Autor Wątek: Stare komputery 16bit  (Przeczytany 12715 razy)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.06.08, 11:30:39 »
Jestem jednym z tych którzy przesiedli się ze Spectrum bezpośrednio na PC. W moim przypadku było to AT 286 ale już z kartą VGA. Potem dokupiłem do tego Sound Blaster, potem upgradowałem na 386 i tak szło. Ale żadnym ekspertem nie byłem, głównie grałem.

Co do gier to napiszę dla porządku rzeczy które pewnie wszyscy i tak od dawna wiedzą. Do odpalania starych gier na nowym sprzęcie jest Dosbox. Jako stronę z grami mogę polecić www.abandonia.com. Jest też www.mobygames.com - nie ma tam plików do pobrania ale jest ogromna baza gier na wszystkie platformy, w tym DOS z mnóstwem screenshotów itp.

Natomiast nie ma czegoś takiego jak w przypadku ośmiobitowców, Amig itp. że ludzie wciąż piszą nowe gry na te stare platformy. Są jakieś wyjątki ale zasadniczo nikt nie pisze dziś gier na 286.

Co do sprzętu to wydaje mi się że nigdy nie był kultowy i nikt w zasadzie nie kolekcjonuje starych blaszaków-składaków. Gdy robiły się przestarzałe to lądowały na śmietniku. Może trochę inaczej jest ze sprzętami firmowymi - pecety od Commdore, Amstrada. Te mogą wciąż mieć jakąś wartość kolekcjonerską.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.06.08, 12:23:33 »
Zasadniczo się zgodzę(w sumie nie jestem wielkim fanem x86). Ale. Po pierwsze zobacz ceny - sporo traktuje 486 jako kolekcjonerskie już terasz sprzedając i chyba ma kupców. Jest sporo osób które używa 8086 etc. - zobacz ile jest filmików w sieci. Też są robione akcesoria, chociaż żeby było śmieszniej mniej zaawansowane niż do Amigi - np. jest ostatnio zrobiona karta na ISA która obsługuje USB(i bodajże ma porty). Ale tylko w trybie pamięci masowej(Amiga na Zorro czy port zegara ma także obsługę urządzeń w systemie). Poza tym, a było to jakiś czas temu - jeden Compaq 486 został odany fanowi który składał sobie retro komputer. Także jakieś niewielkie, ale zawsze zainsteresowanie istnieje. Szkoda tylko, że nikt nie opracował procesora zgodnego z podstawką 8086, który wykonuje rozkazy 32 bitowca, a 8086 o taktowaniu bodajże 100 MHz jest chyba w sprzedaży. Przydatne byłoby to do kart do Amigi 2000, która ma m.in. gniazda ISA...

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.06.08, 13:31:06 »
Co do sprzętu to wydaje mi się że nigdy nie był kultowy i nikt w zasadzie nie kolekcjonuje starych blaszaków-składaków.

Może nie są, nie wiem, nie wnikam. Nie interesują mnie inni. Mnie się podobają strasznie retro laptopy, a i zestaw XT/AT plus Hercules plus bursztynowy monitor kiedyś sobie sprezentuję. Jestem świadomy istnienia DosBoxa, ale to nie jest to samo.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.06.08, 14:43:19 »
PCety nie sa kultowe, bo wiekszosc to klony, ale wystarczy dopisek Optimus i cena idzie w gore. Za to czesc kart jest wybitnie kultowa np. GUS i osiaga rownie chore ceny jak 8bitowce. Najlepszy jest chyba oryginalny Adlib czyli YM3812 + wzmacniacz i pokretlo i chodzi po 500 USD !!!

Ja XT odradzam, to wybitnie wersja dla kolekcjonerow badz maniakow. Wymaga specjalnych wersji FDD, HD, klawiatury i 8-bitowych kart.
Z AT/286 jest juz lepiej, ale do gier potrzeba min 386 i VGA. Wlasnie grafika byla najwiekszym problemem na pierwszych PCetach. Wszyscy jechali na Herculesie i emulacji CGA. Po przejsciu z ZXa mialem 1MB RAM i dwa kolory  >:(
 

