Autor Wątek: GRY W MP3  (Przeczytany 24006 razy)

dario303

  • *
  • Wiadomości: 6
GRY W MP3
« dnia: 2015.03.27, 12:52:30 »
Siemka

Od niedawna mam znowu spectrusia ale nie bawi mnie już kombinowanie i mam pytanie gdzie można dorwać gry nagrane w MP3 żebym mógł je sobie z magnetofonu wgrać od czasu do czasu :)  ??

Pozdrawiam
Darek

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.03.27, 13:07:30 »
Mp3 to format stratny i mogą być zakłócenia transmisji.
Jest wtyczka do WinAmpa odtwarzająca pliki TAP.
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.03.27, 13:58:24 »
http://www.worldofspectrum.org/utilities.html

Popatrz sobie na narzędzia konwertujące pliki emulatora na zapisy dźwiękowe.

Bierzesz wybraną grę, konwertujesz do pliku dźwiękowego, odtwarzasz i nagrywasz z peceta na magnetofon.

Masz też opcję wgrywania gry bezpośrednio z peceta, tabletu, jakiegoś telefonu, ipoda czy czegokolwiek co potrafi odtwarzać pliki dźwiękowe. Wtedy odpada ci etap nagrywania dźwięku na kasetę.


dario303

  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.03.27, 15:30:20 »
RafalM-Galaxian - Panowie dzięki wiem że z Waszego punktu widzenia to śmieszne ale nie ogarniam tego :)
" wtyczki,tapy i inne " i ten link Galaxian :) :) ale o co kaman ?? :)
Cóż mam pare oryginalnych kaset bede musiał sie tym zadowolić :)  jestem tempakiem w tych sprawach chciałem troche mp-trójek se nagrać na
płyte i już :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.03.27, 15:36:57 »
@dario303 Słabo zaczynasz na forum ;) Mimo to koledzy usiłują ci pomóc a ty na to "o co kaman"... Rejestrując się na forum akceptowałeś regulamin, który ma m.in. punkt o używaniu "Szukaj" zanim zaczniesz zadawać pytania.

Gdybyś choć spróbował to zrobić doczytałbyś, że co do zasady programy na Spectrum w wersjach taśowych przechowywane są w "czysto cyfrowych" formatach TAP albo TZX. I że każdy z tych formatów można odtworzyć stosownym narzędziem bezpośrednio na komputerze albo na przykład na telefonie z Androidem. Że - co oczywiste - tak odtworzony sygnał można potem nagrać na inny nośnik w sposób analogowy.

Ale niestety najwyraźniej nie spróbowałeś ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.03.28, 09:39:12 »
Heh.. Właśnie o to chodziło koledze matofesi że nawet nie próbujesz czytać ze zrozumieniem tego co do Ciebie piszą
tutaj koledzy.

Ale z drugiej strony to forum powinno być przyjazne dla ludzi, którzy zaczynają.
Co do używania opcji SZUKAJ - sam byłem kiedyś nowy i nienawidziłem kiedy ktoś mnie upominał abym
używał SZUKAJ ponieważ będąc totalnym żółtodziobem nawet nie wiedziałem jak tego SZUKAJ na forum używać.  ;)

Druga sprawa - przeszukałem nasze forum i rzeczywiście nie znalazłem łopatologicznego tutorka jak przekonwertować TZX lub TAP na WAV.

Wspomniałem wcześniej o czytaniu ze zrozumieniem ponieważ:

1) Kolega galaxian pisał że format mp3 jest stratny...
Format mp3 to po prostu skompresowany wav, w którym (w uproszczeniu) aby zmniejszyć wielkość pliku zostały obcięte pewne częstotliwości,
nastąpiła stratna kompresja itd.  Właśnie dlatego nie jest polecane korzystanie z mp3 jako wirtualnego nośnika informacji ponieważ te obcięte
podczas kompresji częstotliwości - to także mogą być obcięte ważne dane i w rezultacie tak nagrany program nie będzie się wgrywał.
Zatem nie upieraj się przy poszukiwaniu programów w MP3 lecz lepiej sam sobie stwórz pliki WAV (z plików TZX lub TAP), które następnie
bedziesz nagrywał na CD.

