Autor Wątek: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami  (Przeczytany 8808 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« dnia: 2012.01.28, 16:53:40 »
Mam taką propozycję, aby w postach, w których wymieniamy instrukcje Basic czy innych języków programowania, nazwy zmiennych systemowych, pisać je wielkimi literami (tak jak w Spectrum). Pozwoli to odróżnić je od "zwykłych" angielskich słów, których w informatyce jest mnóstwo. Piszmy zatem LOAD, POKE, IN, OUT, BRIGHT, FLASH, INC A, LDIR, PUSH HL, RAMTOP, PROG itp. Ułatwi to czytanie i zrozumienie.
AY Music, ULA plus.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.02.10, 21:38:26 »
Kolejna ważna rzecz, która ułatwi znalezienie postu przez wyszukiwarki. Słowa w polskim (niestety) odmieniają się przez przypadki i inne archaiczne konstrukcje. Aby ktoś nie znający tego forum mógł np. przez google znaleźć odpowiedź na swój problem, najlepiej nie odmieniać nazw komputerów, systemów, tytułów gier czy różnych urządzeń. Lepiej napisać "widziałem to w kilku intro na Amiga" niż "w intrach na amidze" czy też "w Lemingach na Samie". Dla wyszukiwarek (a także dla ludzi nie znających polskiego) to są odmienne słowa i wątpię, żeby komuś chciało się uczyć wyszukiwarki gramatyki, zwłaszcza nazw własnych.
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.02.10, 22:11:18 »
No nie przesadzaj. To w końcu polskie forum i pisanie "widziałem na Amiga" jest koszmarne. W nosie mam szczerze mówiąc czy ludzie nie czytający po naszemu będą potrafili to znaleźć w wyszukiwarce. Forum jest po polsku i wolałbym, żeby tak zostało - po angielsku jest WoS, po rosyjsku sterta ichnich forów i na żadnym z nich nie widziałem, żeby ktoś pisał "я ето бидел на Амига", jeśli już to będzie "на Амиге".

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.02.10, 22:57:13 »
Ja tak mówię i piszę od dawna, ponad 99% ludzi na świecie nie zna polskiego, a być może właśnie tutaj znajdzie ważną informację o Lemmings na SAM, a resztę sobie przetłumaczy translatorem.
Przypomina mi się zabawna historia, kiedy po raz pierwszy wszedłem na jakąś czeską stronę o Spectrum, prawie wszystko zrozumiałem, tylko za Diabła nie miałem pojęcia o co chodzi w powtarzającym się co chwilę zwrocie "počitač ZX Spectrum". "O czym mam poczytać?" Bez słownika bym się nie domyślił, że to bajeczne słowo to po prostu "komputer"...
Spójrz na chwyt supermarketów - większość z nich jest nieodmienna w większości języków: Tesco, Netto, Polo, Intermarche - to ogromnie zwiększa liczbę wystąpień słowa w całej sieci. Wasz wybór.
 
AY Music, ULA plus.

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.02.10, 23:23:38 »
No nie przesadzaj. To w końcu polskie forum i pisanie "widziałem na Amiga" jest koszmarne.
Tak samo uwazam. Nie mozna sie zmuszac do pisania jak polglowek, czy jakis googlowy tlumacz, tyllko po to, zeby komus latwiej sie wyszukiwalo. Jesli juz ktos koniecznie nie chce odmieniac, to mozna posluzyc sie skrotami nazw maszyn np. "Widzialem to na A1200."... a na naszym forum to raczej tak:widzialem to na/w ZX48, ZX48+, ZX128, ZX+2, ZX+3, ZX+2A, TC2048, TC2068, TS2068, UK2086, E800J, CZ2000 itp. itd. Wtedy nie bedzie to gwalcilo jezyka polskiego.
pozdrawiam
DDX

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.02.10, 23:27:45 »
Cytuj
Ja tak mówię i piszę od dawna, ponad 99% ludzi na świecie nie zna polskiego, a być może właśnie tutaj znajdzie ważną informację o Lemmings na SAM, a resztę sobie przetłumaczy translatorem.

