Autor Wątek: Z divide na fdd +3  (Przeczytany 8866 razy)

luzak22

  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Miejsce pobytu:
    watford
Z divide na fdd +3
« dnia: 2013.05.24, 23:34:10 »
zy moze ktos robil  taka operacje i zna programik name zeby skopiowac z divide na dyskietke ??
Pozdro
I z gory dzieki

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.05.25, 09:59:52 »
To raczej niemozliwe, nie ma chyba systemu systemu dyskowego, ktory dziala razem z divIDE.
Mozna jedynie jak w +3e zrobic z divIDE czyste IDE, o ile nie koliduja porty z interfejsem dysku i napisac samemu program.

luzak22

  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Miejsce pobytu:
    watford
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.05.26, 06:43:19 »
To nie wiedzialem
Myslalem ze jak kiedys program do kopiowania gra do pamieci I potem Na dyskietke
Ale jak mowisz ze sie nie da
To moze wiesz o jakims programie do kopiowania dyskietek tudziesz nagrywania dyskietek

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.05.26, 08:39:53 »
Jeśli dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź to chcesz przerzucać gry "taśmowe" na dyskietki w ZX Spectrum +3  (czyli inaczej do formatu +3DOS) ???

Rozumiem Twój tok myślenia, że skoro program już został wprowadzony do pamięci (przy pomocy Divide)  to dalej tylko kwestia
zrzutu na dyskietkę.
Teoretycznie jest to możliwe jeśli masz MULTIFACE 3  i jeżeli nie gryzie się ono z Divide (o to by trzeba spytać twórców Divide).
Jeżeli się nie gryzie to wgrywasz grę do komputera i aktywizujesz M/F 3  a następnie dajesz komendę SAVE i wskazujesz DISC
(bo jest opcja zrzutu pamięci na kasetę lub dysk) - wtedy  gra zostanie skopiowana jako snapshot na dyskietkę w stacji.

Wszystko super ale są minusy:
- Multiface 3 jest bardzo rzadkie bo powstało w dawnych czasach tylko dla komputerów ZX Spectrum +3 - więc na pewno nie wyprodukowano
ich wielu - dlatego koszt na Ebayu dobrze powyżej 100 Funtów a nawet dochodzi do 200
- Musisz mieć zawsze zapięte Multiface aby wgrać tak skopiowaną dyskietkę do komputerka więc nie da się "pożyczyć" tego interfejsu od kolegi.
 
Jeżeli odpuścimy sobie kwestię Multiface 3 to pozostaje nam kopiowanie programu blok po bloku z kasety na dyskietkę. Są jednak pewne warunki
aby się to nam udało (można to sprawdzić przy użyciu emulatora - bo tak szybciej):

1) Gra musi być kompatybilna ze Spectrum +3
- musi wczytywać się poprzez podstawowy loader naszej  PLUS +3 (czyli poprzez wciśnięcie ENTER z menu głównego po
włączeniu komputera - a nie poprzez USR0  lub BASIC 48K)
- nawet jeśli się wczyta to trzeba sprawdzić czy wszystko działa bo wiele gier zawieszało się lub miało
dystorsje obrazu na kolejnych planszach z powodu odwołań w grze do procedur ROM niekompatybilnych z architekturą
ZX Spectrum +3  polecam zapoznać się z tą listą: http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=34332&page=30
To jest lista gier niekompatybilnych z +3 wraz z rozwiązaniami problemu - jak widać tych gier (niezgodnych z +2A/B/+3) nie było wcale tak wiele
i są już gotowe rozwiązania więc nie należy wyolbrzymiać problemu niekompatybilności...

2) Gra musi być  "prosto" zapisana na kasecie lub raczej w pliku obrazu kasety.
- Program ładujący w BASIC a w nim zapisane komendy LOAD"" i następnie kolejne bloki wraz z nagłówkami i żadnego assemblera itp.
 
- Nawet jeśli spełnimy powyższe warunki to czasami sie zdarza, że gre bez problemu przerzucimy na dyskietkę ale się nie będzie wczytywać bo
podczas ładowania zostają nadpisane procedury obsługi dysku ZX Spectrum +3 i wtedy jest klapa.

To wszystko powyższe może dokładnie zniechęcić do przerzucania gier z obrazów kaset do obrazów dyskietek .dsk czyli +3DOS, ale ja się tym
bawię z coraz większym sukcesem dokładnie od stycznia 2013 i sprawia mi to wiele frajdy. A przede wszystkim mamy kilka stron gdzie zostało
to już przez kogoś zrobione:

1) Chyba największe i najbardziej poręczne archiwum gierek (w tym także gry "wyklęte" na WOS)
http://webs.ono.com/spectrum3/index.html

