Autor Wątek: powrót do punktu wyjścia  (Przeczytany 14578 razy)

charliefrown

  • **
  • Wiadomości: 72
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
powrót do punktu wyjścia
« dnia: 2017.11.11, 12:37:52 »

witajcie,

to właśnie od zetiksa (a dokładnie ZX 81) zaczęła się moja przygoda z mikrokomputerami w połowie lat 80.  Pamiętam, że w tamtym czasie w moim mieście oprócz salonów z automatami funkcjonowały punkty, w których można było za opłatą pograć na Spektrumach. Ja jednak stałem się ostatecznie posiadaczem Schneidera CPC 6128 i ominęło mnie tyle ciekawych wydarzeń ( mody sprzętowe, gry, demoscena). Oczywiście z sentymentu odpalałem emulatory ZXa  na Amidze i coraz mocniejszych maszynach, ale to była jedynie namiastka tamtej rozrywki. Teraz po 30 latach postanowiłem nadrobić zaległości w dziedzinie retrokomputerów (miałem styczność głównie z Makami 68k i Amigą), dlatego kupiłem sobie na początek 128k+2. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i już myślę o gumiaku, +3 etc. póki ceny nie wymagają jeszcze sprzedaży nerki.  ;)

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.11.11, 12:45:53 »
Cześć
Witamy, rozgość się. Poczytaj a dowiesz się, że z zakupami nie ma problemu.
Lepiej zacznij przygotowywać magazynek i ew. drugą połówkę :)
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

Kawior

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Czechowice
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.11.11, 16:10:27 »
Cześć.
Mam podobnie.
ZX Spectrum +2 (szary) i MMC z AY-grekiem i Kempstonem od ZAXON'a

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.11.11, 16:35:17 »
A do Schneidera sentymentu nie masz?  Czemu na nim nie grałeś nie modowałeś i nie oglądałeś demek?

Nie wydaje ci się że w tej kwestii też masz coś do nadrobienia?

Ciekawi mnie też kiedy i jakie miałeś Maki i co na nich robiłeś? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.11.11, 17:03:02 »
Witam Serdecznie :)

Pamiętaj, są jeszcze klony ZX Spectrum.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.11.11, 20:46:48 »
siema
"w moim mieście oprócz salonów z automatami funkcjonowały punkty, w których można było za opłatą pograć na Spektrumach. "
w Lbn były takie punkty? ja pamiętam w Świdniku tylko przyczepy z automatami arkade i dom kultury w którym były 2-3 timexy 2048 i w kolejce trzeba było czekać na granie. ale żeby płacić za to to nie pamiętam, za darmo się tu przychodziło, z lublina to pamiętam tylko jeden serwis timexów na czubach gdzie zawoziłem swój do naprawy.
moje marzenie: Timex 2048 128K

charliefrown

  • **
  • Wiadomości: 72
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.11.12, 11:03:51 »
Jack: z tego co pamiętam, to był taki punkt przy dworcu PKP.

ZbyniuR: do Amstradów też mam sentyment, właśnie rozglądam się za jakimś CPC 464/6128 na chodzie. Miałem na myśli, że gdybym w tamtym czasie miał ZXa odkryłbym więcej softu z uwagi na możliwość lokalnej wymiany. Po soft po CPC musiałem jezdzic do jakiegoś copy studia w Warszawie.  Maki to dopiero od połowy lat 90. PowerBook 170, później Quadra, PM 6100 itd.

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.11.13, 10:00:00 »
Jack: W Świdniku był jeszcze barek przy basenie na Avii, gdzie było kilka automatów w tym ze Space Invaders. Pamiętam jak po basenie tam zaglądałem. Chodziłem też do domu kultury, o którym wspominasz, gdzie były Timexy. Dostęp był za darmo. Pamiętam, że gość najpierw rzucał jakiś temat, trzeba było napisać krótki program (2-3 linijki), a później ognia. Najczęściej chyba leciały Bomb Jack i Green Beret.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

elegant

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Gdynia
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.11.13, 19:23:24 »
Witam serdecznie!

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.11.13, 19:43:57 »
Aloha!

