Autor Wątek: Rynek wtórny  (Przeczytany 3160 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Rynek wtórny
« dnia: 2018.07.13, 15:45:47 »
Hejka,

Tak sie powoli rozgladam za roznymi rzeczami, ktorymi moglbym sobie umilic samotne wieczory przy pobycie w PL.
Grzebiac po stronach zasilajacych tytulowy rynek wtorny zauwazylem drobna roznice w cenach roznych przedmiotow elektroniczynych miedzy tym co jest na zachodzie i w PL. Np pomyslalem sobie, moze kipe sobie PS2 z kontrolerem albo dwoma i kilka do tego gierek, to SE moze w cos pociupie, kiedy mi reszta rodziny wieczorem pousypia, a ja dopiero bede w polowie skrzynki. Taki zakup w Anglii wychodzi miedzy £10 a £20 w zaleznosci jak ktos jest szalony so sie rowna 50-100 zlotowek.
Natomiast kiedy grzebalem za tym samym w PL, tak zeby nie wozic, to wygladalo jak 200PLN+.
Tak samo pomyslalem sobie moze jak juz kupie konsolke, to jakis wiekszy telewizor i znowu:
Przecietny telewizor LCD w wymiarze tak do 42 cali, ktory jest starszy niz update do opcji "smart", czyli byl kiedys smart a teraz juz nie, tu na miejscu to jest miedzy £50 a £120 w zaleznosci od czynnikow. Oczywiscie sa i drozsze, ale to znowu wraca do szalenstwa. Natomiast wyglada na to, ze w PL za te pieniadze praktycznie nie ma szans, zeby kupic cos podobnego chyba, ze to bedzie plazma, albo tak stary lcd, ze nic nie widac, albo potrzebna jest prywatna elektrownia, zeby zasilic.

Wniosek wyglada na to jest taki, ze na zachodzie wciaz jednak ludzie czesciej wymieniaja zabawki na nowe i tych starych jest duzo wiecej, przez co ceny sa duzo nizsze. Szkoda, bo to wlasnie w PL ceny powinny byc nizsze. Praktycznie nie stac na na to, zebysmy nie mieli pieniedzy :)

Pozdro.

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.07.13, 15:59:14 »
U nas się wymienia kiedy już nie działa :) A jeżeli nawet "zaszalejemy" u wymiana nastąpi wcześniej, to i tak raczej trafi do pokoju dzieci/rodziny/znajomych, którzy są akurat w potrzebie. Dlatego moim zdaniem rynek wtórny kilkuletniej elektroniki jest w Polsce mocno ograniczony.
W każdym razie pomysł dobry - sam mam dokładnie taki zestaw na umilanie wieczorów i śmiało polecam.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.07.13, 16:16:59 »
Fakt :)

Sami sie nazwali "Thowaway Society". W firmie mamy polise wymiany kompow raz na dwa lata. Po prostu PC ma dwa lata zycia a potem to zlom. Z 420 (czterystu dwudziestu), ktore mialy trafic do niszczarki udalo mi sie uratowac 80 HP G1 SSF CoreI5 4GB 500GB. Zawozlem je jako "przezytki" do muzeum :) Z reszta nie wiem co sie stalo...

Pozdro.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.07.13, 16:59:52 »
Chłopie, nie ma co porównywać rynku z UK do rynku w Polin.
Nie ta szerokość geograficzno-finansowa.

Mam PS2 Fat z HDD i kupą gier, mam też XBOX-a starego z HDD i grami.
Na czas pobytu w Polin, mogę Ci pożyczyć :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.07.13, 17:12:49 »
Chłopie, nie ma co porównywać rynku z UK do rynku w Polin.
Nie ta szerokość geograficzno-finansowa.

No wlasnie pre osob probowalo mnie przekonac, ze w PL juz jest tak jak na zachodzie a przynajmniej bardzo podobnie.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.07.13, 17:24:27 »
Chłopie, nie ma co porównywać rynku z UK do rynku w Polin.
Nie ta szerokość geograficzno-finansowa.

