Autor Wątek: Wydruk na PC  (Przeczytany 14069 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Wydruk na PC
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.03.16, 15:08:01 »
Do drukowania ekranu to spróbuj użyć COPY.
Kurde, działa bezbłędnie :D :) Nie wiedziałem iż poleceniem COPY da się drukować. Ale ciekawy jestem dlaczego nie działa LPRINT? W załączniku moje wypociny z Art Studio sprzed kilkunastu lat :)
« Ostatnia zmiana: 2017.03.16, 16:22:52 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wydruk na PC
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.03.16, 15:17:17 »
LPRINT działa jak PRINT - drukuje to co jest za rozkazem. Można również zamiast LPRINT "ala", użyć PRINT #3;"ala".
To COPY drukuje zawartość ekranu na ZX Printer.


Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Wydruk na PC
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.03.16, 15:44:13 »
LPRINT działa jak PRINT - drukuje to co jest za rozkazem. Można również zamiast LPRINT "ala", użyć PRINT #3;"ala".
To COPY drukuje zawartość ekranu na ZX Printer.
Czyli z emulatorem wszystko OK a ja źle używałem LPRINT.

Wydruk nie zajmuje jednak całej szerokości A4 a do tego nie jest czysty - jak się przyjrzeć bliżej to pod literami widać jakiś szary cień ale mam sposób na czyste listingi. Wystarczy zainstalować w systemie czcionkę TTF zxspectr.ttf, listing wkleić do WordPad lub MS Word, wybrać z listy czcionkę ZX-Spectrum, rozmiar 12, margines lewy 3,49cm, margines prawy 4cm, tabulator prawy 1,68cm i zwykły 0,43cm. Dzięki temu wydruk jest czysty a listing zajmuje odpowiednią szerokość kartki A4 z marginesami i wygląda w 99% jak ten na ekranie ZX Spectrum czy emulatora :)
Szczegóły i wyjaśnienie czemu 99% - w pliku Przykład listingu.doc w załączniku wraz z plikiem szablonu .dot dla MS Word i czcionkami.

Jak nie chcemy na wydruku zachować wyglądu jak na ekranie ZX to nie trzeba stosować szablonu i można nawet w Notatniku wkleić, zmienić czcionkę na ZX i drukować :) Taki wydruk wygląda nawet przejrzyściej niż na ekranie.

P.S. Aby numery linii listingu były wyrównane do prawej najlepiej listing wysłać do pliku za pomocą portu RS-232 ZX Interface 1 w sposób jaki zapodałem w poście:
http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=552.msg6872#msg6872
« Ostatnia zmiana: 2017.03.16, 16:14:43 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники