Autor Wątek: Nowe gry na CPC  (Przeczytany 166571 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #30 dnia: 2013.04.24, 10:56:08 »
Juz Ci Zbyniu odpowiadam:

Ten programik o którym piszesz to jest wspomniane już wczesniej DISCOLOGIE - francuski program kopiujący który kopiuje (chyba) dosłownie wszystko
sektor po sektorze.
Ale wracając do rzeczy - piszesz, że konkretne fragmenty pliku trzeba nagrać na konkretne ścieżki.
Nie jest to prawdą w przypadku scrackowanej, odblokowanej wersji gry bo tam loader w BASICu określa który plik (plik a nie ścieżka!)
ma być wczytany jako następny w kolejce.   
Zatem masz na dyskietce plik DISC lub MENU i to są własnie loadery w BASIC. W tym loaderze jest już lista komend jaki kolejny PLIK
ma być czytany. 
W przypadku gry zabezpieczonej przed kopiowaniem - jest właśnie sprawdzane czy w danym sektorze/ ścieżce znajdują sie określone dane
(czasami celowo błędne) lub nie.
Twórcom gry chodziło własnie o to aby nie dało się skopiować gry plik po pliku.

Jeśli użyjesz CPCdiskXP http://www.cpcmania.com/cpcdiskxp/cpcdiskxp.htm  to możesz sobie tym programem otworzyć obraz dysku
i wszystkie pliki ukryte (HIDDEN) po prostu ustawić jako widoczne i po sprawie. Pod warunkiem że obraz nie jest obrazem dyskietki zabezpieczonej
bo wtedy zobaczysz smieci, zera itd.

W ogóle w przypadku CPCdiskXP robienie kompilacji zarówno dla Amstrada CPC jak i ZX Spectrum +3 to po prostu bajka.
Na przykład masz 4 dyskietki (niezabezpieczone) z grami i chcesz je zgrać na jedną dyskietkę - jeden obraz dysku.
1) Tworzysz sobie na PCcie katalog o nazwie np Dysk01
2) Następnie odpalasz CPCdiskXP i pod nim otwierasz pierwszą dyskietkę np z grą GREMLINS.
Loader czyli plik DISC lub MENU zmieniasz (nazwe pliku) na gremlins.bas  a następnie komendą EXTRACT FILE(s)  kopiujesz
wszystkie pliki z dyskietki do katalogu  Dysk01
3) Bierzesz obraz kolejnej gry - dla przykładu COMMANDO - i robisz to samo - zmieniasz nazwe pliku DISC lub MENU
na commando.bas (nie więcej niż 8 znaków!) i wszystko z tej dyskietki kopiujesz EXTRACTem do katalogu Dysk01

i tak po koleji zawartość tych 4-ch dyskietek kopiujesz do jednego katalogu (Dysk01) na PC.
4)Następnie tworzysz obraz nowej dyskietki w CPCdiskXP komendą DISC EDITOR ->>NEW
I komendą ADD FILES  dodajesz do tego obrazu wszystkie pliki z katalogu Dysk01

I masz gotową kompilację - tzn wypadałoby stworzyć jeszcze plik DISC lub MENU który wyświetlałby
na ekranie MENU np:
A  - GREMLINS
B - COMMANDO
C - JAKAS GRA
D - JAKAS INNA GRA

Proste?  Ale takie rzeczy możesz robić tylko wtedy kiedy masz złamane obrazy dyskietek.
W necie w większości przypadków możesz znaleźć oryginały - czyli zabezpieczone obrazy.
I własnie w zabezpieczonych obrazach masz do czynienia z zaleznosciami jaki plik w jakiej scieżce.

Własnie dlatego płaczę po serwisie CPC-POWER bo tam było wszystko wraz z obrazami scrackowanymi.
Poza tym robiac sobie kompilacje ponieważ nie znam gier z Amstrada najpierw wchodziłem na stronę:
http://www.cpcgamereviews.com/  zobacz sobie - super zrobiona stronka z opisami gierek, screenshotami itd.
Stamtąd jak jakaś gra mnie interesowała to od razu klikałem w link wiodący do CPC-POWER.

A co do +3 - dyskietka sformatowana pod +3 a dyskietka sformatowana pod CPC (vendor format!) to taki sam obraz.
Oba komputery nawzajem widzą swoje pliki.
Korzystając z tego, że +3 mam rozłożone obecnie 24/24  - mogłem sobie kopiować z dyskietek 3.5" na dyskietki 3" gry
"plik po pliku" korzystając ze zwykłej komendy wbudowanej w BASIC +3

Czy teraz już mnie rozumiesz?