Mam PS2 Fat z HDD i kupą gier, mam też XBOX-a starego z HDD i grami.
Na czas pobytu w Polin, mogę Ci pożyczyć :)

Super, Dzieki :):):)

Sprobuje sobie jeszcze najpierw zmontowac, ale jakby co, chetnie skorzystam :)

:)

emeu

  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.07.13, 17:43:53 »
No wlasnie pre osob probowalo mnie przekonac, ze w PL juz jest tak jak na zachodzie a przynajmniej bardzo podobnie.

Jak widać ze zdjęcia - Narodowe Muzeum to barak z bloczków z azbestem na dachu - na zachodzie jak w PL -  podobne budownictwo.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.07.18, 14:38:45 »
Fakt :)

Sami sie nazwali "Thowaway Society". W firmie mamy polise wymiany kompow raz na dwa lata. Po prostu PC ma dwa lata zycia a potem to zlom. Z 420 (czterystu dwudziestu), ktore mialy trafic do niszczarki udalo mi sie uratowac 80 HP G1 SSF CoreI5 4GB 500GB. Zawozlem je jako "przezytki" do muzeum :) Z reszta nie wiem co sie stalo...

Pozdro.

Poważnie - 2 letnie sprawne x86 trafiają do niszczarki? Nikt nie wpadł na pomysł żeby to przewieźć statkiem/pociągiem/ciężarówką do jakiegoś biedniejszego kraju i sprzedawać jako "poleasingowe"? Rynek x86 musi być nieźle nasycony i chyba większość inwestujeje w smartfony albo co najwyżej w laptopy,,,

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.07.18, 14:59:21 »
Nieopłacalne. Sprawa taka, że to nie sprzęt ma wartość a informacje na dyskach. Posadź kogoś, kto będzie zamazaywał całą zawartość SSD czy HDD zerami. W przypadku dysków magnetycznych należałoby zrobić to ponad 30x aby dane były wymazane. To kosztuje. Taniej wrzucić sprzęt do niszczarki i po kłopocie.

U mnie w firmie możesz wykupić swojego starego PCa czy latpopa za symboliczne 5zł ALE bez dysku twardego i bez licencji Windowsa. Czyli masz złom elektroniczny.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.07.18, 15:13:59 »
@Klaud
Moim zdaniem to dyskusyjne. Po pierwsze licencja na okienka nie jest do końca potrzebna. Primo ja zazwyczaj używam Linuxa :-), Secundo podobno obecnie wykupienie na najnowsze okienka nie jest takie drogie(chyba dzięki Linuxowi, bo znacząco jest więcej użytkowników niż kiedyś). Zresztą można zrobić 2 opcje - sprzedajemy taniej bez dysku i licencji albo dużo drożej dla tych użytkowników co sami nie zainstalują sobie systemu. W końcu chyba nawet IBM więcej obecnie zarabia na poradach niż na samym sprzęcie :-).

Co do dysku to są 2 metody albo posadzić kogoś kto wyjmie te dyski - chyba przyuczenie pracownika(i nie wymaganie od niego żadnego dyplomu) do rozkręcenia śrubek i wyjęcia współczesnego dysku SATA nie jest takie drogie, Można oddawać firmom dyski, na rynku jest pełno tanich. Albo oddać te dyski do zerowania - tutaj albo mieć jakieś urządzenie, albo po prostu przy SATA mieć 1 komputer z wieloma portami  oraz aplikację zerującą.

