Autor Wątek: ZX Dandanator Mini  (Przeczytany 36819 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #75 dnia: 2018.02.06, 18:52:27 »
Nigdzie sie nie zgubiłeś, ja sobie to niejako "równolegle" zamowiłem i poskładałem niezależnie od PABB.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #76 dnia: 2018.02.06, 19:00:54 »
... a, że Zaxon ma magazyn buforowy części u siebie, to i szybko się ogarnął :)

KrisZX - płytka dla Ciebie jest już spakowana (wyjdzie razem z Dandanatorem i scalakami).

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #77 dnia: 2018.02.06, 19:15:16 »
W sumie tak, gale , romy i podstawki miałem jeszcze z epoki Divide plus i nie wiedziałem co z tym zrobić , krawedziowki to wszedzie mi  zalegają, gniazda joya od JS128  dokupiłem tylko PIC.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #78 dnia: 2018.02.21, 18:47:41 »
Odebrałem dzisiaj paczkę z Kempstonem (dzięki Klaud) i wykorzystując jego możliwości postanowiłem pobawić się przez chwilę ZX FlashCart by KrisZX. Wnioski/spostrzeżenia w punktach:

a) wykorzystane platformy - JS128, Harlequin 48 rev. G. Na JS128 niestety kart nie ruszył (po włożeniu karta do Kempstona i odpaleniu komputera żur na ekranie). Zakładam, że wyłączenie wewnętrznego DivMMC może pomóc (sprawdzę później). Na Harlequinie działa OK.
b) kartridż działa zarówno z 74S133 jak i 74HC133 -> na razie nie zauważyłem żadnej różnicy
c) oprogramowanie do tworzenia wsadu jest cholernie proste w swojej funkcjonalności - zauważyłem następujące niedogodności:
  • pozwala na przygotowanie pliku rom jedynie ze snapów SNA
  • wymaga umieszczenia nie mniej niż 10 snapów na liście - bez tego nie utworzy pliku rom (czyt. trzeba zapełnić wszystkie pozycje na liście)
d) obsługa karta po uruchomieniu jest... standardowa i sprowadza się do wybrania pozycji w prostym menu i potwierdzenia wyboru :)
e) działają zarówno pamięci AD29F040-90PC jak i SST39SF040 - żadnych różnic nie zauważyłem.

Wykorzystałem jedyne mi znane narzędzie - ZX ROM Cartridge Creator (dostępny w wielu miejscach - np. na fruitcake.plus.com). Być może istnieją jeszcze inne, pozbawione opisanych wyżej wad - na razie ich nie znalazłem :)

Jednym słowem - kart działa. Dzięki KrisZX :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #79 dnia: 2018.02.21, 18:58:14 »
Cytuj
e) działają zarówno pamięci pamięci AD29F040-90PC jak i SST39SF040 - żadnych różnic nie zauważyłem.

Jeśli używasz tych pamięci nieulotnych tylko do odczytu (jak w kartridzu), różnicy nie zauważysz. Jakbyś chciał je przeprogramowac w locie, lub zapisywać do nich, zdecydowanie musisz wiedzieć które użyć. 
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #80 dnia: 2018.02.21, 19:01:42 »
Cytuj
e) działają zarówno pamięci pamięci AD29F040-90PC jak i SST39SF040 - żadnych różnic nie zauważyłem.

Jeśli używasz tych pamięci nieulotnych tylko do odczytu (jak w kartridzu), różnicy nie zauważysz. Jakbyś chciał je przeprogramowac w locie, lub zapisywać do nich, zdecydowanie musisz wiedzieć które użyć.

No tak - tu je traktujemy jako tabliczkę glinianą z wyrytym wzorkiem :)

A o różnicach poczytam (choć pewnie to jeszcze sporo poza moim poziomem ;) )

