Autor Wątek: Drukarka 3D Velleman K8200  (Przeczytany 46169 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #30 dnia: 2016.02.11, 22:59:12 »
Pewnie firma tak się zabezpieczyła, ze nawet nie można odesłać tego "kitu" z adnotacją, że produkt nie spełnia podstawowych zadań, dla których został zaprojektowany. Ciekawe, jakby przeliczyć, za ile można dostać poszczególne komponenty i podzespoły, to ile oni na tym zarabiają. Ile materiału pójdzie na nieudane wydruki, to już firmie zwisa. Grunt, że kasa policzona, a klient przecież przeczytał napis na pudełku.

To tak jak z przesyłkami, nie otworzysz przy kurierze, jak mu nie podpiszesz.
Swoją drogo, to może i dobrze, że w tym kraju nie można mieć broni.
 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #31 dnia: 2016.02.11, 23:13:31 »
Taa, Pear inzynier  tam cisnienia dosataje ze sprzetem za dobrych pare kilo zlociszy a tu mu sie na dodatek leszcze forum madruja  :D  Butaprenem przyklej, albo kropelka. Suszarka pomacaj. Wsadz na dwie zdrowaski do pieca ;)

Pear to się wykazuje wręcz niewyobrażalną dla mnie cierpliwością, u mnie to ustrojstwo poleciałoby przez okno gdzieś tak w 3/4 opisu z pierwszego posta  8)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #32 dnia: 2016.02.12, 06:20:37 »
Po to piszę o tym wszystkim, żeby innym okien oszczędzić (gdyby zapomnieli otworzyć przed rzutem ;D ).
Nie mam do nikogo pretensji, bo sobie poradzę tak czy inaczej.
Uczciwiej by jednak było, gdyby produkt był dokładniej opisany i instrukcja zawierała informacje jak sobie radzić z problemami.
Na tym forum podanym za support siedzi ponoć jakiś jeden guru co wszystko wie o tej drukarce, ale czy to tak powinno wyglądać ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #33 dnia: 2016.02.12, 08:00:33 »
A'propos kleju - jak kiedyś robiłem przymiarki do drukarki (w tym również do tego Vellemana ;)) to poczytałem różne stronki itp. i wychodzi mi, że klej, którego sporo ludzi używa to taki zwykły biurowy klej w sztyfcie. Drugie rozwiązanie to przyklejenie do stołu BuildTaka (http://www.buildtak.eu/) - taki specjalny lekko porowaty plastik do którego filament się lepiej klei a potem daje się oderwać bez wielkich strat. No i jeszcze kleją taśmę kaptonową (https://en.wikipedia.org/wiki/Kapton) - podobno też nieźle trzyma, ale znacznie trudniej niż BuildTaka się nakłada, żeby było równo.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #34 dnia: 2016.02.12, 08:15:27 »
Dzięki za namiary.
Ten BuildTak wygląda ciekawie i cenę też da się przełknąć (gdyby nie wysyłka i podatki, które widać dopiero przy składaniu zamówienia).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #35 dnia: 2016.02.12, 08:28:08 »
Rzuć okiem w Allegro ;) Nie porównywałem cen, ale przynajmniej podatek odejdzie a i przesyłka będzie pewnie tańsza :)