@sajmosia
Co do różnic w Polsce a UK - tam mieszka znacznie więcej, bogatszych ludzi od przeciętnego Polaka. Sam rynek konsumencki jest jednym z podobno najtrudnieszych na świecie co przekłada się na znacznie niższe ceny elektroniki. Ale w drugą stronę podobno wg. niezależnych badań więcej Brytyjczyków ma problemy z zakupem mieszkania, niż Polaków. Jakby nie patrzeć z nowego TV można łatwiej zrezygnować niż z miejsca do mieszkania. Ceny nawet na wynajem nie są wcale takie niskie do zarobków, zwłaszcza w Londynie...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.07.18, 15:37:50 »
@Klaud
Co do dysku to są 2 metody albo posadzić kogoś kto wyjmie te dyski - chyba przyuczenie pracownika(i nie wymaganie od niego żadnego dyplomu) do rozkręcenia śrubek i wyjęcia współczesnego dysku SATA nie jest takie drogie, Można oddawać firmom dyski, na rynku jest pełno tanich. Albo oddać te dyski do zerowania - tutaj albo mieć jakieś urządzenie, albo po prostu przy SATA mieć 1 komputer z wieloma portami  oraz aplikację zerującą.

Kasa, trzeba kogoś zatrudnić albo delegować od innych obowiązków. Do tego nadzór nad tym pracownikiem, aby wykonał swoją pracę należycie. I zajmuje to czas, więc znowu kasa. Niszczarka = 10sekund i po kłopocie. Ile zajmuje wyjęcie dysku z PCa? 10sekund? Nie ma szans. 400 komputerów przepuścić przez niszczarkę, to ok jednego dnia roboty. Wykręcić 400 dysków i je wykasować jakieś 2 tygodnie. Pracownik na dwa tygodnie z agencji pracy jakieś 30GBP (firma - firma) za godzinę, 7.5h dziennie, 10 dni ... 2250GBP. A nadal masz zajęte miejsce przez stare komputery w firmie, możliwy wyciek danych. Za duże ryzyko.

Linux, linux, linux ile razy to słyszałem. ALE nie każdy zna się na instalacji systemu. Nawet w firmach inżynierskich, ludzie (inżynierowie) chcą kompa co odpalają jednym ruchem reki, a nie kombinują. Do tego oddasz komuś coś i choćby jedna rzecz nie działa są pretensje, zażalenia. Nikt nie ma czasu na wysłuchiwanie tego. Dla Ciebie to hobby dla innych czas. Firmy są od zarabiania a nie od filantropii. Robią to, co jest dla nich szybsze i tańsze. Szymon poświęcił swój czas na ratowanie tych "złomków", bo miał taką fantazję. A mógł w tym czasie dłubać w nosie albo oglądać mecz w TV.

Ponad to przepisy "ekologiczne" wiążące ręce firmom, że mogą oddać sprzęt do utylizacj,i ale nie wolno im odsprzedać mp. monitorów LCD swoim pracownikom, bo to trucizna dla ziemi.

A ceny najmu mieszkania Warszawie czy we Wrocławiu są niskie w stosunku do zarobków? Też są chore.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.07.18, 17:42:25 »
Poważnie - 2 letnie sprawne x86 trafiają do niszczarki?

Przykre ale taka jest prawda.

Do tego dochodzi taki motyw, jak codziennie restauracje wywalaja kupe jedzenia do smieci, zamiast rozdac bezdomnym.
Bezdomny dostanie sraczki, bo wszesniej zjadl szczura, ale wroci z tym do Ciebie, bo mu dales wczesniej kanapke i bedzie probowal wyciagac cokolwiek sie da, pod pretekstem, ze to Ty chciales go otruc.

Tak na marginesie to nie tylko kopmutery ale laptopy, telefony i tablety lacznie z Ipadami tez po dwoch latach sa mielone w pyl.

Pozdro.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.07.18, 18:02:33 »
Zużycie kontrolowane :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.07.18, 18:07:24 »
Ekologia kurła jego mać >:(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Rynek wtórny
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.07.18, 18:09:38 »
Dla producentów to układ idealny. Nie zdziwiłbym się gdyby sami poważnie lobbowali za takimi rozwiązaniami.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)