Autor Wątek: Wyjście kompozytowe do Juniora  (Przeczytany 5968 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Wyjście kompozytowe do Juniora
« dnia: 2018.07.15, 23:11:55 »
Wkurzał mnie cz-b obraz na wyjściu kompozytowym i stąd pomysł na moduł kompozytu w kolorze. Moduł wpinany bezpośrednio w płytę główną. Jest on przelotowy, wykorzystuje znany AD724JR a jego wymiary to 24mm x 38mm.

Tak, wiem. Można pożenić wyjście CGA ze SCARTem, ale w złączu SCART w TV mam na stałe kabel do HQ/JS i podobnych.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.07.16, 08:46:07 »
Bajer :)

Kiedy sie pojawia to dwa bym poprosil :)

Pozdro.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.07.16, 09:23:31 »
Aż dwa? Twoja replika i tak go dostanie. W końcu ona służy za poletko doświadczalne.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.07.16, 10:18:20 »
Aż dwa? Twoja replika i tak go dostanie. W końcu ona służy za poletko doświadczalne.

Tak, drugi do testow Cobry 2 :)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.07.18, 14:24:20 »
Ciekawe co o tym sądzą konstruktorzy Elwro :-). W sumie chyba w czasach powstawania tego komputera zespolony sygnał wizyjny był już przestarzały, a kolorem miały się chyba zajmować odbiorniki z "wejściem monitorowym RGB".

Tak poza tym to ciekawy pomysł. Szkoda tylko, że nikt nie zrobił - chyba znacznie prostszego niż to - konwertera wpinanego np. w kabel a nie w płytę główną(np. w chinche) zamieniającego czerń na zieleń :-) ...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.07.18, 14:55:07 »
Można zrobić taki samo moduł wpinany w złącze CGA. Tylko skąd wziąć zasilanie +5V? Druga wtyczka, dodatkowy zasilacz? Nie lubię takich protez.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.07.18, 17:06:08 »
Daj jakieś foto jak to działa? :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.07.18, 17:14:47 »
Czekam na płytki. Będą za jakiś tydzień.
« Ostatnia zmiana: 2018.07.18, 17:25:04 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.08.01, 18:19:00 »
Chyba poddam się, ponieważ wyczerpały się mi pomysły, co jest nie tak. Ale do początku. Znienawidzę układ AD724JR ze względu na jego up...qosc współpracy z kwarcami. Kwarc i kondensator (dokładnie trymer 3-30pF) nie zawsze dają to co oczekuje AD724 na wejściu FIN. Sprawdziłem na 4 różnych kwarcach.

Sam Junior też nie jest lepszy, ponieważ zgodnie z DTR na wyjsciach R, G, B powinien być sygnał 2.3Vp-p, przy obciążeniu 75omami. Nijak jego tam nie ma. Obciazylem wyjście R-czerwony 75omowym rezystorem i podpialem się z oscyloskopem, a tam 4.8Vp-p. Dodatkowe 470omow sprowadzilo sygnał na wejściu AD724 tam gdzie jego miejsce (0.8Vp-p).

No to jesteśmy w domu? Nie! Zbyt łatwo byłoby. Na ekranie są kolory, ale rozlane i totalnie od czapy. Nie są przesunięte o jedną skladowa, lecz wymieszane. Wynik na zdjęciu.

Bawię się na pożyczonej płycie repliki i w niej może być problem. W końcu będę musiał przytargac oryginalnego Juniora, bo inaczej nie ma sensu.
« Ostatnia zmiana: 2018.08.01, 18:30:10 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.08.01, 18:38:01 »
Pytanie, czy to oryginalne AD724, czy jakieś chińskie odpowiedniki. Bo z tymi chińskimi to faktycznie były same kłopoty. Może Pear coś podpowie, w końcu robił te moduły RGB do CV.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.08.01, 18:50:08 »
Dwa różne układy z dwóch różnych źródeł, wynik taki sam. Z tej samej serii mam w ZXMaxie i działa dobrze.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.08.03, 18:20:56 »
Może się mylę ale jesteś pewien, że synchro na wejściu spełnia wymagane przez układ parametry. Problem z kolorowym wyjściem Elwro to właśnie problem z synchronizacją...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.08.03, 21:25:50 »
Synchronizacja pionowa i pozioma (poziomy TTL) są rozdzielone w Juniorze i z nich korzystam. Takich sygnałów potrzebuje AD724JR aby działał poprawnie. Poza tym do testów podłączyłem się do sygnału CSYNC i ten sam efekt (wiem o możliwości odwrócenia polaryzacji i też ją sprawdziłem).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Wyjście kompozytowe do Juniora
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.08.03, 22:15:50 »
"Synchronizacja pionowa i pozioma (poziomy TTL) są rozdzielone" - hmm miałem kiedyś z rozdzielonymi sygnałami kabel Elwro RGB na wejście monitorowe albo Philipsa albo innego monitora z epoki do choćby Amigi(który powinien akceptować taki sygnał). Niestety nadal był problem z synchronizacją.

Jeśli jesteś w stanie i masz ochotę to moim zdaniem, powinieneś spróbować pomierzyć co Elwro 800 daje na tych wyjściach i czy jest to zgodne z danymi układu podanymi przez producenta. Bo w schemacie tego układu ewidentnie jest podawana synchronizacja. O ile się nie mylę do składowej Y z YUV, przed późniejszym sumowaniem/mieszaniem składowych. Być może to powoduje zlanie się kolorów, bo są one przesunięte względem siebie(niewłaściwy odczyt synchro).