2) Kolejne WIELKIE archiwum http://trastero.speccy.org/cosas/Plus3/Discos.htm

3) Czeska stronka   http://plus3.wz.cz/

Pozdrawiam


   
 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.05.27, 16:32:03 »
Jesli mowa o dyskietkach +3, to wstawiasz ROMy 3E, usuwasz Jumper E z divIDE i masz jedno i drugie.
Do poczytania:
http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/
Brakuje tylko softu do kopiowania FAT<->+3DOS.
Teoretycznie divIDE z odlaczonym ROM moze dzialac z kazdym interfejsem dyskowym, o ile nie gryza sie porty.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.09.12, 16:36:39 »
Hej wiara,
Widzę, że parę osób ma doświadczenie z divIDE. Po bodaj 3 latach wyciągnąłem to ustrojstwo z opakowania (nigdy go dotąd nie używałem) i zaczynam powolutku rozkminiać, jak z tym współżyć. To jest wersja 57c, wiem, staroć - ale nie zamierzam kupować czegoś nowszego tylko dlatego, że jest nowsze.
Odpaliłem to-to bezproblemowo z 48-mką oraz z Timexem, bezproblemowo rozpoznało kartę CF, zauważyłem, że zainstalowany jest Fatware, który prawie nic nie potrafi. No i tu zaczynają się pytania :)
1. Jak się sprawuje ESXDOS (0.85)? Żadnych problemów przy upgradziena wersji 57c?
2. Chcę tego używać też z +3, już wiem że wystarczy przestawić prawy jumper, natomiast lewy służy do włączania/wyłączania trybu All-RAM (takie znalazłem info w sieci). Co dokladnie (fizycznie) oznacza zwarcie/rozwarcie JMP1, a co - JMP2?
3. W jaki sposób divIDE współpracuje z +2/+3, że nie kolidują ROM-y? Rozumiem, że oba urządzenia wykorzystują RST 8, jak wygląda marshalling między ROM-ami wewnętrznymi +2/+3 a zewnętrznym divIDE? Czy przekłada się to jakoś na obsługę linii ROMCS?
4. Czy w dodanym do DIVIDE złączu "przelotowym" sygnał ROMCS jest zwarty z linią ROMCS komputera, czy jest zrobione łańcuchowanie priorytetów, tzn. kolejny dopięty interfejs z ROM-em może linią ROMCS wyłączyć wszystkie ROM-y "po drodze"?
5. Co wynika z pytania 4 - czy da się za divIDE dołączyć jakiś interfejs używający własnej pamięci ROM i komendy RST 8 do jej załączania - jak np. Interface 1, interfejs FDD3000, interfejs +D, Disciple itp., ale z dowolną maszyną, nie tylko +3 z ROM-ami +3E?
Z góry dzięki :)

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.09.12, 16:55:56 »
U mnie +3 bez problemów działa z Divide (mam 2k11), podobnie z resztą jak +2A. Komp uruchamia się w trybie USR 0. Po sflaszowaniu Rom do ESXDOS zgłasza się dalej przez USR 0, tylko możesz wywołać TR-DOS przez RUN USR 15616. Słucha komend dyskowych, działają levelówki przerobione na TR-DOS (z kilkoma wyjątkami). Fajna zabawa  :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.09.12, 18:12:27 »
A skad masz przelotowe divIDE ? Tak to mial tylko divIDE+.
divIDE na 128K dziala w trybie USR 0, masz tylko aktywny ROM48. Na 128K sa przerobki Velesofta do Fatware.
divIDE nie dziala z zadnymi innymi przystawkami z dodatkowym ROMem, dlatego w +3 trzeba zmienic ROMy i wyjac EPROM z divIDE,
wtedy masz i FDD w +3 i IDE w divIDE.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.09.12, 18:13:48 »
Nie mam, ale każdy interfejs można "uprzelotowić", tak jak to choćby Zaxon demonstrował na fotkach :)

luzak22

  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Miejsce pobytu:
    watford
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.09.12, 22:17:14 »
Ikci dzieki za wyczerpujaca wiadomosc
Pozdro

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.07.26, 21:25:02 »
divIDE nie dziala z zadnymi innymi przystawkami z dodatkowym ROMem, dlatego w +3 trzeba zmienic ROMy i wyjac EPROM z divIDE,
wtedy masz i FDD w +3 i IDE w divIDE.

odgrzebię, bo akurat mnie naszło na dłubanie.

w +3 zmieniam ROM na +3e Lancastera i wyjmuję EPROM z divIDE i wtedy jedno (stacja 3") i drugie (karta CF) działa mi razem jednocześnie?
dużo sprzętu mało czasu.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Z divide na fdd +3
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.07.27, 15:01:48 »
Tak powinno byc - +3e uzywa tylko portow IDE.
Dodatkowo JP2 na divIDE powinna byc OPEN, co wylacza auto-mapper. Sama zworka nie wyklucza programowego zalaczenia EPROM, wiec lepiej go wyjac.
Na +3 trzeba jeszcze uwazac na allram mode - teoretycznie mozna aktywowac divIDE RAM w dolne 16K, co moze tez konfliktowac z pamiecia ZXa.
Wiec lepiej tez wyjac :-)
Jakos nigdy nie mialem potrzeby uzywac takiego rozwiazania.