2) Kolega RafalM  podał Ci linka do programów konwertujących TAP, TZX na WAV lub bezpośrednio dźwięk z karty muzycznej
http://www.worldofspectrum.org/utilities.html

Zakładając, że na co dzień pracujesz na PC na systemie Windows, polecam program Tape2WAV
http://www.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/tape2wav1.8.zip

Po rozpakowaniu i uruchomieniu pojawia się okno programu.
Plik TZX lub TAP przeciągasz na to okno i w kilka sekund w katalogu do którego rozpakowałeś Tape2WAV
pojawi Ci się plik WAV o nazwie takiej samej jak miał plik TZX/TAP.

Nie wiem jakim programem nagrywasz WAV na płytę CD, ale w tym programie nie ustawiaj żadnych filtrów
odszumiających, także żadnego podbijania wysokich lub niskich tonów. Absolutnie żadnej dalszej obróbki
dźwięku.

Także ważne jakim kablem podłączasz odtwarzacz CD do ZX Spectrum.
Powinna być od strony odtwarzacza wtyczka STEREO a od strony ZX Spectrum wtyczka MONO.

Kolejna sprawa to głośność ustawiona na odtwarzaczu CD - tutaj trzeba się trochę pobawić.
Dojdziesz w końcu do perfekcji.

Powodzenia

 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

mad1

  • **
  • Wiadomości: 86
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.03.28, 14:09:29 »
Moim zdaniem .wav nie są najlepszą propozycją, kiedyś konwertowałem wiele plików na .wav i wydawało mi się, że dźwięk zyskiwał przy tym wysokie częstotliwości co myślę, że nie jest pozytywne mając na myśli wczytywanie(może dochodzić do przekłamań). Myślę, że lepiej plik .wav okroić z takich częstotliwości np. do jakości MP3 128 kb/s. Wydaje mi się, że magnetofon wczytywał mi nawet gry z jakością dźwięku porównywalną do 96 kb/s. To tylko moje spostrzeżenia od których bym zaczął i sprawdzał czy wszystko będzie się wczytywało z CD. W sumie dobrze by było opracować jakiś algorytm sprawdzony w 100% i wrzucić go tutaj.

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.03.28, 22:32:11 »
Strzelam - brak stałej prędkości przesuwu taśmy?
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.03.28, 22:37:36 »
bo po kompresji zniekształcenia były jeszcze większe?
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.03.28, 22:40:33 »
Zniekształcenia nieliniowe (kształtu sygnału) związane z kompresją mp3 można określić na poziomie 2-5%. W przypadku taśmy jest to 20-30%. A mimo to z taśmy programy się wczytują...

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.03.29, 21:02:54 »
kompresja polega m.in. na wycięciu częstotliwości niesłyszalnych dla człowieka ale niekoniecznie przez komputer. Po wycięciu tych nie słyszalnych komputer nie poprawnie odczytuje dane, tak to widzę  :D
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.03.29, 21:26:51 »
A jakie to dźwięki, niesłyszalne dla człowieka, nagrają się na taśmę magnetofonową? :D

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.03.29, 22:06:19 »
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.03.29, 22:12:12 »
To nie jest żadna odpowiedź.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: GRY W MP3
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.03.29, 22:17:41 »
A co za problem jest porownac sygnal WAV z tasmy i po kompresji/dekompresji MP3 ?
Dla ZXa istotne sa zbocza sygnalu, jesli mp3 je deformuje, to beda problemy z wczytaniem.
W szczegolnym przypadku, w ogole sie nie wczyta bez bledow. Niestety muzyka to nie dane.
Inaczej mozna by robic stratne kompresje baz danych  :D