Autor Wątek: Tajemnicze kable.  (Przeczytany 6832 razy)

Stoopi

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Tajemnicze kable.
« dnia: 2017.10.15, 11:54:23 »
Jestem w trakcie stawiania na nogi Schneider CPC 6128. W trakcie przeglądu płyty głównej trafiłem na dwa przewody które sa przylutowane do oznaczenia na płycie LK7. Prosiłbym o odpowiedź czy to jest jakaś samoróbka? Może reset a może coś innego?
« Ostatnia zmiana: 2017.10.15, 12:10:41 wysłana przez Stoopi »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa

Stoopi

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.10.15, 13:08:32 »
Słusznie się domyślam że można tu podpiąć przycisk do resetu komputera?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.10.15, 13:18:58 »
Nie podejrzewam. Ale spróbować zawsze można, najwyżej się skrzaczy ;)

Stoopi

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.10.15, 14:24:27 »
Nie podejrzewam. Ale spróbować zawsze można, najwyżej się skrzaczy ;)
Zasiane zostały pewne wątpliwości. :P jednak zostawię to w spokoju. :P

papayalex

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    sk-ce
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.10.15, 22:38:26 »
CPC6128: LK7 aka CPC664: LK201 - Autoboot CP / M
Tak samo jak DDI-1: LK1 (zobacz tam). Domyślnie dwa punkty lutownicze są połączone ze sobą (drukowany przewód na płytce drukowanej, aby uruchomić autoboot, należy zarysować to połączenie). W CPC664, LK201 znajduje się w pobliżu złączy zasilania. W CPC6128 LK7 znajduje się w pobliżu tablicy bram.

Ja bym podpiął miernik i sprawdził. Jak jest tam jakiekolwiek napięcie to nie zwieraj bo zrobisz zwarcie i coś może się uszkodzić. Prześlij zdjęcie całości.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.10.16, 12:59:26 »
No proszę, a nie miałem pojęcia o tym że istnieje taki mechanizm w Amstradzie.

A reset jest na 40ym pinie w Expansion Port. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Stoopi

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.10.22, 21:06:01 »
CPC6128: LK7 aka CPC664: LK201 - Autoboot CP / M
Tak samo jak DDI-1: LK1 (zobacz tam). Domyślnie dwa punkty lutownicze są połączone ze sobą (drukowany przewód na płytce drukowanej, aby uruchomić autoboot, należy zarysować to połączenie). W CPC664, LK201 znajduje się w pobliżu złączy zasilania. W CPC6128 LK7 znajduje się w pobliżu tablicy bram.

Ja bym podpiął miernik i sprawdził. Jak jest tam jakiekolwiek napięcie to nie zwieraj bo zrobisz zwarcie i coś może się uszkodzić. Prześlij zdjęcie całości.


Dziś postawiłem na nogi CPC 6128. Przy odpiętej stacji uruchamia się z 20 sekund, to normalne? Co do tego punktu LK7 to zrobię lepsze zdjęcia jutro. Ten punkt zaznaczyłem w kółeczku. Dziś obudowę górną i dolną umyłem, poszła szpachla i pierwsza warstwa farby. Będę szukał kontaktu z kimś kto robi Goteka do środka obudowy jako stacje A:. Bo słyszałem że zewnętrzna pracuje podobnie jak w Amidze i nie wszystkie gry można uruchomić z B:.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.10.22, 23:09:14 »
Możesz podłączyć goteka przez zewnętrzny port jako A, było już o tym gdzieś tutaj, musisz przeszukać forum.
Obowiązkowa lektura:
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Guide_on_how_to_connect_a_3.5%22_drive_to_a_CPC6128/664
Znajdziesz tam wątek: Making floppy primary.
To też może Cię zainteresować: https://www.sellmyretro.com/offer/details/11759, https://www.sellmyretro.com/offer/details/28723

Stoopi

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.10.22, 23:28:18 »
O, dzięki za linki.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.10.23, 02:19:52 »
Sporo ponad połowa gier powinna się z B uruchomić.
Zaletą Amstrada jest to że w przeciwieństwie do Amigi sygnał do identyfikacji stacji A jest obecny na złączu do zewnętrznej stacji, a w Amie nie ma, więc jeśli tam ktoś chce mieć tą pierwszą główną stację (DF0) na zewnątrz to musi sobie pociągnąć do niej sygnał ze środka na osobnym kabelku. A w CPC takie coś nie wymaga dłubania w kompie.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Stoopi

  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.11.02, 08:02:34 »
CPC6128: LK7 aka CPC664: LK201 - Autoboot CP / M
Tak samo jak DDI-1: LK1 (zobacz tam). Domyślnie dwa punkty lutownicze są połączone ze sobą (drukowany przewód na płytce drukowanej, aby uruchomić autoboot, należy zarysować to połączenie). W CPC664, LK201 znajduje się w pobliżu złączy zasilania. W CPC6128 LK7 znajduje się w pobliżu tablicy bram.

Ja bym podpiął miernik i sprawdził. Jak jest tam jakiekolwiek napięcie to nie zwieraj bo zrobisz zwarcie i coś może się uszkodzić. Prześlij zdjęcie całości.

Oto i efekt finalny tych dwóch kabelków przylutowanych do Zworki LK7. Na zworce napięcie stałe około 4.5volt. Przy próbie uruchomiena gier z goteka informacja "DRIVE A: Read fail RETRY CANCEL IGNORE", I tak bez końca bez względu na rozszerzenie pliku który chcę uruchomić. Po zlutowaniu zworki zgłosił się BASIC 1.1 i gry ruszyły z kopyta z Goteka. Dzięki wielkie jeszcze raz Zaxonowi za cierpliwość przy uruchamianiu, oraz za wytrwałość przy odczytywaniu poczty. :] Fajne forum i pomocni ludzie, tego potrzeba. :]

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.11.02, 14:15:32 »
Skoro ta zworka służy do uruchomienia CP/M to musi być włożona dyskietka z tym systemem, lub taka która ma bootowalny sektor o numerze szesnastkowo &41 na ścieżce 0, a zdarzają się gry i demka* z takim sektorem. Jednak znacznie popularniejszy format tzw DATA ma sektory numerowane od &C1, więc nic dziwnego że z takich dysków polecenie wczytania sektora &41 zgłasza błąd. :)

* np.: MEGAPARTY DEMO '92, The ULTIMATE MEGADEMO,   a z gier: Prohibition, The Way of The Tiger...
« Ostatnia zmiana: 2017.11.02, 14:24:15 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

emeu

  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.11.13, 23:31:45 »
Nie będę zakładał nowego tematu, mam jedno pytanko dot. 6128:

- zamontowałem przełącznik ABBA do przełączania Gotek / stacja 3 calowa - działa, przełącza ale w czasie gdy działa gotek to słychać pracę silnika FDD i dioda miga tak samo jak w goteku. Czy to normalne czy szukać co jest nie tak z tymi połączeniami?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Tajemnicze kable.
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.11.13, 23:50:57 »
To normalne. Sygnał Motor ON "idzie" jednocześnie do obu stacji jeśli którakolwiek z nich pracuje.

Teoretycznie można by do tego pinu w stacjach zrobić tranzystorek który przepuszcza go tylko gdy jednocześnie do tej stacji "idzie" sygnał Drive Select, ale nie znam nikogo komu by się chciało. :)

Pytanko tak z ciekawości - zrobiłeś sobie ABBA wewnątrz czy na zewnętrznej taśmie?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)