Autor Wątek: TV 4K to już przeżytek ;)  (Przeczytany 4523 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: TV 4K to już przeżytek ;)
« Odpowiedź #15 dnia: 2018.05.06, 20:46:36 »
E-ink nie męczy wzroku a OLED owszem, bo wali po gałach. OLED jako czytnik książek nie sprawdza się.
« Ostatnia zmiana: 2018.05.06, 20:54:09 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: TV 4K to już przeżytek ;)
« Odpowiedź #16 dnia: 2018.05.06, 21:09:06 »
Chyba w maksymalnej jasności jak czytasz pod kołdrą, bo smart ekraniki dostosowują jasność do jasności otoczenia, i raczej mają kłopot ze zbyt słabą jasnością w ostrym słońcu. Zresztą e-papier traci swoją zaletę pod kołdrą, bo albo nic nie zobaczysz albo jego podświetlanie zużywa tyle co OLED, a nadal jest niemrawy i bez koloru. Moim zdaniem nawet jak wymyślą kolorowy e-papier to i tak LEDów nie pokona cenowo. Tym bardziej że najnowsze trendy w LEDach to super cienki elastyczny wyświetlacz, który bardziej przypomina papier niż e-papier.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: TV 4K to już przeżytek ;)
« Odpowiedź #17 dnia: 2018.05.06, 21:20:59 »
Nie chodzi o jasność a kontrast pomiędzy czernią a bielą. Ekrany LED mają za wysoki kontrast i daje po oczach. Poza tym pod kołdrą papierowej książki też nie przeczytasz (bez latarki) :P

Ogolnie kontrast pomiędzy oświetleniem ogólnym, a oglądanym obrazem na ekranie nie powinien być większy niż 1:3, aby nie mieć negatywnego wpływu na nasze samopoczucie (nie piszę o seansie kinowym raz na tydzień przez 1.5h, a o siedzeniu godzinami przez ekranem). Zobacz jak jasno (min. 500lx) musi być w pomieszczeniach do pracy z ekranami komputerowymi, właśnie po to, abyś nie odczuwał dyskomfortu wywołanego przez zbyt jasny ekran.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: TV 4K to już przeżytek ;)
« Odpowiedź #18 dnia: 2018.05.06, 22:45:30 »
Jest takie powiedzenie, że zamiast narzekać na to że jest ciemno, lepiej zapal świeczkę.

Znam takich co narzekają że oczy ich szczypią od ekranu, ale na to że jasność można regulować, a także kąt położenia ekranu by nie odbijały jakiegoś okna lub lampy to jakoś nie wpadną. I zamiast wykonać jeden ruch ręką wolą godzinami męczyć oczy.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: TV 4K to już przeżytek ;)
« Odpowiedź #19 dnia: 2018.05.07, 08:13:21 »
Myślę że łatwiej będzie poprawić baterie by dłużej działały z OLEDami, niż zrobić kolorowy papier elektroniczny dość tani aby go masowo produkować. Zresztą ideą takiego wyświetlacza jest by zużywał prąd tylko w chwili zmieniania koloru piksela a nieruchomy obraz już nic, co jest dobre do czytania strony przez parę minut, ale do gier? Nawet kółko i krzyżyk na tyle często zmienia zawartość ekranu, że może zużycie prądu jest w nim większe niż w OLED, że o żwawszych grach nie wspomnę. A poza tym zmiana zawartości ekranu w e-ink trwa zależnie od rozdziałki 1 do kilku sekund. Jakie gry zadowolą się takim odświeżaniem?
Są gry tekstowe chociażby. Ale czy tak naprawdę nie da się rozwinąć technologii e-ink? Ja pamiętam jeszcze dyskusje o laptopach, że nie nadają się do gier bo te "płaskie ekrany" za wolno reagują...