Autor Wątek: Zasilacz +2A  (Przeczytany 4603 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Zasilacz +2A
« dnia: 2017.12.04, 10:48:33 »
Powiedzcie, czy to mogło działać normalnie miesiąc temu (aktualnie nie działa)?
https://zapodaj.net/4d5f1d86a0ff9.jpg.html

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.12.04, 11:09:12 »
Piję herbatę bez fusów, więc nie wiem ;D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.12.04, 11:10:11 »
... podobnie wyglądał mój telefon kilka dni po kąpieli w morzu :)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.12.04, 11:13:33 »
Pytam bo nie wiem czy się wdawać w spór z angolem, imo tyle tej rdzy przez miesiąc się samo z siebie nie wzięło  :) I jeszcze dwie śrubki w obudowie od strony trafo, nie dało się wykręcić, tak zardzewiałe, a po drugiej stronie dwie śrubki idealnie czyste. Więc chyba musiał ten zasilacz leżeć dość długo zanurzony w wodzie do połowy.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.12.04, 11:28:17 »
Jak masz dostęp do miernika rezystancji izolacji, wystarczy zmierzyć rezystancje pomiędzy uzbrojeniem pierwotnym a wtórnym przy napięciu probierczym 1kV. Aby być pewnym, że nie ma uszkodzonej izolacji wymusill bym 2.5kV przez 3 min, jak nie dupnie, nic nie stało się z trafo. Jezli jej wartość jest powyżej kilkunastu mega ohmow, możesz używać spokojnie.

Rdza wygląda na zewnętrzna, nie widzę rozwartwien na rdzeniu. Wyczyścić szczotka druciana, wziąć jakiś lakier i zaimpregnowac rdzeń. Nie musi być lakier szelakowy, bo on schnie wieki.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.12.04, 11:32:51 »
... mogło się pojawić - jeżeli wysłał Ci paczkę tratwą przez Bałtyk.

A tak poważnie, miałem kiedyś bardzo podobny efekt w jednym z komputerów, kiedy podlało karton w którym leżał - większość elementów metalowych wyglądała jak u Ciebie, natomiast sam laminat czy części z tworzyw sztucznych nie nosiły śladów zalania.

Z praktycznego punktu widzenia pozostaje pytanie czy ewentualny spór (np. koszty związane z logistyką) nie będzie Cię kosztował więcej niż nowy/działający zasilacz.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.12.04, 11:38:27 »
Klaudiusz daj spokój 8), dzięki za radę, ale to co piszesz zdecydowanie mnie przerasta  :)
Co do sporu to jeszcze się zastanowię, kupiłem kiedyś kilka zasilaczy CISCO po 10 PLN, to sobie włożę nowy wkład do pudła oryg, a te bebechy pójdą na przemiał w pewnej Klinice.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.12.04, 12:02:18 »
Generalnie trofo (rdzeń) podrdzewiałe , gdzie aktualnie tkwi problem padło trafo czy elektronika?
Jeśli trafo to może na pierwotnym padł termik/bezpiecznik chociaż nie wiem czy tam stosowali.
Przestał działać z jakimiś efektami optyczno-dzwękowymi czy tak po cichu padł?
Sprawdź czy uzwojenia mają przejście/
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.12.04, 12:10:24 »
Nie wiem co z nim jest, bezpiecznik jest ok, ale nie daje żadnego z 3 napięć. Generalnie ostro sypie się z tego trafo rdza.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.12.04, 12:12:24 »
Odważyłeś się to do 230 V podłączyć ? :o
Trzeba było sprawdzić napięcia na wtórnych uzwojeniach skoro nie wybuchło.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.12.04, 12:14:14 »
No na szczęście nie wybuchło, Angol pisał, że wszystko sprawne więc nie miałem podejrzeń, z zewnątrz wyglądał normalnie :) A po otwarciu, skoro nie wybuchł za pierwszym razem to sobie przynajmniej bezpiecznik sprawdziłem  :)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.12.04, 12:30:55 »
Jak pisałem w wielu trafach jest w szereg z uzwojeniem pierwotnym bezpiecznik termiczny generalnie niewidoczny bo zataśmowany izolacją.
Nie wiem czy tutaj ale z ciekawości rozbiorę mój zasilacz i się przyjrzę przy czasie .
Czasami padały bez powodu , na próbę można go zewrzeć (jeśli jest i ma przerwę) i obserwować co się dzieje .
Najwyżej padnie bezpiecznik z małym efektem wizualnym lub/i dzwiękowym ;)
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.12.04, 13:26:21 »
Odzywa się we mnie elektryk i nie podłączam niczego do 230V, jeżeli nie jestem pewien stanu izolacji. O porażenie jest łatwo, a o pożar też nie trudno. Naoglądałem się spalonych instalacji przez pożar wywołany uszkodzonymi dobiornikami energii elektrycznej.

Ostatnio miałem na stole zasilacz do +3 nieznanego pochodzenia, pierwsza rzeczą było sprawdzenie stanu izolacji. Życie jeszcze mi mile. Te zasilacze są w drugiej klasie izolacji, a rozbebeszone na stole są zabezpieczone tylko kilku amperowym bezpiecznikiem. Do podrażnienia wystarczy 20-25mA przy napięciu zasilania z sieci. Te zasilacze nie korzystają z przewodu ochronnego, a upływ przez marna izolacje powoduje przegrzanie. Skutki sami sobie dopowiedzcie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.12.04, 13:32:15 »
Zrobiłem sobie w garażu jedno "bezpieczne" gniazdko do takich przypadków.
W szereg jest wpięta żarówka 200W. Jeżeli rozbłyśnie jasnym światłem, to znaczy że nie jest dobrze :D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz +2A
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.12.04, 13:43:15 »
Pear, dobre ale polowiczne rozwiązanie. Nadal nie wiesz, czy przypadkiem trafo nie ma naruszone izolacji.

Już cicho siedzę.  :-X
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76