Najfajniej na start dla nas (użytkowników forum) jest poczytać czyjąś (Waszą) historię - jak zaczynaliście z komputerami etc. (taka podpowiedź po faux pas z hasłem "witajcie" na start - bo wita gospodarz, a nie ktoś kto się pojawia po raz pierwszy). Unikamy w ten sposób trochę niezręcznej sytuacji, gdy ktoś wpada na forum po "ratunku, moje Spectrum nie działa". Na marginesie - ZX Spectrum jeżeli już operujemy nazwami, ale wielu z nas skraca i używa pieszczotliwych zwrotów :) speccy (ZX Spectrum), timmy (Timex - zwykle 2048), zeddy (ZX81). W dużych i małych literach nicków można się pogubić - przynajmniej ja się gubię :D

Forum jest kopalnią wiedzy ludzi, którzy się nią podzielili, wystarczy zacząć czytać i chłonąć, są tu konstruktorzy interfejsów, autorzy demoscenowi, magicy od napraw, kolekcjonerzy i zwykli userzy, to bardzo pojemne miejsce - i nie mogliście trafić lepiej (takie moje zdanie po 14 miesiącach na forum). Warto pytać, ale warto wcześniej użyć wyszukiwarki, bo tutaj wyjątkowo sprawdza się hasło "wszystko już było". Miłego użytkowania!
dużo sprzętu mało czasu.

charliefrown

  • **
  • Wiadomości: 72
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.11.17, 21:25:46 »
Aloha!

Najfajniej na start dla nas (użytkowników forum) jest poczytać czyjąś (Waszą) historię - jak zaczynaliście z komputerami etc. (taka podpowiedź po faux pas z hasłem "witajcie" na start - bo wita gospodarz, a nie ktoś kto się pojawia po raz pierwszy).

Dziękuję za powitanie, choć przypisywanie mi "faux pas" wydaje się zupełnie nieuprawnione. Przy okazji drobna uwaga z mojej strony - celowo nie użyłem błędnego w tym kontekście sformułowania "witam", przywołującego na myśl koszmarki z emailowej korespondencji rodem z warszawskiej korporacji, lecz ''witaj", "witajcie", które ma zupełnie inne znaczenie. W szkole uczono, że tryb rozkazujący wyraża również życzenie i prośby (tu: oczekiwanie na powitanie).

 "Kilka poważnych źródeł, w tym Słownik Języka Polskiego, dopuszcza jednak w niektórych przypadkach zwrot Witaj! / Witajcie! jako alternatywną formę poufałego przywitania, również w korespondencji e-mailowej (...)" http://blendy.pl/witam-czy-witaj-jak-rozpoczac-e-mail

Słyszałeś Kolego, że dzwoni, lecz nie wiesz, w którym kościele  8)
« Ostatnia zmiana: 2017.11.17, 21:59:58 wysłana przez charliefrown »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.11.17, 22:46:12 »
Zawsze zostaje stare, dobre "szalom" :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.11.17, 22:58:33 »
Radzę nie iść za nowomową. http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/563495,prof-bralczyk-emotikony-mnie-nie-draznia-ale-witam-razi,id,t.html

Poprawniej politycznie będzie "As-Salaam-Alaikum" ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.11.17, 23:26:39 »
z cytowanej strony:

Cytuj
twórca i zarazem gospodarz ma prawo do niego zapraszać i w nim witać swoich widzów i słuchaczy, czyli gości.

Kolego charliefrown, proponuję czytać ze zrozumieniem nawet to, co sam cytujesz, albo do czego się odwołujesz.

;)
« Ostatnia zmiana: 2017.11.18, 00:29:00 wysłana przez tooloudtoowide »
dużo sprzętu mało czasu.

charliefrown

  • **
  • Wiadomości: 72
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: powrót do punktu wyjścia
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.11.18, 02:54:56 »
co do "witaj"- "Wszakże jest to rozkazująca forma czasownika witać – w ten sposób prosimy rozmówcę, żeby to on nas przywitał na swoim gruncie". Nie jestem gospodarzem, więc liczyłem na powitanie. Takie tez otrzymałem (z niepotrzebnym przytykiem).

Pozostanmy może przy mniej kontrowersyjnym 'Aloha/Szalom'  :) EOT.

« Ostatnia zmiana: 2017.11.18, 03:25:34 wysłana przez charliefrown »