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #81 dnia: 2018.02.22, 10:50:58 »
Paczkę z dandanatorem odebrałem co prawda tydzień temu, ale dopiero wczoraj miałem chwilę na face to face z urządzonkiem. Opakowanie to pełen profesjonalizm. O tym trzeba mówić, bo to świadczy o poważnym podejściu do tematu. Z samym urządzeniem miałem początkowo problemy, bo po uruchomieniu gry i wybraniu kempstona postacie w grach robiły co chciały, głównie uciekały w prawo. Winowajcą okazała się założona zworka obok portu serial. Po zdjęciu wszystko śmiga prawidłowo. W wolnej chwili spróbuję sobie coś zaprogramować poprzez divide.  W każdym razie dzięki za dobrą robotę  ;)
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #82 dnia: 2018.02.22, 18:44:44 »
Szczerze mówiąc miałem w planach zrobienie krótkiej instrukcji - tam temat zworki na "serial" byłby opisany. Jednak w ogniu walki gdzieś mi ten temat umknął - mea culpa... Następnym razem będę czujny (zworki założyłem przed wysyłką ponieważ nie miałem pomysłu co z nimi zrobić, żeby się nie zapodziały podczas transportu czy wypakowywania) :P

Drak

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #83 dnia: 2019.02.25, 09:39:31 »
Czy posiada ktoś jeszcze płytki do Dandanatora Mini? Chętnie bym sobie zmontował do celów diagnostycznych. Wiem, że projekt jest dostępny ale zamawianie jednej płytki w płytkarni to troche masochizm ;-)
Timex 1000 + 1016, ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +2 (szary), Timex TC2048, divIDE, Harlequin, Chrome128, JS128, KempAY, SPECCY 2010

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #84 dnia: 2019.02.25, 09:58:05 »
Jaki masochizm?
To tylko 30 zł za pięć płytek w najtańszej płytkarni i za miesiąc masz w domu.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #85 dnia: 2019.02.25, 10:47:39 »
Czy posiada ktoś jeszcze płytki do Dandanatora Mini? Chętnie bym sobie zmontował do celów diagnostycznych. Wiem, że projekt jest dostępny ale zamawianie jednej płytki w płytkarni to troche masochizm ;-)

Powinno mi zostać kilka sztuk - jak je tylko znajdę (sporo pudeł przeprowadzkowych do przeszukania :) ) to Ci podeślę.

Drak

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #86 dnia: 2019.02.25, 18:51:49 »
Powinno mi zostać kilka sztuk - jak je tylko znajdę (sporo pudeł przeprowadzkowych do przeszukania :) ) to Ci podeślę.

Ok, to jak coś będzie wiadomo, to na PW się zgadamy.
Timex 1000 + 1016, ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +2 (szary), Timex TC2048, divIDE, Harlequin, Chrome128, JS128, KempAY, SPECCY 2010

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #87 dnia: 2019.02.25, 23:28:51 »
Nie chciałbym zakładać nowego wątku - mam pytanie do sprzętowców: czy możliwe jest zrobienie takiego Dandanatora ale z pamięcią 64MB na naprawdę dużą grę? Jakie to mogłyby być koszty?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #88 dnia: 2019.02.26, 09:20:41 »
Chyba jednak oddzielny wątek byłby potrzebny. Jesteś pewien, że chcesz 64mega? Przy takiej wielkości może warto streamować z karty SD.

Pamiętaj, że Z80 adresuje 64K i ani grama więcej. ROM siedzi w pierwszych 16K przestrzeni adresowej i może być wyłączony zewnętrznie (linia /ROMCS). RAMu tak nie wyłączysz w ZX Spectrum, taki trick przejdzie za to w TS2068 czy TC2068 (lina /BE wyłączy cała wewnętrzna pamięć).

Dodatkowo w ZXie dolne 16K RAM jest współdzielone pomiędzy ULA a CPU. Możesz dorobić zewnętrzny dekoder banków i podmieniać górne 32KB w dowolnych kawałkach, ale bez grzebania we flaszkach nie obejdzie się.

Jarek Adamski proponował interfejs 4MB, ale projekt umarł. Ty chcesz 16x więcej. Dekoder pamięci będzie dość skomplikowany. Do tego 64mega raczej w pamięciach z interfejsem szeregowym, bo inaczej koszty Ciebie zjedzą. Zobacz ile kosztują za sztukę archaiczne układy SIMM30 16mega.

Czy to ma sens? Cóż kompatybilnością ze wszystkimi modelami Speccy? Moim zdaniem jako plug&pray gra nie jest warta świeczki.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Dandanator Mini
« Odpowiedź #89 dnia: 2019.02.26, 09:33:04 »
Myślę o tym w kontekście dystrybucji gry "a la cartridge". Zdaję sobie sprawę, że mamy już DivMMC/SD ale co innego dostać kolekcjonerski cartridge a co innego kartę pamięci.