Autor Wątek: "Emulator" magnetofonu  (Przeczytany 9376 razy)

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
"Emulator" magnetofonu
« dnia: 2017.07.13, 00:26:48 »
Witam

Jako że mam już w pełni sprawny jeden spectrum to oczywiście kolejnym krokiem było poszukanie jak wgrać do niego cokolwiek. Jako że nie posiadam teraz magnetofonu ani kaset to oczywistym wydało mi się użycie dostępnych programów i plików w internecie żeby wgrać programy poprzez gniazdo EAR. Niestety wszystkie próby użycia do tego celu mojego laptopa były nieudane... Robiłem wszystko co przyszło mi do głowy: sprawdzałem kabelki, pobierałem gotowe .wav'y, sam je tworzyłem (np.Tapir), kombinowałem z barwą i siłą sygnału ale nic z tego... Potem spróbowałem to samo z tabletem, ściągnąłem apkę PlayZX i od razu poszło  :D . Softu mnóstwo i w zasadzie żadnych problemów z ładowaniem. Niestety nie mam jak zapisać nic w drugą stronę  :( . Teoretycznie mógłbym spróbować zapisać to w komputerze używając wejścia liniowego ale wtedy pomyślałem o czymś takim jak TZXduino bodajże ale żeby można było coś zapisać też.

Ideałem by było takie urządzenie (dla mnie) które używa karty SD ale nie w sposób analogowy tylko zapisuje realne dane (i czyta) na karcie ale używając rozkazów jak dla magnetofonu (ewentualnie microdrive lub floppy). Dodatkowo nie trzeba by było wtedy czekać na samo ładowanie. Nie jestem jeszcze zorientowany w tych przystawkach do spectruma które powstają teraz i być może takie coś już istnieje a ja niepotrzebnie się produkuję  ;) . Najbliżej tego chyba jest rozwiązanie używane w commodore o nazwie SD2IEC , które od strony użytkownika jest widziana jak zwykła stacja 5'25 a w rzeczywistości używamy karty SD.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.07.13, 00:34:49 »
Hmm, ide na urlop.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.07.13, 01:30:14 »
Jest taki interface pod tytułem "Interface 1 bis".
Można kupić na sellmyretro.com. Jego opisów jest kilka na youtube.com.
Może nie do końca to o co Ci chodzi, ale koncepcja podobna.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.07.13, 06:50:57 »
Zastanów się czy TZX Duinoo lub FDD35 z GOTEK'iem albo MGT +D z GOTEK'em nie było by tym czego szukasz
(GOTEK to jest emulator stacji dysków który zapisuje na PenDrive).
+D i FDD35 integrują się z BASICem.

@ZAXON - ty się opanuj, który to już urlop w tym roku ;)
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.07.13, 06:58:11 »
Albo po prostu ku magnetofon czy nawet dyktafon.
Chodzą za grosze na allegro/olx.
Klimat lat 80' - bezcenny ;)
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.07.13, 10:03:47 »
Jak nie chcesz czekać na wczytywanie czyli nie bawi cię "klimat" to po co kombinować? Nie prościej kupić DIVMMC? Wsadzasz kartę, odpalasz esxDOSa i masz "emulację magnetofonu" w postaci poleceń .tapin .tapout. A do tego emulację TR-DOSa i możliwość pisania/czytania natywnych plików z karty z poziomu BASICa.


pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.07.13, 11:59:47 »
Albo po prostu ku magnetofon czy nawet dyktafon.
Chodzą za grosze na allegro/olx.
Klimat lat 80' - bezcenny ;)
Tak się tylko pisze/mówi. Ja niestety zmuszony jestem używać plików z Elwro 800 Jr, mimo posiadania org. kaset. Wciąż nie mogę zmusić nowego magnetofonu "komputerowego" Elty do działania z Elwro. Z Timexem działa, z Amstradem działa...

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.07.15, 00:08:48 »
Jak nie chcesz czekać na wczytywanie czyli nie bawi cię "klimat" to po co kombinować? Nie prościej kupić DIVMMC? Wsadzasz kartę, odpalasz esxDOSa i masz "emulację magnetofonu" w postaci poleceń .tapin .tapout. A do tego emulację TR-DOSa i możliwość pisania/czytania natywnych plików z karty z poziomu BASICa.

