Autor Wątek: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?  (Przeczytany 2655 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Nie wiem czy to nie powinno być w moim ulubionym dziale na tym forum :-) . Tutaj jest dość stara informacja: https://pl.wikinews.org/wiki/Powsta%C5%82_polski_procesor_%E2%80%9EWarszawa%E2%80%9D_GTP150M. Czy ktoś wie gdzie to można kupić? Bo strona firmy chyba nie działa, zmienili?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.09.08, 12:47:28 »
Ja tam nie wiem jak z tą polskością... W newsie jest, że "oparty na architekturze ARM9", co sugeruje, że goście jak pewnie inni producenci kupili IP od Arma dodali to, co im było potrzebne i puścili "do chińczyka" z ładnym obrazkiem i Warszawą na obudowie ;)

Ale może się nie znam i faktycznie sami zaprojektowali i wyprodukowali :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.09.08, 12:52:48 »
Ten procesor chyba nie trafił do sprzedaży w ogóle.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.09.08, 13:04:27 »
Jak się głębiej poszuka to w zasadzie poza tą jedną wiadomością prasową nie daje się znaleźć nic więcej ani o procesorze ani o samej firmie.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.09.08, 13:25:21 »
Coś tam panowie z Warszawy poburkiwali przy okazji informacji o pierwszym polskim komercyjnym procesorze D32Pro.
Oburzali się o pierwszeństwo, ale istotne było określenie "komercyjny", czyli taki, który można kupić.
Wiem z pierwszej ręki od kolegi z DCD :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.09.08, 13:58:32 »
Dziękuję za odpowiedzi. W sumie pierwszym komercyjnym procesorem był chyba MCY7880. Co prawda była także jego wersja której nie dało się normalnie kupić - MCA5880. Wiem, że to trochę może być bez sensu, ale jestem ciekaw czy na tym D32PRO dałoby się uruchomić Linuxa(czytaj czy istnieją jakieś pełne płytki w rodzaju "jeżynki" a nie tylko zrób to sam od zera), powinno chyba wystarczyć mocy obliczeniowej na emulację, może nawet Elwro :-)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.09.08, 14:03:39 »
D32Pro to IPcore, czyli kupujesz wsad do wgrania np. w FPGA.
Jeśli Cię interesują szczegóły, a nie znajdziesz niczego konkretnego w sieci, to podpytam u źródła.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.09.08, 14:13:22 »
A co powiecie na PUS:
https://www.pwpw.pl/m/Aktualnosci/2016/11/porozumienie-konsorcjum-pol-pus.html#

Niby PRL sie skonczyl, ale nazwy sa dalej ambitne jak za czasow ZSRR, dlaczego nie mozna tego nazwa "Purchawka" albo cos podobnego  :D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.09.08, 14:35:15 »
A co powiecie na PUS:
https://www.pwpw.pl/m/Aktualnosci/2016/11/porozumienie-konsorcjum-pol-pus.html#

Oczy mi wybuchły ;)
Dałeś linka do wersji "mobilnej", która na desktopowej przeglądarce wyrenderowała mi się z czcionką w rozmiarze 68px ;)

https://www.pwpw.pl/Aktualnosci/2016/11/porozumienie-konsorcjum-pol-pus.html

A co do meritum - nic co ma związek z PWPW nie jest w stanie mnie ani zdziwić ani zainteresować. Zwłaszcza jak po rzucie okiem w tekst widzę pseudo-techniczny bełkot. I oczywiście produkt musi być zaprojektowany w Polsce, bo tylko takie są najlepsze.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.09.08, 17:57:09 »
Oj wszystko musi byc "narodowe" :D A nazwa piekna "polski kociak" :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Polski procesor „Warszawa” GTP150M - czy ktoś coś wie?
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.09.08, 20:35:21 »
@pear W sumie to najbardziej by mnie interesował zakup takiego "gotowca" :-) - to jest jakieś płytki gdzie to jest wgrane czy to w FPGA, czy wręcz nawet "wypalone"(bo może się nie znam ale chyba da się przejść do wersji klasycznej z wsadów do FPGA) i jest do tego Linux zgodny z armem(bo jak rozumiem ten procesor jest zgodny). Są nawet karty graficzne open hardware(gdzie jest udostępniony wsad, ale są bardzo kiepskie), ale w sumie może mieć dowolny seryjny chip graficzny(powiedzmy tak w formacie by uruchomić pulpit w "SVGA" i min. 640x480) pod zwyczajne wyjście graficzne - czytaj VGA, RGB monitora Philipsa od Amigi, HDMI, DVI etc. :-)

Z tego co trochę szukałem w sieci są firmy które poza wsadami oferują już "gotowe" płytki z komputerami. Tak po cichu liczę(wiem wysokie wymagania), że w ramach promocji tego wsadu udałoby się przekonać ludzi od tego wsadu z Polski do zrobienia czegoś w rodzaju chociaż serii próbnej tego procesora(w formie właśnie gotowego "komputera" z Linuxem). Ja bym w rozsądnej cenie takie coś kupił, a myślę, że trochę ludzi też byłoby zainteresowane tym. Zwłaszcza patrząc na sukces "jeżynki"...