Nie ma ważnych informacji o Lemmingach na Sama (i tu żeby nie było koniecznie tak jak ja a nie tak jak ty ;)). Były, skończyłem - fajny port i tyle. A napisane tak, jak ty piszesz wygląda moim zdaniem po prostu niechlujnie.

Cytuj
Przypomina mi się zabawna historia, kiedy po raz pierwszy wszedłem na jakąś czeską stronę o Spectrum, prawie wszystko zrozumiałem, tylko za Diabła nie miałem pojęcia o co chodzi w powtarzającym się co chwilę zwrocie "počitač ZX Spectrum". "O czym mam poczytać?" Bez słownika bym się nie domyślił, że to bajeczne słowo to po prostu "komputer"...

Na prawdę? Wchodzisz na strony w językach, w których nie rozumiesz nawet podstawowych terminów, których te strony dotyczą?

Cytuj
Spójrz na chwyt supermarketów - większość z nich jest nieodmienna w większości języków: Tesco, Netto, Polo, Intermarche - to ogromnie zwiększa liczbę wystąpień słowa w całej sieci.

Tesco, Netto i inne nazwy własne będące odpowiednikami rzeczowników jako traktowane są jako słowa obce a te w sytuacji gdy kończą się na "o" są po prostu nieodmienne - tak jak nieodmienne jest kakao i - przynajmniej jeszcze jakiś czas temu - radio. Intermarche to już całkowicie obce słowo, którego się zgodnie z zasadami języka polskiego po prostu nie da odmienić.

Za to Spectrum (w sensie "ten spektrum" jako uproszczenie "mikrokomputer spektrum") bez problemu daje się odmieniać i zwyczajowo tak się właśnie robi (w odróżnieniu od właściwego polskiego - choć zdaje się również zapożyczonego - "spektrum" w znaczeniu m.in. widma światła czy zakresu tematów, które jest nieodmienne).

Tak samo jest z innymi nazwami własnymi, których brzmienie i rodzaj dają się zaadaptować do polskich zasad odmiany albo ich polskie wersje funkcjonują w "obiegu". I próba wymuszania na siłę używania nieodmiennej, obcej formy jest po prostu bez sensu.

A co do argumentu częstości występowania... Ja na prawdę nie przyszedłem tutaj pisać dla tych wszystkich ludzi, którzy nie znają polskiego a którym się wydaje, że z translatorem też jest dobrze i zupełnie nie zależy mi na ich przyciąganiu zwłaszcza jeśli ma się to wiązać z bastardyzacją moich wypowiedzi ;)

Cytuj
Wasz wybór.

In pluralis majestatis - Nasz ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.02.10, 23:31:12 »
Cytuj
Tak samo uwazam. Nie mozna sie zmuszac do pisania jak polglowek, czy jakis googlowy tlumacz

To ja jeszcze tylko dodam coś, o czym myślałem, że w czasach Unicode'u nie będę musiał nigdy więcej pisać... Jeśli już po polsku to polsku - po to są polskie literki, żeby ich używać. Podejrzewam, że przynajmniej 90% zainstalowanych u normalnych użytkowników systemów ma w przeglądarce przynajmniej jedną czcionkę unikodową i będzie potrafiła poprawnie wyświetlić nasze ogonki. A nawet jeśli nie, to użytkownik takiej przeglądarki i bez ogonków raczej nie zrozumie o czym piszemy ;)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.02.11, 01:00:26 »
Wybacz, ale to jest jednak zupelnie innego kalibru sprawa niz brak odmiany (czy raczej pogwalcenie odmiany). Pisalem, pisze i nadal bede pisal na forach bez znakow diakrytycznych, nie tylko na polskich, ale rowniez na zagranicznych (nowa oczywiscie rowniez o tych jezykach, w ktorych te znaki wystepuja, w niektorych sa nawet liczniejsze niz w j. polskim). I nie jest to wcale taka rzadka praktyka (najlepszy dowod, ze nawet wujek Google jest na to przygotowany) i u nas i za granica, a np. znakomicie ulatwia przegladanie "obcych" stron. Poza tym mam jeszcze kilka dlaszych powodow nieuzywania diakrytyki, choc nie musze tu o nich pisac.
Ktos powie "Braku odmiany sie czepia,  a sam nie uzywa znakow diakrytycznych". Po pierwsze, ja sie nie czepiam. tylko zdecydowanie podzielilem zdanie, zeby nie wprowadzac jakiegos nowego i dziwacznego "zakazu" odmiany. Po drugie, to jest zupelnie inny inny ciezar gatunkowy przewinienia ;). Ja tam sie np. zwykle (choc wyjatki czasami sie zdarzaja w baaardzo razacych przypadkach) nie czepiam ludzi na forach za bledy ortograficzne, a mialbym powodow ku temu baaardzo wiele.
A gdy napisze np. "Wczoraj rzucilem Spectrumem o mur." to raczej "kazdy" wie, ze to "l" w "rzucilem" reprezentuje litere"ł" i w moim glebokim przekonaniu jest to 100 razy lepsze niz gdyby kto inny napisal to zdanie w postaci "Wczoraj żuciłem Spectrumem o mur. czy "Wczoraj rzuciłem Spectrumem o mór".
pozdrawiam
DDX