Czyli od strony użytkownika w trybie emulacji TR-DOS widzę standardową stację dysków (np.FDD3000) ??? Nie miałem do czynienia z tą przystawką, opisy traktują o używaniu tego pod tym nowym systemem (exDOS).

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.07.17, 11:23:46 »
Jak nie chcesz czekać na wczytywanie czyli nie bawi cię "klimat" to po co kombinować? Nie prościej kupić DIVMMC? Wsadzasz kartę, odpalasz esxDOSa i masz "emulację magnetofonu" w postaci poleceń .tapin .tapout. A do tego emulację TR-DOSa i możliwość pisania/czytania natywnych plików z karty z poziomu BASICa.

Czyli od strony użytkownika w trybie emulacji TR-DOS widzę standardową stację dysków (np.FDD3000) ??? Nie miałem do czynienia z tą przystawką, opisy traktują o używaniu tego pod tym nowym systemem (exDOS).

Nie. W trybie emulacji TR-DOS widzisz standardową stację dysków TR-DOS ;) To jest "standard" bardzo popularny na wschodzie - mają jakieś tony softu w wersjach dyskietkowych właśnie dla TR-DOSa. Z esxDOSem możesz w selectorze wybrać obraz takiej dyskietki (podobnie jak snapshot albo TAPa) i automatycznie odpalić.

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.07.17, 13:39:39 »
Chodziło mi o to czy ten TR-DOS to jest ten sam system co opisywany na stronie 185 Przewodnika po ZX Spectrum ? Rzeczywiście źle podałem przykład bo w książce jest informacja o tym że TR-DOS był do stacji 5'25 (nie widziałem ich osobiście) a do 3' był znacznie lepszy TOS.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.07.17, 14:05:49 »
Chodziło mi o to czy ten TR-DOS to jest ten sam system co opisywany na stronie 185 Przewodnika po ZX Spectrum ?

Tak. To jest ten sam (oczywiście aktualnie pewnie w trochę nowszej wersji) TR-DOS. Zapomniałem już po tylu latach, że też był opisywany w Przewodniku.

Cytuj
Rzeczywiście źle podałem przykład bo w książce jest informacja o tym że TR-DOS był do stacji 5'25 (nie widziałem ich osobiście) a do 3' był znacznie lepszy TOS.

TR-DOS co do zasady nie dyskryminuje ;) Do fizycznego interfejsu Beta Disk można teoretycznie podpiąć dowolny standardowy napęd a przy formatowaniu dyskietki ustawić liczbę ścieżek itp.

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.07.17, 22:00:43 »
W takim razie te DivMMC też by mnie interesowało. Po urlopie będę chciał zamówić moduł IF1bis ale muszę się dopytać jeszcze autora jaki moduł Ethernet używa on w komplecie (może już taki mam). Te rozwiązania typu D+ i FDD35 wymagają fizycznego napędu bądź czegoś co go udaje ( ten GOTEK ) i sobie na razie to odpuszczę. TZXduino jest ciekawe, pewnie mimo używania jako wgrywadła tabletu będę chciał sobie takie coś zafundować (szkoda że nie działa to w drugą stronę).

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.07.18, 00:56:44 »
tych standardów dyskowych było tyle do Spectrum, że głowa boli, dorzuć do tego OPUSy, interfejs Kempstona z jakimś bodajże KDOSem, MGT+D (zgodny z IF1) na GDOSie, Beta Disk z TRDOSem, Timex FDD3000 (z TOSem), +3 DOS w 128k +3... zwariować można.
dużo sprzętu mało czasu.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.07.18, 11:10:17 »
zwariować można.

Tylko wtedy jak się zajmujesz zbieractwem ;)

Do tego, żeby sprzętu normalnie używać wystarczy divMMC z ewentualnym fizycznym magnetofonem do celów archiwizacyjnych :)

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: "Emulator" magnetofonu
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.07.18, 11:27:03 »

Do tego, żeby sprzętu normalnie używać wystarczy divMMC z ewentualnym fizycznym magnetofonem do celów archiwizacyjnych :)


Ale chyba DivMMC umożliwia zapis (SAVE)...