Autor Wątek: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus  (Przeczytany 6028 razy)

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« dnia: 2018.03.17, 22:40:45 »
Wpada mi w ręce ta konsolka, a że w soft jest uboga to postanowiłem ją przerobić. Wprawdzie cart C4CPC daje możliwość uruchomienia ponad 700 gier przeportowanych z CPC+ ale 64kB pamięci mocno ją ogranicza. W tej chwili mam 128kB RAM, kontroler FDD i interfejs klawiatury PS/2, jest także możliwość wyboru różnych ROM'ów.  Konsola nie jest nigdzie wiercona czy powycinana, wykorzystałem złącze carta i złącze joysticka analogowego.

Tak to wygląda w całości:


Interfejs klawiatury, dodatkowa pamięć i przetwornica zamiast stabilizatora:


Kontroler FDD + gniazdo carta:
    

Zrzuty z ekranu:
   



KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.03.18, 00:42:21 »
Witam. Gdzie można dostać takie płytki PCB do przebudowy tej konsoli ?
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.03.18, 06:46:47 »
Projekt i wykonanie płytek własne na podstawie schematu CPC 6128 plus. Gdybym projektował pod wykonanie w firmie, były by trochę mniejsze.
Dołączam pliki Eagle, ja w swojej wersji dolutowałem jeszcze diodę led do sygnalizacji pracy FDD, nie ma tego na schemacie. Wystarczy podać zanegowany sygnał Motor_ON.
Wsad do AVR sterującego klawiaturą dołączę później, niestety pod niemiecki układ bo taką mam.

Do zrobienia pozostało jeszcze wydrukować obudowę interfejsu, ale to w wolnej chwili.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.03.18, 07:05:06 »
No rj1307 gratuluję. :)
Nie wiedziałem że ilość gier do odpalenia z karta wzrosła już do 700. Masz jakiś namiar na tą listę?
Jak rozumiem demka też tam są?

Przeróbka wygląda schludniej niż prototypowa którą kiedyś tu pokazywał Zaxon.
Tak sobie myślę jakby to było super gdyby dało się takie coś zrobić w postaci nie wymagającej lutowania, baaa nawet rozkręcania konsolki.

Czytałem kiedyś na forum cpcwiki że interfejsy myszek AMX te podłączane do portu rozszerzeń (a nie do portu joya), mają w sobie mikrokontroler który odczytuje impulsy z myszki i na ich podstawie wysyła je w odpowiednio przekształconej formie przez Expansion Port, tak by dotarły do PIO (układ który m.in. czyta klawisze i joya), że komputer "myśli" że zostały wciśnięte odpowiednie kierunki w joyu.

Powstały także takie wersje tych interfejsów które czytały impulsy z myszek PS2 oraz USB. A jakiś nadgorliwiec tak przerobił program do mikrokontrolera by można było podłączyć zewnętrzną klawiaturę.
Projekt nie zyskał zainteresowania bo klawiatura w CPC nie jest taką częścią która lubi się psuć, lub też która budzi chęć jej zamiany na inną.

Nie wiem na ile piny i sygnały w porcie kartridża są podobne do Expansion Port, ale jeśli są wystarczająco zbliżone to może da się tak przerobić tamten interfejs aby zbudować interfejs klawiatury do GX4000 który nie wymaga dłubania wewnątrz konsolki.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.03.18, 07:33:44 »
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Converted_GX4000_games#Full_set
Ale faktycznie troszkę zawyżyłem, w pliku .zip jest jeszcze katalog z dokumentacją, nie zauważyłem wcześniej.  Bez niego pokazuje 630 plików + dema, które trzeba ściągnąć osobno, nie ma ich w pliku archiwum.
Przeróbka bez lutowania nie jest możliwa, niestety część sygnałów jest niewykorzystana w tej konsoli i jedyny sposób aby się do nich dobrać to wlutować się przewodami do układu ASIC.  Tutaj ładnie widać ile sygnałów wisi niewykorzystanych w GX4000:

 

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.03.18, 08:48:48 »
Czy chcesz powiedzieć że te piny ASICa które w GX to niczego nie "idą", w PLUSach "idą" do Expansion Port?

Bo nawet jeśli tak, to jeszcze nie musi oznaczać że się nie da, bo może akurat te które są potrzebne do tego o czym pisałem wyżej docierają do gniazda na karty.