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.02.11, 02:31:53 »
Pisanie bez diakrytyków również ma swoją zaletę - skraca czas pisania i unika się klawiaturowych akrobacji kiedy chce się napisać np. "Ś"
Dla mnie byłoby zrozumiałe nawet gdyby używano rzeczowników tylko w mianowniku, co podejrzewam, za kilkanaście lat nastąpi - "podłączyłem joystick do komputer", "skasowałem plik z dysk" - spójniki "do" i "z" już określają przypadek, zatem mamy podwójną odmianę. Gdy piszę poezję, używam literackiego języka (na szczęście piszę po angielsku:P). Język technologii wymaga szybkości i precyzji. W kilku krajach już wprowadzono duże uproszczenia, np. chiński - traditional i simplified, norweski - bokmål i nynorsk, w niemieckim także przeprowadza się zmiany. Polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata i mam nadzieję, chociaż posługuję się nim (prawie) bezbłędnie, że ktoś mądry napisze projekt reformy, a jeśli nie, to prędzej czy później sama nastąpi i już to się dzieje. Gdy powstaje jakiś nowy wynalazek, nie tworzy się tłumaczeń typu "automobil - samochód", tylko przyjmuje się w oryginale, dopasowując jedynie pisownię i cieszy mnie to że mamy komputery a nie "poczytacze".
AY Music, ULA plus.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.02.11, 02:37:42 »
Za to Spectrum (w sensie "ten spektrum" jako uproszczenie "mikrokomputer spektrum") bez problemu daje się odmieniać i zwyczajowo tak się właśnie robi (w odróżnieniu od właściwego polskiego - choć zdaje się również zapożyczonego - "spektrum" w znaczeniu m.in. widma światła czy zakresu tematów, które jest nieodmienne).
"Spectrum", niezależnie czy chodzi o komputer czy o widmo, jest rodzaju neutralnego, więc nie może być "ten spektrum", to samo tyczy się zwrotu "rzuciłem spektrumem".
AY Music, ULA plus.

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.02.11, 05:46:58 »
Pisanie bez diakrytyków również ma swoją zaletę - skraca czas pisania i unika się klawiaturowych akrobacji kiedy chce się napisać np. "Ś".
To sa 2 z tych kilku przeze mnie wyzej wspomnianych "dalszych powodow".

Dla mnie byłoby zrozumiałe nawet gdyby używano rzeczowników tylko w mianowniku, co podejrzewam, za kilkanaście lat nastąpi - "podłączyłem joystick do komputer", "skasowałem plik z dysk"
Na szczescie raczej tak nie nastapi, a juz z pewnoscia nie za kilkanascie lat. Poki co  nawet zona czy corka Kowalskiego jest ciagle "Kowalska" (a nie "Kowalski" jak na zachodzie), wiec co tu mowic o duzo powaniejszej zmianie jak likwidacja odmiany rzeczownikow.

