielany przedmiot świetlówką UV - to super. Jeżeli nie - pozostaje Ci słoneczko :)
b) retrobrightning jest reakcją mocno egzotermiczną (dla niektórych rodzajów tworzyw sztucznych może się skończyć nawet odkształceniami materiału)
c) uważaj jak cholera na oczy, ręce i rzeczy, na których ci zależy :) Nadtlenek wodoru w takim stężeniu (20%-30%) nie jest bezpieczną substancją - szczególnie podczas rozcieńczania może coś chlapnąć... Znacznie lepiej (bezpieczniej) jest posiłkować się kremami do rozjaśniania włosów (10%-15% w zupełności wystarczy) - łatwo się je nakłada :)
« Ostatnia zmiana: 2018.01.30, 22:09:20 wysłana przez PABB »

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.01.30, 22:14:12 »
(tak jak perhydrol jest oparty na amoniaku).
Perhydrol jest roztworem H2O2

Amoniak to NH3

To są różne związki.
Mylić może to, że oba występują w farbach do włosów ale pełnią różną rolę.
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.01.30, 22:15:38 »
Dzięki :) za sprostowanie w sprawie nadtelenku wodoru.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

milton

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • POKE 47196, 201
Odp: Jak "wyszarzyć" obudowę i klawiaturę szaraka ZX Spectrum +2 ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.02.01, 23:07:04 »
Wielkie dzięki za wskazówki. Trochę muszę ochłonąć bo już od samych nazw tych środków kręci mi się w głowie :D
ZX Spectrum+ (4B) | ZX Spectrum+ 128 (6U) | ZX Spectrum +2 128k (1) | RAM Turbo Interface Reset | Seikosha GP-50 | Quickshot II | Quickshot II Turbo | DivSD Nano Zaxon | RGB SCART Power mono/stereo martin381 :-) | Samsung SyncMaster 710MP