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.06.08, 15:47:25 »
po przejściu z Amigi było jeszcze gorzej :D
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.06.08, 16:17:44 »
Ale za to jakie możliwości pisania tekstów w TAGu :D dwa okienka Norton Commandera :D i wielkie wow z nakładka graficzna Win3.0 do grania w pasjansa lub miny.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.06.08, 17:09:56 »
Kultowe czy nie, wszystkie garnę jak leci,  mam trochę ton w piwnicy i w garażu  :)
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.06.08, 19:01:18 »
No to jak o XT mówicie, to ja trochę Off-topic. Ma ktoś może program Fontasy? Miałem to za czasów XT z herculesem. Dyskietki wieki temu albo poszły do FDD3000 albo na śmietnik, albo cholera wie gdzie. A chciałbym sobie przypomnieć jak kiepski to był soft. Inne cuda jak Chi-Writer, News Master czy Banner Manię udało mi się w sieci namierzyć. Fontasy niestety nie.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.06.08, 19:30:19 »
Ja XT odradzam, to wybitnie wersja dla kolekcjonerow badz maniakow. Wymaga specjalnych wersji FDD, HD, klawiatury i 8-bitowych kart.
A to ciekawe, faktycznie nie pomyślałem, ale w sumie racja. Hmm, za późno, już coś wylicytowałem. Słowo się rzekło, kobyłka u płota. Trudno, będę kombinował.

Z AT/286 jest juz lepiej, ale do gier potrzeba min 386 i VGA. Wlasnie grafika byla najwiekszym problemem na pierwszych PCetach. Wszyscy jechali na Herculesie i emulacji CGA.
Kiedy właśnie te czasy Hercules / CGA to jest strasznie fajna epoka. BlockOut, Targhan, Colorado, California Games w odcieniach bursztynu.

Po przejsciu z ZXa mialem 1MB RAM i dwa kolory  >:(
Ale za to bez colour bleed / attribute clash.  ;D Mnie to nie bolało, bo ZX-a miałem podpiętego pod monochromatyczny telewizorek.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.06.08, 21:11:14 »
macko76 - jeszcze w 80ych latach robiono klony QL jako OnePerDesk produkowane przez ICL oraz Merlin. Były popularniejsze niż oryginał i nie było w UK ani Australii poczty bez przynajmniej jednego. Qubbesoft robił zamiennik płyt głównych Aurora z poprawioną grafą. A pod koniec lat 90ych D&D Systems robiła klony Q40 i Q60 (zgadnij z jakim prockiem), z grafą VGA i Linuxem i okienkami które wyglądały Amigowo dobrze. Także QDOS doczekał się modyfikacji jak Minerva z multitaskingiem w karcie z ROMem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

macko76

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    Radzymin
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.06.08, 21:52:03 »
macko76 - jeszcze w 80ych latach robiono klony QL jako OnePerDesk produkowane przez ICL oraz Merlin. Były popularniejsze niż oryginał i nie było w UK ani Australii poczty bez przynajmniej jednego. Qubbesoft robił zamiennik płyt głównych Aurora z poprawioną grafą. A pod koniec lat 90ych D&D Systems robiła klony Q40 i Q60 (zgadnij z jakim prockiem), z grafą VGA i Linuxem i okienkami które wyglądały Amigowo dobrze. Także QDOS doczekał się modyfikacji jak Minerva z multitaskingiem w karcie z ROMem.
Dzięki za info, o OnePerDesk słyszałem - ciekawe czy są łatwo dostępne i jak z pozostałymi klonami.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.06.08, 22:25:27 »
Zapomniałem o jeszcze jednej maszynie. Klon QL z początku lat 90ych o nazwie CST Thor. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.06.08, 22:53:26 »
To może w tym wątku podpytam.
Tak się składa, że Atari ST mnie ominęło. Jutro mam zmienić ten stan rzeczy i kupić 1040 stfm.
Mam zamiar pobawić się MIDI na tym zacnym komputerze. W związku z tym poszukuję tzw. kontaktów :).

PS: Tygrys - może otworzyć wątek/dział gdzie można by bezpiecznie popisać o czymś innym niż ZXy.
Nie po to żeby robić konkurencję głównemu motywowi przewodniemu, ale dlatego, że ludzie tu obecni mają ogromne doświadczenie nie tylko ZXowe, chciało by się czasami zapytać legalnie bez strachu.
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

macko76

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    Radzymin
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.06.08, 23:19:47 »
To może w tym wątku podpytam.
Tak się składa, że Atari ST mnie ominęło. Jutro mam zmienić ten stan rzeczy i kupić 1040 stfm.
Mam zamiar pobawić się MIDI na tym zacnym komputerze. W związku z tym poszukuję tzw. kontaktów :).

Lepiej spraw sobie STE będziesz miał wtedy dostęp do wszystkich gier i dem na tą platformę + lepszy sprzęt.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Stare komputery 16bit
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.06.08, 23:25:12 »
Do zabawy MIDI Atari 1040 ST może być. Cubase i inne programy będą działać.
Co innego, jeśli chce się grać, albo słuchać mod-ów, wtedy przydaje się STE.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma