Autor Wątek: Spectrum + issue 3B awaria  (Przeczytany 3257 razy)

osmiobitowy

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
Spectrum + issue 3B awaria
« dnia: 2017.01.20, 19:01:03 »
Dobry wieczór,
Po jakimś roku leżakowania włączyłem jeden z moich skarbów, Plusa w wersji 3B i ujrzałem na ekranie śmieci, a po chwili poczułem niewielki swąd spalenizny. Wyłączyłem bojąc się dalszych ew. uszkodzeń. Po oględzinach płyty widać jeden spalony rezystor, chyba 2,2k. Wymienić nie problem, to potrafię, ale czy to jedyny problem - nie wiem. Proszę o podpowiedzi, może to jakaś typowa i niewielka usterka. Czy mogę spokojnie podłączyć zasilanie po wymianie tego rezystora? W razie potrzeby znajdzie się i miernik jakiś.
Z góry dzięki za życzliwość.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Spectrum + issue 3B awaria
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.01.20, 19:09:05 »
Elektrolity straciły parametry. Być może spalił się też tranzystor ZTX650 w przetwornicy.
Bez sprawnej przetwornicy, która dostarcza -5V zagrożone jezt dolne 16KB RAM.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

osmiobitowy

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
Odp: Spectrum + issue 3B awaria
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.01.20, 19:38:00 »
Wystarczy na początek, jeśli wymienię C46 i C74 oraz ten spalony rezystor? Jaki tranzystor na ew. zamianę ZTX650?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Spectrum + issue 3B awaria
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.01.20, 19:48:17 »
Najważniejsze są te dwa kondensatory zlokalizowane na płycie pomiędzy dolnym i górnym RAM (z pamięci oznaczeń nie podam). Zamiennik tranzystora to najlepiej ZTX653. Można dać BD135 (BD137, BD139), ale nie wygląda to zbyt ładnie (inna kolejność wyprowadzeń).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

osmiobitowy

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
Odp: Spectrum + issue 3B awaria
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.01.20, 19:54:02 »
Bardzo dziękuję, dam znać jakie efekty przyniosły moje działania. Te elektrolity pomiędzy pamięciami to C44 i C45, 100uF. Pozdrawiam.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6847
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spectrum + issue 3B awaria
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.01.20, 21:27:16 »
Nie wymieniaj tylko tych dwóch elektrolitow. Wymień wszystkie za jednym zamachem. Jak te dwa straciły pojemność to i inne tez.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

osmiobitowy

  • *
  • Wiadomości: 19
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
Odp: Spectrum + issue 3B awaria
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.06.25, 16:21:34 »
Dzień dobry :)
Przepraszam, zeszło mi się z tą naprawą... no ale w końcu się wziąłem. Przyczyną był najprawdopodobniej padnięty ZX650, ale wymieniłem też, tak jak radziliście, wszystkie elektrolity na płycie i przypalony, nieczytelny rezystor. Po pełnym napięcia próbnym podłączeniu usłyszałem znajome szemranie (to przetwornica ?) i prawidłowy ekran powitalny. W dodatku klawiatura nadal w pełni sprawna, więc czego chcieć więcej? :) Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Do następnego razu... ;)