Albo inaczej czy umiałbyś wg tego schematu podłączyć zewnętrzną klawiaturę do zwykłego CPC bez dłubania w środku?  Jeśli nie, to znaczy że to nie jest taki schemat jaki użyto w tym przerobionym interfejsie myszki.

Nie jestem elektronikiem, nie jestem pewien czy ten schemat  http://www.cpcwiki.eu/index.php/CPCKey
jest tym który mam na myśli, a który podłączało się przez to   http://www.cpcwiki.eu/index.php/Connector:Expansion_port
I czy niezbędne mu sygnały są także tu  http://www.cpcwiki.eu/index.php/Connector:Cartridge_Slot_%28CPC_Plus_only%29

Poprawka - poczytałem i już wiem że to nie ten schemat.  Może powinienem tego szukać innym tropem, przez interfejs myszy do Expansion Port...
« Ostatnia zmiana: 2018.03.18, 08:56:04 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.03.18, 09:03:11 »
Super i gratulacje! Aż zaczyna Amstrad mnie kusić po takich postach. Ale nie! Kubeł zimnej wody na głowę ... Zwierzak! Skup się;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.03.18, 09:23:50 »
Czy chcesz powiedzieć że te piny ASICa które w GX to niczego nie "idą", w PLUSach "idą" do Expansion Port?
Część idzie na Expansion, część do kontrolera FDD, część do obsługi klawiatury, część do portu drukarki.

Albo inaczej czy umiałbyś wg tego schematu podłączyć zewnętrzną klawiaturę do zwykłego CPC bez dłubania w środku?
Ja takiego sposobu nie widzę, ale nie jestem specem od Amstradów ;)


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.03.18, 10:24:51 »
Znowu trochę poczytałem ale docieram do bełkotu który przestaję rozumieć, ale wygląda na to że to co miałem na myśli nie jest rozwiązaniem czysto sprzętowym. tzn wpierw to zastosowano jako interface myszki PS2 w przystawce Symbiface II (ROM RAM czytnik IDE/CF i myszka w jednym, to było z dekadę temu), a ostatnio podobny trick stosują w czytniku mSD / USB o nazwie Albireo. 
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Peripherals#Mouse

Amstrad na dzień dobry ma włączoną obsługę przerwań. Między innymi obsługę klawiszy i joya. I korzystając z procedur w ROMie można mu dodać do kolejki kolejny proces który będzie wykonywał na przerwaniach w tle. Byleby to nie było coś co potrzebuje dużo mocy procka. I te interfejsy myszki (lub klawiatury) podłączone do Expansion Port mają w sobie ROM z programikiem który podczepia się pod te systemowe przerwania i dodają tam programik który sprawdza czy scalaczek w tym interfejsie który czyta myszkę coś wyczuł, jeśli tak to podrzucają właściwy bajt do takiej komórki w RAMie gdzie jest przechowywana sekwencja wciśniętych przed chwilą klawiszy (lub ruchów joya). Na co systemowa procedura reaguje tak jakby dany klawisz lub kierunek został wciśnięty. I to pomimo że ta myszka w Expansion Port nie ma fizycznego połączenia z portem joya czy klawiatury.

No i dopóki nie uruchomisz programu który wyłączy te przerwania (a to się zdarza raczej tylko w demkach i nielicznych grach), programy reagują na tą zewnętrzną myszkę/klawiaturę tak jak na tą normalną.
Lepiej tego nie wytłumaczę bo to przekracza moje kompetencje, ale mam nadzieję że kiedyś jakiś zdolniacha wykorzysta takie rozwiązanie. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.03.25, 17:05:47 »
Obudowa gotowa, teraz tak to wygląda :
       
 ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.03.25, 17:46:01 »
A te zworki czy gniazdko po lewej na 4ej fotce do czego?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.03.25, 18:19:16 »
Tam trzeba podłączyć brakujące sygnały z ASIC'a, wykorzystałem złącze joy'a analogowego by wyprowadzić je z konsoli bez jej niszczenia.


jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.03.25, 18:24:53 »
Super i gratulacje! Aż zaczyna Amstrad mnie kusić po takich postach. Ale nie! Kubeł zimnej wody na głowę ... Zwierzak! Skup się;)
@Klaud widziałem na Ebayu za 29 + 4.40 Funa kup teraz lub make offer.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.03.25, 20:01:34 »
A po ile chodzą teraz PLUSy?  albo ile za C4CPC ?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Ja też przerobiłem sobie GX4000 na 6128 plus
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.03.25, 20:27:48 »
C4CPC-60$, CPC+ nie wiem, nie sprawdzałem.