Autor Wątek: Drukarka 3D Velleman K8200  (Przeczytany 46593 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.02.07, 20:03:26 »
Pozwól, że na początek chociaż raz skalibruję ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #16 dnia: 2016.02.11, 08:34:20 »
Szczelinomierz dotarł. Na oko ustawiłem stolik z dokładnością do 1/10 mm.
To i tak nieźle, ale niewystarczająco, żeby działało.
Teraz jest dokładnie w każdym punkcie stolika 0,25 mm od głowicy drukującej.

Niestety to jeszcze nie koniec problemów. Pojawiły się nowe.
Znalazłem fajną stronę z informacjami jak sobie radzić.
https://all3dp.com/common-3d-printing-problems-and-their-solutions/

U mnie od razu pojawił się pierwszy problem z listy.
Walczę dalej  :-X
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #17 dnia: 2016.02.11, 12:52:31 »
Wynika z tego, ze sprzedają bubla, zaś napis na opakowaniu miał służyć do usprawiedliwienia tego faktu.
Nie ma tam jakiegoś support-u technicznego ?.  Ta drukarka 3D to jakiś "półprodukt".

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #18 dnia: 2016.02.11, 13:36:49 »
Jako support podany jest adres forum użytkowników :D

Wykombinowałem chyba czemu mi odlazło od stolika.
Przejrzałem historię wykresów temperatury. W pewnym momencie temperatura stolika osiągnęła 65 stopni pomimo ustawionych 50. Grzałka się więc wyłączyła.
Tyle tylko, że czujnik temperatury stolika umieszczony jest w pobliżu środka.
Akurat przedmiot, który drukowałem był niewielki, płaski i budował się ... na środku stolika.
Czujnik nagrzał się od przedmiotu, a reszta stolika błyskawicznie ostygła po wyłączeniu grzałki.

Tego się nie da poprawić! Trzeba pamiętać, żeby nie drukować nad czujnikiem małych elementów.
Jeszcze popróbuję co się stanie jak podniosę temperaturę stolika do tych 65 stopni (o ile się da).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #19 dnia: 2016.02.11, 13:56:24 »
No to fajnie, tym samym firma "umyła" ręce. Kupiłeś, to martw się sam z innymi którzy też to mają.
Jeszcze się okaże, że podczas wydruku, temperatura otoczenia powinna być na poziomie 20/25 stopni C, że o wilgotności powietrza nie wspomnę. Ciekawe, czy oprogramowanie i hardware uwzględnia tzw. "dryf" temperaturowy czujnika.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #20 dnia: 2016.02.11, 14:56:59 »
Ciekawe, czy oprogramowanie i hardware uwzględnia tzw. "dryf" temperaturowy czujnika.
Bardzo wątpię. To są zwykłe termistory i to jeszcze podejrzewam dowolne, jakie akurat były pod ręką.
W instrukcji na zdjęciu jest zupełnie inny typ niż ten, który był w zestawie.
Będę miał trochę czasu, to w ogóle muszę sprawdzić różnicę między wskazaniem, a faktycznymi temperaturami stolika i głowicy.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #21 dnia: 2016.02.11, 20:21:40 »
Qurde, od dawna mi chodzi 3D po glowie , robilem juz jedna przymiarke ale jak poczytalem w temacie  to wygladalo mi na to ze przy wiekszosci drukarek( w moim zasiegu cenowym) ,  spedza sie czas glownie na kalibrowaniu, ustawianiu, poprawianiu ( cos jak z Linuxem ;) ) no i czasami cos sie uda wydrukowac. Teraz tak czytam bo mi znowu smaka narobiles i widze ze to ciezki kawalek chleba. A ze ja jestem prosty czlowiek to bym chcial zeby mi przyslali, wyjac z pudelka, podlaczyc i nacisnac DRUKUJ.....I przy okazji nie wydac 100 tys..
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #22 dnia: 2016.02.11, 20:47:49 »
Podniesienie temperatury stolika spowodowało zupełnie odwrotny skutek. Już po trzech warstwach plastik odlazł od stolika.
Sprawdziłem temperatury. O dziwo prawie dokładne. Stolik ma pomiar zrobiony od spodu i od góry jest kilka stopni mniej.
Głowica ekstrudera ma temperaturę ok. 3 stopnie niższą niż wskazuje pomiar (187/190 stopni).

Już miałem tym wszystkim rzucić, ale jeszcze postanowiłem spróbować z dwustronną taśmą klejącą.
Doradzają też posmarować stolik klejem, ale niestety nie znalazłem jak na razie informacji jaki to ma być klej.

Od dwustronnej taśmy plastik się nie odkleił. Udało się wydrukować całość (dolna połówka obudowy kartridża do Enterprise, czas drukowania 1 godz. 33 min.).
Niestety dwustronna taśma do wykładzin jest zbyt mocna. Z trudem oderwałem przedmiot i do tego ze stratami.

1. Wynik przed kalibracją odległości stolika od głowicy.
2 i 3. Stolik przy temperaturze 50 stopni, 7 warstw i zaczęło się wyginać, a potem się odkleiło.
4. Stolik przy temperaturze 60 stopni, odkleiło się już po 3 warstwach.
5 i 6. Dwustronna taśma i ślad po odklejaniu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #23 dnia: 2016.02.11, 21:15:02 »
Dwustronna tasme do wykladzin musialbys podgrzac zeby odkleic,  najlepiej suszarka i odkleisz. Ale to i tak kombinowanie...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #24 dnia: 2016.02.11, 21:16:29 »
Stolik cały czas grzeje i mam wrażenie, że od ciepła taśma zaczęła mocniej trzymać.
Jeszcze poeksperymentuję. Może jest jakaś papierowa taśma dwustronna ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #25 dnia: 2016.02.11, 21:19:32 »
Może papier do pieczenia się sprawdzi ?. Albo folia aluminiowa. Czasami niekonwencjonalne sposoby są skuteczne.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #26 dnia: 2016.02.11, 21:22:51 »
Ja sie tej tasmy naodklejalem w zyciu  sporo, bez suszarki ani rusz. Opalarka byla za mocna. Mariansss no ale tu chodzi zeby spod zamocowac do stolu a nie zeby bardziej jeszcze jezdzil po folii albo papierze?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #27 dnia: 2016.02.11, 21:51:07 »
No tak, zagalopowałem się z tymi papierami.
Był kiedyś taki klej, z mączki kostnej, który trzymał jak było ciepło i sucho, a dawał się rozpuścić wodą.
Był to składnik jakiegoś kleju introligatorskiego, ale kurcze, już nie pamiętam jakiego. Pamiętam, że występowało to w postaci brązowych granulek.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #28 dnia: 2016.02.11, 22:22:34 »
Możesz spróbować z białkiem kurzym - też klei :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Drukarka 3D Velleman K8200
« Odpowiedź #29 dnia: 2016.02.11, 22:25:25 »
Taa, Pear inzynier  tam cisnienia dosataje ze sprzetem za dobrych pare kilo zlociszy a tu mu sie na dodatek leszcze forum madruja  :D  Butaprenem przyklej, albo kropelka. Suszarka pomacaj. Wsadz na dwie zdrowaski do pieca ;)

 A ten klej to znam, to sie gotowalo w garnuszku, smierdzialo niemozebnie, ale to do drewna bylo, moj ojciec, modelarz tym modele z listewek kleił.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993