 



 
« Ostatnia zmiana: 2013.04.24, 11:02:04 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #31 dnia: 2013.04.24, 12:27:09 »

Discologie to jest kombajn, ale on albo kopiował plik jako plik, albo ścieżkę jako ścieżkę i innych kombinacji nie ma, by np kilka ścieżek do pliku zgrać. Więc nie o tym programie mówię, bo by plik z wirtualnym dyskiem dsk w którym niektóre bajty to nie zawartość sektora ale opis jak ma być sformatowana konkretna ścieżka czyli ilość sektorów ich nazwy długość i kolejność, a niektóre np demka mają różnie sformatowane różne ścieżki, np dwie pierwsze są standardowe czyli 9 pół kilobajtowych sektorów o nazwach C1 do C9 nagrane w kolejności co drugi sektor czyli C1 C6 C2 C7 C3 C8 C4 C9 C5. A kolejne np po 10 sektorów A1 do AA albo po jednym 4 KB sektorze na ścieżce. I wszelkie tego typu dziwactwa są zapisane w pliku dsk. Niektóre gry były zabezpieczone tak że na jednej ze ścieżek miały inną kolejność standardowych sektorów. Standardowa procedura w romie do odczytu z dysku odczytywała tak sformatowaną ścieżkę, a że programy kopiujące nagrywały je na kopii w standardowej kolejności, to loader rozpoznawał po odstępach w mikrosekundach pomiędzy czasem odczytu poszczególnych sektorów czy to oryginalna dyskietka czy nie.

W grach zapisanych plikami bez zabezpieczeń można te pliki nagrać w dowolnej kolejności i ich fragmenty mogą być rozsiane w dowolny sposób po sektorach byleby informacje gdzie który fragment jest znajdowały się w katalogu dyskietki na zerowej ścieżce. Nie przyglądałem się tej stronce dokładniej, może tam pliki gry plikowe były nagrane w postaci plików, i to by tłumaczyło jak to robiłeś. :)
Ale plik dsk który jest obrazem wirtualnej dyskietki musi być zapisany tak by jego konkretne fragmenty stały się konkretnymi sektorami na konkretnych ścieżkach. A sam plik dsk na docelowej dyskietce nie istnieje bo cały jest wirtualną dyskietką. W takiej postaci większość stronek udostępnia soft dla CPC. Nie wiem czy emulatory +3 używają dokładnie takiego samego dsk jakiego używają emulatory CPC.

To że jakaś gra jest nagrana sektorami a nie plikami nie znaczy że jest zabezpieczona, bo działającą kopię robi się z niej bez problemów, tyle że trzeba to skopiować sektorami a nie plikami. Zwykle jest tak z grami które i tak zajmują całą stronę dysku więc póki się używa dyskietek 3` SD nie ma problemu. Kłopot z nimi jest dopiero gdy się nam zamarzy aby zgrać ją na dyski DD o większej pojemności i jednocześnie wykorzystać resztę tej dyskietki by dograć tam więcej gierek. Tu się dopiero trzeba nakombinować. Tak szczerze to miałem tego cpcdiskxp włączonego może parę minut. Wcześniej łączyłem po parę gierek które zajmowały po kilkadziesiąt KB na jedną stronę dyskietki programami na CPC. A później używałem już tylko emulatora CPC wiec mi nie przeszkadzało że na każdej wirtualnej dyskietce jest tylko jedna gra a reszta pojemności dysku się marnuje, wszak i tak była skompresowana zipem a twardziel i tak mieścił wszystko co chciałem. :)

Jak tak sobie przypomnę ile gierek się dogrywało sektorami a nie plikami to sporo tego było. I pewnie niełatwo jest przerobić taką grę, tak by dogrywała się plikami a to ułatwia życie zwłaszcza tym co mają stacje 3,5 i chcą trzymać po parę takich gier na jednej dyskietce. Np Defender of the Crown zajmuje 3 strony dyskietki 3` i jeszcze jedną na save-y. A po przeróbce całość zmieści się na jednej 3,5. :) Ale większość gier zajmowała od 40 do 70KB czyli na stronie dyskietki wchodziło od 3 do 5 gier. A na dyskach DD bez przekładania strony mamy na raz dostęp do 4 razy takiej ilości. :) No niby fajnie, ale jak czytam że na Atari, C64 albo ZX są przystawki które dają listę tysięcy gier i to bez dłubania guziczkami w HcX, to ja też tak chcę! Można mieć tylko nadzieję że to jedynie kwestia czasu aby ktoś to przygotował w takiej postaci na CPC. I będzie się zgrywało kilku gigowy plik z wszystkim na raz bez martwienia się o to czy są nagrane plikami czy sektorami. :D

Widzę że cpcgamereviews.com cały czas uaktualnia bazę softu. Nie jest źle. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #32 dnia: 2014.01.14, 14:24:00 »
To jedyny tu growy wątek który co prawda w ostatnich wpisach odszedł od tematu, więc wklejam to tu by przywrócić temat i nie mnożyć wątków. :)

10 najlepszych gier na Amstrada wg. Retro Gamer-a. ;)
http://www.retrogamer.net/top_10/20226/top-10-amstrad-games

Kolejność wg. wydania.

