Autor Wątek: Graphics card for CPC  (Przeczytany 7092 razy)

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Graphics card for CPC
« dnia: 2017.08.14, 18:33:46 »
News, co prawda z innego świata, i choć jedynego Amstrada jakiego mam to Just CPC to ciekawe to:

https://www.generationamiga.com/2017/08/14/v9990-cpc-powergraph-amazing-graphics-card-for-amstrad-cpc/

i jeszcze tu:

http://www.tecnobytes.com.br/p/v9990-powergraph_10.html

Na ile to byłoby kompatybilne z Just CPC?

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 730
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.08.14, 19:23:51 »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.08.14, 19:44:04 »
To ma być karta na scalaku z MSX2, podłączana przez złącze rozszerzeń.
Tak dla przypomnienia 512x212 w16 kolorach z palety 512, lub 256x212 w 256.
I kolorowe sprzętowe sprajty, ech lepsze niż CPC+. :)

Kombinują też kartę z kolorem do PCW. Obrazki przypominają możliwości CGA.
http://www.cpcwiki.eu/forum/nc100-nc200-pcw-pda600/amstrad-pcw-to-color/
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.08.14, 22:13:52 »
Ona juz była dla MSXów, a teraz robią wersję dla CPC. Aha kolory to nie tylko 16, bo to zależy od trybu pracy, w niższych rozdzielczościach to nawet 16bitów na piksel. Prawie TrueColor ;-), brakuje ośmiu bitów ;-).

gotham

  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.08.14, 22:42:30 »
Pytanie czy będą gry na tę zabawkę. Można by się pokusić o odświeżone wersje gier.  Prehistorik 2 , titus the fox albo całkowicie cos innego czego nie było przedtem na amstradzie. Poza tym nie wiem czy ograniczeniem poza układem graficznym nie będzie pamięć samego komputera.
Amstrad  6128 plus + CM14 , Gamecube , Xbox 1 , PSP , Neogeo Pocket color x 2 ,

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.08.14, 23:41:21 »
Pamięć nie jest problemem, bo V9990 to można po dziesiejszemu powiedzić prawie akcelerator ma swoją własną pamięć, i nie używa pamięci CPU:

http://www.msxarchive.nl/pub/msx/mirrors/msx2.com/kiwi/hardware/pdf/Sunrise/v9manual.pdf

Skoro, można to podłączyć do MSX, Amstrada, to czy można do Spectrum?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.08.15, 01:01:12 »
Przypuszczam że powodem dlaczego zabrali się za takie połączenie jest to, że komuś żal tyłek ściskał że na MSX2 SymbOS wygląda o niebo lepiej niż na CPC. I pewnie to będzie pierwszy soft jaki powstanie na to ustrojstwo.
A potem się zabiorą za konwersje gier z MSX2, albo i MSX1 czy ze Spectruma. Bo przecież ten scalak jest kompatybilny wstecz z MSX1 a ten ma tryb taki jak w ZX. Więc porty będą idealne a nie stratne.  8)

Faktycznie w MSX-ach pamięć graficzna jest niezależna od tej podstawowej. Te dwa tryby jakie wymieniłem zajmują dokładnie po 53KB, aby w tej mniejszej uzyskać 65 tys kolorów trzeba to podwoić. Taki tryb jest dopiero w MSX2+. Standardem było w nich 192K VRAM. Tyle że taka grafa zajmuje sporo miejsca i przydałby się pojemniejszy nośnik niż 2x180K.

Nie wiem czy pamiętacie ale już mi się na forum kiedyś wyrwało, że moim zdaniem MSX2 to najfajniejsza 8-bitówka i szkoda tylko że Basic ma taki jaki ma, a nie taki jak w CPC. No i proszę. Póki co czeka ich sporo roboty głównie do sterowników itp bo lutowanie już pewnie skończone. Zresztą nie pierwszy raz powstaje takie połączenie. Kojarzycie Ruskiego klona CPC? - Aleste 520EX z ekstra trybami takimi jak w MSX2.

Łatwo mi sobie wyobrazić efekt, bo przecież gier na tym trochę już było. Bardziej mnie zastanawia co się wykluje z kolorowej wersji PCW. A czy da się do Spectruma? - Jasne że tak. A wtedy witaj SymbOSie.  :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 730
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.08.15, 13:43:48 »
Jest już preorder na tą kartę -> http://www.tecnobytes.com.br/p/v9990-powergraph_10.html.

gotham

  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.08.15, 15:43:44 »
Miałem tutaj na myśli pamięć komputera , bo co z tego jak grafika daje ładne obrazki jeśli trzeba będzie mieć więcej ramu bo cały program nie zmieści się w standardowej pamięci. załóżmy że grafika była by w 64 kolorach albo 256 przynajmniej same tła. Bo 90$ to trochę za dużo jak dla mnie żeby zagrać sobie w gry z trochę większą ilością kolorów.
Amstrad  6128 plus + CM14 , Gamecube , Xbox 1 , PSP , Neogeo Pocket color x 2 ,

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.08.15, 18:13:34 »
Ilość kodu nie jest problem, bo V9990 steruje się pojedynczymi poleceniami, niektóre z przykładów gier na MSX mają tego kodu około na 8kb, więc to naprawdę nie wiele jak na 8-bitów. Cała grafika,tj. tła, sprite, kafelki (żeby nie pisać "tilesy" ;-)) znajduje się pamięci V9990, i CPU ma do niej dostęp poprzez porty.

Na stronie msx.org i na github'ie od emulatora openMSX, jest sporo informacji o V9990, sterowanie tym układem jest względnie proste.

A 90USD to sporo, i nie sporo, mi się wydaje że to i tak rozsądna cena, przy tak małej serii i pewnie prawie ręcznej robocie.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.08.15, 21:18:31 »
A czy nie taniej całego MSX2 kupić?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.08.15, 21:59:39 »
MSX2 to tylko V9938

gotham

  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.08.16, 16:10:37 »
Gdyby tylko pojawiły sie gry wykorzystujące ten układ. Prawdziwe perełki z grafika lepsza niż atari st bo to oczywiście możliwe.
Amstrad  6128 plus + CM14 , Gamecube , Xbox 1 , PSP , Neogeo Pocket color x 2 ,


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Graphics card for CPC
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.10.27, 18:25:08 »
A nie mówiłem że najpierw na to ustrojstwo powstanie SymbOS ?

W pewnym momencie widać że suwak do ustawiania ilości kolorów ma jeszcze daleko do maksa, ale tego nie ruszał, bo pewnie ikonki i wyświetlanie obrazków/ animek póki co w maks 16, i nie ma po co przesuwać.  :-\

Filmik wyraźnie mniej płynnie chodzi niż na MSX2. Przypuszczam że najpierw przerzuca dane z partycji na CF do CPC, a potem przez to samo złącze rozszerzeń do tej zewnętrznej karty. Więc transfer na tym złączu spada o połowę. Musieliby zintegrować obie rzeczy w jednym żeby kopiowało dane bez pośrednictwa CPC. Ale co wtedy z CPC zostanie?  Klawiatura i dźwięk. Oczywiście monitor też osobny więc idzie to w kierunku podobnego rozwiązania jak Cameleon64. Tyle że póki co procek po staremu wolny. ::)

Pozostaję sceptykiem co do sensowności takiego rozszerzenia, bo więcej sensu ma kupno MSX2. Rozwój SymbOSa też będzie wolniejszy skoro powstała kolejna platforma której Prodatron będzie poświęcał czas.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)