Gdy powstaje jakiś nowy wynalazek, nie tworzy się tłumaczeń typu "automobil - samochód", tylko przyjmuje się w oryginale, dopasowując jedynie pisownię i cieszy mnie to że mamy komputery a nie "poczytacze".
Co w prawda w j. polskim funkcjonuje wylacznie "komputer", a nie "pocitac" czy jakies tam "liczydlo", ale akurat wlasnie w j. polskim wystepuje sporo takich nowych nazw, np: wspomniany "samochod" ma sie poki co bardzo dobrze (chociaz uzwana sie tez "auto"), a "samolot" ma sie jeszcze lepiej (praktycznie nikt na co dzien nie uzywa archaicznego "aeroplan").

A co do "rzucilem Spectrumem", nie widze przeszkod w odmianie rzeczownikow rodzaju nijakiego, tylko mam silne wrazenie, ze "Spectrumem" to nie jest poprawna odmiana, pododnie jak "liceum" nie odmienia sie na "liceumem", a "forum" na "forumem" (tylko "forem")
Chociaz potocznie mowilo sie czasami "Spectrumem" i dlatego jakos tak z rozpedu uzylem takiej (blednej) formy w tych ww przykladach zdan, ale i tak w tamtych zdaniach chodzilo mi o brak znakow diakryrycznych vs obecnosc znakow diakrytycznych, ale wraz z razacymi bledami ortograficznymi, a nie o sprawy odmiany.
pozdrawiam
DDX

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.02.11, 12:47:51 »
Dobra. Piszcie sobie jak chcecie a ja się będę czepiał jak mi się przypomni. I będę się starał pisać po polsku i tak, żeb y brzmiało sensownie :P ;)

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.02.11, 14:01:19 »
No właśnie , piszta co chceta byle by na temat :-) to nie jest forum językowe :-) nie każdy elektronik włada poprawnie językiem ... inaczej wszyscy byli by polonistami ... wstyd się przyznać ale swego czasu bardzo się wkur ... jak zablokowali mi dostęp do pewnego forum technicznego bo sadziłem błędy ... ale czasami myśl przelana na ekran nie zawsze napisana jest stylistycznie ..
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.02.15, 05:45:48 »
Dokladnie, to nie forum polonistyczne, a kazdemu moze sie zdarzyc jakis blad. Co do pisania slow kluczowych BASICa, to starym spectrumowcom raczej nawet nie przyjdzie na mysl, zeby pisac inaczej niz duzymi literami. A co do kwestii odmiany, to raczej nikt nikogo nie powiesi za to, ze napisal np. "Kupie rozszerznie 1MB RAM do Amiga 600" (chociaz jak wspomnialem ladnie wygladaloby "do A600"). Mam tez jakies takie "dziwne" przekonanie, ze nie bedzie norma w j. polskim pisanie w stylu "Wyjąłem z szafa twardy dysk i zgrałem z niego na taśma 20 gry." Pyrsk :D.
pozdrawiam
DDX

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Piszmy słowa kluczowe wielkimi literami
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.02.15, 13:14:04 »
Z innej strony - zacytuję, bo sam tak nie potrafię:

w 4096 miał gx4000/cpc + 32 kolorów na ekranie, a może 16 sprite'ów i przewijanie, przydatne jako procesor 28mhz dodany do istniejącego z80, ale to co jest dla Symbios operating system interfejs IDE T-rex 24mhz akceleratorem i nie poszło 4096 kolorów z 32 na ekranie -  MSX nie zrobi nawet z 28mhz procesorem - patrz MSX turbo r
Szkoda żaden z nich nie mówi że prędkość procesora była rzeczywiście 3.854mhz dopiero gdy 1.7mhz wideo RAM conetion systemu kolizji bashed w guff z procesorem, dma na 4mhz dma z80 kombi z 2MB na sekundę przelewu, jak tylko 17kb na ramkę na 128kspeccy - ale bitowych o wątpliwych MB-02


Rozumiecie coś z tego? Koleś chyba myśli i pisze w kodzie maszynowym. Operowanie samymi symbolami i skrótami, bez znaków przestankowych i innych elementów ludzkiego języka nie ułatwia czytania, a początkujący więcej nie wejdzie na takie forum, bo się załamie.
AY Music, ULA plus.