Spindizzy - 1986
Head Over Heels - 1986
Get Dexter - 1986
The Guild Of Thieves - 1987
Gryzor - 1987
Total Eclipse - 1988
Fantasy World Dizzy - 1989
Chase HQ - 1989
Prince Of Persia - 1990
North & South - 1991

Przyznam że połowa z nich jest mi znana tylko ze screenów które nie zachęciły mnie do grania. Ale zakładając że w takiej redakcji znają się na graniu, trzeba będzie to zmienić. :)

PS.: Można też tam znaleźć podobną 10kę do Spectruma, ale zostawiam to kolegom.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #33 dnia: 2014.01.14, 20:12:20 »
W większości te gry są uważane również  za hity na Spectrum ;)


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #34 dnia: 2014.01.14, 20:13:13 »
A w temacie wątku... Są ostatnio jakieś nowe gry na CPC? ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #35 dnia: 2014.01.14, 21:19:19 »
A po co ci nowe?
http://www.retrogamer.net/top_10/4275/top-10-spectrum-games
Z tego zestawienia wynika że i tak stare są lepsze. ;)  Sprzęt się nie zmienia od lat, więc cóż odkrywczego może powstać? A tysiące starych tytułów czekają na odkrycie. :)
CPC to nie ZX by musiały się pojawiać nowości co parę dni. ;)  Wyprodukowano ich ze 3 mln z czego część trafiła do biur. A ZX łącznie z klonami z 8 razy więcej. Zważywszy na to że ilość aktywnych użytkowników retro maszyn jest logarytmicznie tym większa im większa była początkowa ilość maszyn - jest jak jest.

A odpowiadając - pojęcie o tym jak niewiele się dzieje w świadku CPC daje strona główna http://cpcwiki.eu
Czyli jak widać średnio z jeden wpis na miesiąc i to zwykle mało sensacyjny. :) Choć mam wrażenie że nie informują o wszystkich wydarzeniach i dokonaniach francusko- i  niemiecko-mówiących Amstradowców, że o hiszpańskich nie wspomnę.

I nie patrzcie tak, nie ja nadałem tytuł tego wątku. :P
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #36 dnia: 2014.01.15, 00:09:24 »
Na stronie głównej rzeczywiście mało newsów ale na forum się dzieje chyba znacznie więcej:

http://www.cpcwiki.eu/forum/

Czasami zaglądam ale raczej rzadko i różne rzeczy mogą mi umknąć.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #37 dnia: 2014.02.08, 06:49:16 »
A jednak czasem warto zajrzeć na cpcwiki, ostatnio poinformowali o powstaniu nowej strony dla Amstradowców z grami domowej roboty. Nie jedną z nich znam z widzenia i dziwię się że tak fajne tytuły to samoróbki. :)
O każdej krótki opis kilka screenów i można ściągnąć grę oraz okładkę. :)
http://homebrew.amstradtoday.com/jeux/a-b_uk.htm
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #38 dnia: 2014.02.18, 20:23:33 »
Jest zauważalna reaktywacja środowiska Amstradowców.
Stare zapyziałe oldschool'owe stronki przechodzą operacje odmładzające.
Na przykład:  http://www.genesis8bit.fr/ 
Pamiętacie jak ta stronka jeszcze niedawno wyglądała?  Nie aktualizowali jej chyba od czasów katastrofy WTC.
Teraz ma nawet wersję mobilną!


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #39 dnia: 2014.02.18, 21:56:15 »
Ech tyle stuffu a tak mało czasu. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #40 dnia: 2014.03.08, 02:09:28 »

http://cpc.devilmarkus.de/plus.php         - demka na Plusa

http://cpc.devilmarkus.de/gx4000.php         - gry na GX4000 online
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #41 dnia: 2014.03.08, 17:55:42 »
Dzieje się trochę w świecie Amstradowym, dzieje. Mniej niż w Spectrumowym ale zawsze.

CPC nie ma chyba takiej jednej centralnej strony jak WOS, więc łatwo różne rzeczy przeoczyć. No i sporo się dzieje we francuskim internecie do do którego chyba mało kto z naszych się zapuszcza ;)


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #42 dnia: 2014.04.06, 15:49:59 »
http://www.retroshowcase.gr/index.php?p=quiz&id=AmstradCPC

To test ze znajomości Amstradowych gierek. Ja rozpoznałem tylko 4 z 30. Hehe jestem do bani. ;)

Kto będzie lepszy? :D

« Ostatnia zmiana: 2014.04.06, 17:05:02 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #43 dnia: 2014.04.06, 23:21:04 »
17/30 - spoooro jeszcze zostało mi do przeglądnięcia na CPC;P
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #44 dnia: 2014.04.10, 20:42:28 »
Your score is 14/30
Not bad, you scored average.
Bez podglądania do emulatora  ;)
AY Music, ULA plus.