Autor Wątek: VGA i obniżenie rozdzielczości(downscaler?)  (Przeczytany 1413 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
VGA i obniżenie rozdzielczości(downscaler?)
« dnia: 2018.01.14, 13:30:01 »
Czy w sprzedaży są dostępne(i co wpisać w wyszukiwarkach) urządzenia obniżające rozdzielczość na wyjściach VGA? Np. z ponad 1000 na 640x480 czy 800x600? Próbowałem z downscaler ale nie mogę znaleźć. Mam urządzenie zamieniające między innymi composite na VGA, ale na wyjściu jest trochę zbyt duża rozdzielczość. Chciałem je połączyć ze starym kineskopowym monitorem SVGA(800x600 maks.) Compaq i poużywać świetlnego z Ameprodem chociażby.

Myślę, że to może być używane np. też przez miłośników starszych komputerów mających starsze monitory. O ile Linux obsługuje niższe rozdzielczości o tyle chyba ludzie używający nowszych okienek mieliby problem. Dlatego myślałem, że ktoś to produkuje seryjnie, ale nie wiem jak by to się mogło nazywać.

Przy okazji też chciałem się zapytać czy są kable SCART ale tylko RGB, bez Composite(nie mogę na jednym odbiorniku przełączyć), czy po prostu łatwiej jest kupić gotowy i odciąć zbędne kabelki bo nikt takich rzeczy nie produkuje.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: VGA i obniżenie rozdzielczości(downscaler?)
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.01.15, 21:54:53 »
No dobra, widzę że nikt się nie kwapi Ci odpisać, to ja się powymądrzam.
Niczego do obniżania rozdzielczości nie dostaniesz, bo raczej nigdy coś takiego nie powstało, bo nie ma żadnego uzasadnienia redukować rozdzielczość VGA do VGA. Monitor służy m.in. do wyświetlania tekstu, a taka konwersja robiłaby z napisów sieczkę.

Istnieją natomiast konwertery composite do VGA (masz taki) oraz SCART do VGA (jak również component do VGA i S-Video do VGA). Większość z nich pozwala wybrać w menu docelową rozdzielczość (i częstotliwość odświeżania), np. pudełeczko które ja mam oferuje tryby 640x480, 800x600 i 1024x768. Do tego można wybrać Vsync 60, 70 lub 75 Hz. Ale to dość stara zabawka i wtedy raczej mało kto używał HDMI,  o monitorach/TV o rozdzielczości HD to też raczej się tylko czytało, a nie posiadało ;). Pozostaje więc szukać w starociach...

Jak chcesz mieć kabel SCART bez Composite, to otwierasz wtyczkę SCART i odcinasz jeden przewód. Nie wiem tylko, po co, skoro można wymusić tryb RGB w opcjach telewizora lub napięciami na pinach SCART.