Autor Wątek: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl  (Przeczytany 3242 razy)

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« dnia: 2017.11.01, 00:11:20 »
Fajny artykuł wprowadzający! Mam nadzieję na kontynuację. Brakowało by mi tylko SPRAWDZONYCH w praktyce bibliotek serii 74XX o których jest mowa w tekście (chodzi o namiar). Dla osób dłubiących hobbystycznie nawet w symulatorze byłoby to dobre uzupełnienie środowiska, oczywiście z drugiej strony można by powiedzieć że zrobienie tego własnymi siłami też jest dobrym ćwiczeniem :)

ps. komentarze pod artykułem wymagają logowania się, tamte hasło i login to nie jest to samo co do forum ?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4538
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.11.03, 08:57:40 »
komentarze nie wymagają logowania, aczkolwiek, widzę że nadal trzeba nad nimi popracować, gdyż po przeprowadzce na nowy server, wciąż są z nimi kłopoty.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.11.03, 14:24:00 »
Czy ja wiem czy taki znowu wprowadzający. Z tego co się zorientowałem to jest omówienie jakiegoś programu do projektowania układów ale przy milczącym założeniu że już wiemy czym takie układy są i jak działają.

Czyli coś jak np. omówienie jakiegoś edytora do asemblera i jego opcjach z menu bez słowa o samym programowaniu w asemblerze

Niestety jest to bardzo typowe dla elektroników - nie potrafią dobrze tłumaczyć od podstaw albo im się nie chce. Miałem taką fazę w życiu że chciałem się czegoś nauczyć w temacie i niestety za każdym razem odbijałem się od takich artykułów jak ten gdzie autor zakładał że większość rzeczy już powinienem wcześniej skądś wiedzieć.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.11.03, 14:49:25 »
Czyli należałoby wyjść od prawa Ohma i pierwszego prawa Kirchhoffa, właściwości przewodnictwa metali, zasady przewodzenia polprzewodników, algebry Boole'a i tak dalej.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.11.03, 14:57:55 »
@Klaud Taki jest właśnie problem projektowania logiki w CPLD/FPGA... Można sobie ją zaprogramować i próbują się za to brać ludzie, którzy - jak ja - nie specjalnie potrafią potem taką zaprojektowaną logikę skleić z całą resztą hardware'u ;)

Dlatego m.in. osobiście podziwiam ludzi, którzy robią spore projekty w FPGA bazując całkowicie na schematach i nie używając Veriloga, VHDLa itp. narzędzi "programistycznych" :)

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.11.03, 15:07:41 »
Moim zdaniem VHDL lub/i Verilog to podstawa w FPGA. Prawda że można wyklikać z bramek, ale analiza tego i dokonywanie poprawek do mordęga. Tym bardziej, że niektóre projekty idą w setki tysięcy bramek.

Napisałem kiedyś artykuł do EP, gdzie bez dotykania VHDL/Verilog implementuję procesor NIOS II w układzie FPGA i tworzę prosty programik w C. Celem tego artykułu jest pokazanie jak to zrobić. Link do tekstu poniżej.

http://mikrokontroler.pl/2017/07/07/32-bitowy-procesor-maximatorze-naprawde-wolisz-arduino/

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.11.03, 15:09:56 »
Rafal - masz absolutna racje, ale w tym temacie jest coraz lepiej. Np. kursy Forbota - naprawde ladnie wytlumaczone od podstaw. I co wiecej mozna nabyc materialy do tych kursow, w przeciwienstwie np. do wielu innych, gdzie zaklada sie, ze zwykly czlowiek ma hurtownie czesci.

Co nie znaczy ze artukul o CPLD jest slaby, wrecz odwrotnie - czekamy na ciag dalszy  :D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.11.03, 15:10:10 »
Wiesz, jestem w epoce kamienia lupanego i łączenia pojedynczych bramek. O VHDL pierwszy raz usłyszałem na studiach w 1999r i to nie na swoim macierzystym wydziale. Nawet coś tam napisałem i tyle z tego.

Ale zgadzam się po części, że artykuł jest instrukcja obsługi pakietu X. Trochę przypomina to zajęcia z informatyki w ogolniaku... obsługa Worda, ale potem jak dasz im LibreOffice to zagubieni.

Chwała Autorowi, że naskrobal ten artykuł. Sam niewiele z niego skorzystam, ale przeczytałem z zainteresowaniem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.11.03, 15:29:17 »
Czy ja wiem czy taki znowu wprowadzający....
Jest wprowadzający w układy programowalne a nie w podstawy Techniki Cyfrowej.
Proponuję zacząć od podstaw, tu masz dobre materiały: http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Technika_cyfrowa

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4538
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.11.03, 15:40:27 »
Prosiłem Steeva aby zamiast tłumaczyć od postaw, podał linki do materiałów, gdzie to jest już wytłumaczone wiele razy.
Wielkie brawa za ten artykuł, bo jako jeden z nielicznych (a może i jedyny) z 'elektroników', czynnie uczestniczy w rozwoju speccy.pl - pisząc artykuły.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.11.03, 15:59:14 »
Ja tam czynnie promuje portal na całym swiecie ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.11.06, 13:54:55 »
Czy ja wiem czy taki znowu wprowadzający....
Jest wprowadzający w układy programowalne a nie w podstawy Techniki Cyfrowej.
Proponuję zacząć od podstaw, tu masz dobre materiały: http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Technika_cyfrowa

Tutaj rzeczywiście zgodziłbym się z protonem. Mój wujek robił swego czasu różne projekty na ttl'ach. Na programowanie mikrokontrolerów, to już nie miał głowy do tego. Jak zobaczyłem ten artykuł steeva gdzie przykład był zrobiony na "wirtualnych" kostkach ttl to od razu pomyślałem o wujku. O programowaniu VHDL czy Verilogu to pewnie w jego przypadku nie będzie mowy ale sposobem poprzez schemat to już myślę że dałby radę z moją pomocą, muszę tylko znaleźć jakiś fajny zestaw Xilinxa do zabawy (XC95XX).

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1363
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.11.07, 01:49:15 »
Na Ali masz tego skolko ugodno.
Ale proponuję sprawdzić co dają różne sklepy, porównać możliwości scalaków i wtedy zastanowić się na spokojnie.
Altery mają np. tańsze programatory (nawet jeśli brać pod uwagę klony :))
Machines should work. People should think.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1363
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Artykuł o programowaniu CPLD na speccy.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.01.04, 23:39:05 »
W spamie przyszło takie zaproszenie na warsztaty. Wawa.
Nie znam, nie korzystam, nie mam nic wspólnego, standard disclaimer.
Machines should work. People should think.