Autor Wątek: Magnetofony i Spectrumy  (Przeczytany 13505 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Magnetofony i Spectrumy
« dnia: 2016.12.31, 15:11:04 »
Piszę bo kompletnie nie wiem o co chodzi. No więc tak - mam dwa magnetofony, jeden to nowa Elta z allegro, drugi to CROWN taki leżący, pewnie ze 20-paroletni. Z obydwoma jest identycznie, więc myślę, ze to nie ich wina. Spectrumów jest kilka, dwa gumiaki, plus i timex. Powiedzmy ze biore tego CROWNA - nagrywam sobie coś np na Timexie i na nim i nagranie i odtwarzanie działa jak powinno. No ale biorę ten sam magnetofon, podłączam do Spectrumów tym samym kablem i dupa - nic się nie wczytuje co  nagrałem na Timexie, nawet te początkowe paski się nie pojawiają, czasami tylko zaskoczy na pół sekundy i znowu tylko miga border. No to biorę i nagrywam coś na jednym ze Spectrumów i znowu to samo, działa tylko na tym, na którym nagrałem na dwóch innych już nie i na Timex'ie też nie. No to biorę Plusa, nagrywam tam i to nagranie działa na Timexie i jeszcze jednym gumiaku, ale na drugim już nie. Przypominam, to jest ciągle ten sam magnetofon i ten sam przewód jack. No normalnie zgłupiałem... Każda z tych maszynek, oprócz PLUS'a, tak jakby nagrywała tylko "pod siebie", żeby na innych nie działało. Tak ma być czy gdzie szukać przyczyny? Jest jeszcze sprawa lapka podłączanego jako źródło, ustawienie to samo, działa na plusie, timexie i jednym 48 ale na drugim 48 już nie. I podejrzewałbym, że ma coś nie tak z wejściem, no ale bez problemu wszystko działa jak na nim nagram coś i potem sobie na nim odtworzę, więc znowu nie wiem o co biega.
« Ostatnia zmiana: 2016.12.31, 15:26:02 wysłana przez rzeznik666 »

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.01.01, 19:22:16 »
Jesteś pewien, że poziom sygnału dostarczany przez magnetofon jest wystarczający?
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.01.01, 22:40:10 »
hmmm, z obydwoma magnetami jest tak samo, miałem kiedyś jeszcze jednego takiego staruszka, chyba Sharp'a i było podobnie.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6664
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.01.01, 23:01:54 »
Jeśli wyeliminuje się usterki mechaniczne (gniazda, przewody, kasety) pozostaną usterki elektroniczne. Choć na pierwszy "rzut oka" objawy wskazują na jakąś usterkę mechaniczną. Być może jest problem z magnetofonami. Odtwarzać, odtwarzają poprawie, lecz problem jest z zapisem. Albo poziom zapisu sygnału jest za niski, albo może być też tak, że jest problem z zapisem w magnetofonie.
W starych magnetofonach, był mechaniczny przełącznik zapis-odczyt, być może on się przycina i powstają zakłócenia w zapisie i odczycie ?.
Na koniec, zostają kasety. Na pewno są one 'Fe" a nie "Cr" ?. Tu czasami też mogą być problemy.

Ostatecznie zostaje oscyloskop i sprawdzenie poziomu i jakości sygnału generowanego przy zapisie z tych komputerów.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.01.01, 23:07:23 »
No to chyba jak sie cieplo zrobi to wezme caly ten swoj majdan do Pear'a i pewnie szybko sie wszystko wyjasni ;) A tak BTW czy te nowe kasety, ktore sa na allegro, maxell UR 90 nadaja sie do czegos?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6664
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.01.01, 23:21:11 »
Jakby tu powiedzieć, do nagrywania muzyki tak, do nagrywania danych, nie za bardzo. Nie wiem, od czego to zależy, ale nośnik w tych kasetach jest bardzo cienki (jak się spojrzy pod światło, to widać jaki on "gruby"). W starych kasetach był on napylony na znacznie grubszą taśmę. Zapewne też zmienił się skład chemiczny warstwy, która jest napylana na taśmę, więc nie wszystkie stare magnetofony to "łykają". Zwłaszcza te, do zapisu danych a nie muzyki.
Wystarczy porównać grubość i ilość taśmy w starych kasetach z ilością i grubością w "nowych" - obecnie sprzedawanych.

Poza tym, dawniej mawiano, nagrywaj dane na kasety C45 lub C60, nie używaj C90 i C120. Coś w tym było.


"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.01.02, 10:51:18 »
C45 i C60 miały zwykle te same grubości taśmy. Kiedyś udało mi się kupić szpulę konfekcyjną BASF i to były najlepsze nagrania na kasetach. Tyle, że musiałem sobie "nawinąć" do kasety :)
dużo sprzętu mało czasu.

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.01.02, 11:45:14 »
Skos głowicy i jej rozmagnesowanie. Nie jest zbyt mocno starta?

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.01.02, 12:15:04 »
Podejrzewam, że z głowicami w obydwu magnetofonach jest w porządku, skoro wszystko działa na pojedynczych maszynkach i więcej na tym PLUSIE. Generalnie głowicy nie ruszam, nagrywam tak jak jest i potem tak odtwarzam. Ale oczywiście próbowałem też coś z tym testować i nie pomogło.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.01.03, 19:06:38 »
I po temacie, winne były stare kasety, które miałem z dawnych lat. Zapodana nówka zafoliowana sztuka i nie ma podobnych problemów.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6664
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.01.03, 19:50:04 »
To Ci się udało z tymi Maxell-ami.
Bo teraz, to te kasety na "sztukę" robią.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.01.03, 20:22:56 »
To dopiero 1...

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.01.20, 21:57:04 »
Ostatecznie jestem właśnie po wymianie magnetofonów na jeden inny, tamte poprzednie mnie wnerwiły już i tyle. I wiecie co, hmmm, za 30 PLN ustrzeliłem takie coś jak w załączniku i lecę właśnie 4 kasetę z tych nowych Maxelli i kompletnie 0 errorów na wszystkich moich ZX... No więc chciałbym polecić ten sprzęt, IMO warto się zaopatrzyć jak ktoś gdzieś zobaczy i o ile oczywiście będzie całkiem sprawny. BTW na kartonie ma napis PC COMPATIBLE cokolwiek to znaczy...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6664
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.01.21, 00:54:47 »
Grundig, to klasa sama w sobie :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Magnetofony i Spectrumy
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.01.21, 06:00:55 »
Grundig, to klasa sama w sobie :)

Był. Czas przeszły dokonany. Od lat 90-tych XXw takie samo g... jak chińska tandeta. Miałem w paru autach radioodtwarzacze Grundiga, padały jak muchy. Tak samo domowe DVD. Grundig był tylko ładna nazwą na nalepce.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76