Autor Wątek: NOWA generacja drukarek 3D  (Przeczytany 2178 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
NOWA generacja drukarek 3D
« dnia: 2018.05.20, 06:08:29 »
Wreszcie coś co nie kosztuje tyle co samochód, a jednocześnie jest tak gładkie jak powinno być.
https://www.youtube.com/watch?v=VvaS4BfNgrA
https://www.youtube.com/watch?v=zHSoIpcbcE8

« Ostatnia zmiana: 2018.05.20, 06:22:08 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: NOWA generacja drukarek 3D
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.05.28, 20:35:19 »
Tiaa, faktycznie. Fajna sprawa  dla kogoś kto zna sie bo na You Tube widział albo na Wiki przeczytał.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: NOWA generacja drukarek 3D
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.05.28, 22:34:16 »
Mam tę drukarkę - wydruki faktycznie rewelacyjnej jakości, jednak jest kilka "ale":
a) małe gabaryty drukowanych elementów
b) "efekty zapachowe" :)
c) droga żywica

Reasumując - świetne rozwiązanie dla miłośników figurek :) U mnie na razie więcej stoi, niż pracuje... Jak mi się uda w końcu zasiąść do freeCADa, to mogę druknąć jakieś drobnostki dla zainteresowanych, żeby sami ocenili jakość (badge/bryloczki z logiem ZX będą OK?)


SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: NOWA generacja drukarek 3D
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.05.28, 22:37:55 »
A jak z czasem ?
Tzn np ile czasu zajelo by wydrukowanie pinoka szachowego wysokosci taniej zapalniczki ?
Ach i jeszcze jak z przechowywaniem zywicy ? Czy moze sobie tak po prostu stac i czekac na nastepne drukowanie za np trzy miesiace ?
Poza tym, mowisz o zapachu, czyli mamy jakies polprodukty korodujace ?

Najgorsze co zawsze mialem w drukarkach na tusz, to ze uzywajac jej glownie do drukownia biletow lotniczych trzeba bylo kupic nowy tusz przed kazdym drukiem, bo poprzedni tak sie zasechl , ze czasem nie tylko tusz ale i drukarke trzeba bylo wymienic.

Pozdr.





skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: NOWA generacja drukarek 3D
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.05.28, 23:03:45 »

Reasumując - świetne rozwiązanie dla miłośników figurek :) U mnie na razie więcej stoi, niż pracuje... Jak mi się uda w końcu zasiąść do freeCADa, to mogę druknąć jakieś drobnostki dla zainteresowanych, żeby sami ocenili jakość (badge/bryloczki z logiem ZX będą OK?)

Jak to jest twarde po utwardzeniu? Potrzebuję "zamka" do stacji 1541II do c64 i w sumie do 1541 też  ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: NOWA generacja drukarek 3D
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.05.28, 23:50:32 »
A jak z czasem ?
Tzn np ile czasu zajelo by wydrukowanie pinoka szachowego wysokosci taniej zapalniczki ?
Ach i jeszcze jak z przechowywaniem zywicy ? Czy moze sobie tak po prostu stac i czekac na nastepne drukowanie za np trzy miesiace ?
Poza tym, mowisz o zapachu, czyli mamy jakies polprodukty korodujace ?

Najgorsze co zawsze mialem w drukarkach na tusz, to ze uzywajac jej glownie do drukownia biletow lotniczych trzeba bylo kupic nowy tusz przed kazdym drukiem, bo poprzedni tak sie zasechl , ze czasem nie tylko tusz ale i drukarke trzeba bylo wymienic.


W przeciwieństwie do drukarek FDM, szacowanie prędkości wydruku jest bajecznie proste - biorąc pod uwagę, że utwardzanie żywicy następuje na całej powierzchni stołu (a dokładnie - może następować na całej powierzchni stołu) jedynym parametrem, który nas interesuje jest prędkość jego podnoszenia :) A tę producent szacuje na ~2cm/godz. Plusem jest to, że jest ona niezależna od ilości drukowanych jednorazowo obiektów... Zakładając, że taka zapalniczka ma jakieś 6-8 cm - mówimy o 3-4 godzinach + czas poświęcony na "obróbkę wydruku", jak mycie czy utwardzanie (choć tu wystarczy w słoneczny dzień wystawić ją na światło dzienne). Reasumując - wydajność per cm3 "produktu gotowego" wzrasta wraz z zapełnieniem powierzchni wydruku :)

Pozostałość żywicy po drukowaniu zlewam przez filtry papierowe (kupiłem w sklepie z zaopatrzeniem dla lakierni po parę groszy) i... odkładam na półkę. szczerze mówić nie zauważyłem na pojemnikach na żywicę jakichkolwiek napisów z datą przydatności.

Mówiąc o zapachu miałem na myśli zapach żywicy... Przy drukarkach FDM nieprzyjemnie pachnie (może pachnieć) praktycznie jedynie ABS - PET-G, PLA czy inne twory raczej nie wydają żadnego... A żywica... cóż, znam takich co lubią zapach benzyny, to i tu nie będą narzekać :P

Podsumowując - jakość powala, jednak: coś za coś...

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: NOWA generacja drukarek 3D
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.05.28, 23:56:15 »

Reasumując - świetne rozwiązanie dla miłośników figurek :) U mnie na razie więcej stoi, niż pracuje... Jak mi się uda w końcu zasiąść do freeCADa, to mogę druknąć jakieś drobnostki dla zainteresowanych, żeby sami ocenili jakość (badge/bryloczki z logiem ZX będą OK?)

Jak to jest twarde po utwardzeniu? Potrzebuję "zamka" do stacji 1541II do c64 i w sumie do 1541 też  ;)

Nie sprawdzałem wytrzymałości mechanicznej, jednak - na pierwszy rzut oka na wydruk, chyba głowy nie urwie (napisałem chyba - jak przetestuje to będę wiedział na pewno :)).
Elementy o których piszesz zrobiłbym z PET-G i ewentualnie potraktował papierem wodnym + primer + farba (chociaż malowanie PET-G jest odrobinę upierdliwe - lepiej dobrać ładny kolor na początku :)).

Jeżeli masz model - to Ci druknę w kilku wariantach kolorystycznych i materiałowych :)