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #36 dnia: 2016.02.12, 10:05:43 »
Można do tej taśmy dwustronnej co tak mocno trzyma, przykleić papier/folię samoprzylepną w taki sposób, że do taśmy dwustronnej będzie przyklejona część nieprzylepna. Można też 'pobrudzić' taśmę dwustronną, żeby słabiej trzymała lub kupić ją marnej jakości.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #37 dnia: 2016.02.12, 10:21:37 »
Za dużo kombinacji. Wypróbuję podkładkę.
Na Alledrogo niewiele taniej, ale może chociaż krócej będę czekał.
Są jeszcze jakieś podróbki, ale nie chce mi się wszystkich wynalazków testować.
Ja też mam jakieś tam granice cierpliwości (daleko, ale jednak ;) ).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #38 dnia: 2016.02.12, 22:31:32 »
patent z folia samoprzylepną z dużym powodzeniem stosuję przy naprawie płytek PCB za pomocą żywicy epoxy. Bardzo ładne powierzchnie się uzyskuje :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #39 dnia: 2016.02.17, 08:01:35 »
Przyszła podkładka. Nakleiłem i oczywiście trzeba było na nowo zrobić kalibrację wysokości głowicy.
Nie żebym jakąś reklamę uprawiał, ale taka podkładka powinna być od razu na wyposażeniu drukarki.
Wreszcie przestało się przesuwać i odklejać.
Po wydruku też bez strat. Trzeba jednak użyć sporo siły i solidnego ostrego noża, żeby podważyć krawędź. Nieuzbrojoną ręką nie ma szans oderwać gotowego przedmiotu.
Nadlewki i "wąsy" niestety się zdarzają, zwłaszcza w ostatnich warstwach, gdy plastik stygnie szybko daleko od podgrzewanego stolika.
Dokładność jest jednak wystarczająca, żeby po usunięciu naddatków pasowały do siebie dwie połówki obudowy.
Niespełna miesiąc i w końcu działa.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #40 dnia: 2016.02.17, 12:11:28 »
No to miło, że ci w końcu ruszyło - mniej więcej - jak należy :)

Ale ja widzę, że raczej sobie daruję - nie mam zapału do takiej walki zwłaszcza, że jednak zabawka mimo DIY nadal nie jest tania. To już chyba kupiłbym małą M3D ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #41 dnia: 2016.02.17, 12:26:22 »
Z ciekawości, ile wyniesie koszt wydruku ?.
Chodzi mi o zastosowanie takiej drukarki do wydruków seryjnych i w jakim stopniu są one powtarzalne ?

Czy po prostu, jest to urządzenie de facto hobbystyczne i należy tak je traktować.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #42 dnia: 2016.02.17, 12:33:57 »
Bardziej kosztowny jest czas niż materiał. Materiał kosztuje około 100 zł/kg.
Mała obudowa cardridge'a to 3 godziny (5 metrów materiału, phi 3mm, nie ważyłem, a nie spojrzałem na przewidywane zużycie).
Teraz już w zasadzie nie muszę siedzieć przy sprzęcie i pilnować, a stan można śledzić zdalnie na smartfonie.
Mimo wszystko o seryjnej produkcji raczej zapomnij. Taniej nie wiem, ale na pewno szybciej wyjdzie zamówienie serii na wtryskarce.
Do prototypów i pojedynczych sztuk owszem, to dobre rozwiązanie.
Powtarzalność jest dobra z zastrzeżeniem, jak wyżej, że nadlewki się czasem robią (w nie powtarzalnych miejscach).

Zastanawiam się nad dokupieniem kit'u do powiększenia pola wydruku, bo na powierzchni 20x20 cm to nawet obudowy do gumiaka nie wydrukuję, a co dopiero do plusa ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #43 dnia: 2016.02.17, 12:40:04 »
Zaryzykujesz zakup kolejnego "produktu" z tej firmy ?.
Rozbudowa pola wydruku = powtórna kalibracja :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #44 dnia: 2016.02.17, 12:53:25 »
To nie tej samej firmy. Ktoś to zaprojektował do drukowania kadłubów modeli łodzi (nie mam teraz linka, w domu uzupełnię).
Trzeba przebudować całą podstawę, ale mam już trochę doświadczenia ;)

EDIT: Znalazłem http://www.open-electronics.org/the-3drag-big-stretching-3drags-printing-capabilities/
Trochę odstraszają rozmiary po przebudowie. Już w tej chwili, to nie jest małe urządzenie.
« Ostatnia zmiana: 2016.02.17, 13:00:59 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D