Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
ZX81 / Odp: Jupiter ACE - replika
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Klaud dnia Dzisiaj o 17:58:47 »
Jeszcze garść szczegolow o Jupiterze. Jeden drobiazg o jego obwodzie wyjściowym na wewnętrzny glosnik. Kupic odpowiedni głośniczek jest nie lada sztuka, ponieważ jest wymagany o impedancji rzedu 200ohmow. Takie same były w ZX Spectrum wydanie 1 i 2. Można zastosować inny latwodostępny o impedancji np. 32ohmy, ale wymaga on delikatnej modyfikacja obwodu glosnika. Należy wymienić rezystor R9 (22R) na inny o rezystancji rzedu 10k-22k ohmow oraz dodac dowolny tranzystor typu NPN (BC546-BC550, BC307, 2N2222 lub inny). W swoich zabawach wzialem 2N3904, ponieważ taki już jest w układzie generatora 6.5MHz oraz taki używam do wyjscia zespolonego sygnalu wideo. Baze tranzystora laczymy z rezystorem R9, którego drugi jego koniec idzie do przerzutnika na bramkach NOR, emiter podlaczamy do GND a kolektora do glosnika. Druga noge glosnika do plusa. Rownolegle z glosnikiem można wsadzić diode 1N4148, która montujemy katoda to plusa, anoda do kolektora.

Idac za ciosem, mozna podlaczyc wyjście MIC do wewnętrznego glosnika, a do tego potrzebny jest kondesator 47pF i kawalek kynaru. Jedna noge kondesatora podlaczamy do kolektora nowego tranzysotra a druga do gniazka MIC lub kondensatora C6 od strony gniazda MIC (tutaj potrzedny jest kynar).

W sumie to sa modyfikacje, które odrozniaja Jupiter ACE od Jupitera ACE 4000.

W obu komputerach linie /NMI i /BUSRQ sa nieużywalne, pomimo ze sa wyprowadzone na zlacze krawędziowe. Obie linie sa zwarte na sztywno do +5V przy procesorze. Nalezalo by odciąć je od zasilania i dodac rezystory 10k podciagajace do Vcc.

Sygnal zegarowy 3.25MHz, wyprowadzony zlacze krawędziowe, jest w pełni używalny, ponieważ nie jest wstrzymywany przez logike Jupitera. Można z niego napedzic np. AY-ka (przez dzielnik na pol).
2
RÓŻNOŚCI / Odp: Dlaczego Chińczycy nie produkują własnych kart graficznych(układów)?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Klaud dnia Dzisiaj o 15:35:45 »
Znam to z innej strony. Stawiasz fabryke w tym kraju, ale aby ja postawic i wejsc na lokalny rynek musisz zawiazac spolke j.v. z lokalna firma. Zatrudniasz ludzi, szkolisz, a produkujesz na zlom, bo nie trzymaja jakosci. Na wprost twojej dzialki powstaje lokalna fabryka robica to samo co Ty. W koncu kiedy osiagasz jakosc zgodna z Twoimi oczekiwaniamia, okazuje sie, ze w przeciagu miesiaca caly twoj personel pracuje w fabryce na wprost. Nie masz ludzi, jakosc spada na pysk, produktow nie mozesz sprzedać, ani na lokalnym, ani na zagranicznym rynku. Zwijasz biznes, a lokalna rzadowo dotowana fabryka dziala pelna para, zasypujac rynek w sumie Twoimi produktami.

Ichniesze R&D ciagle opiera sie o szpiegostwo przemyslowe podciagniete do skali absurdu. Normy nie maja znacznia, poniewaz wydrukuja kazdy cetryfikat bezpieczenstwa i jakosci jaki tylko bedziesz chcial. Skopiuja kazdy soft, nie baczac na prawa autorskie.

Takie mamy doswiadczenia z firmami w kraju, ktory wynalazl proch i druk.
3
GRY / Odp: Nowe gry styczeń - grudzień 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tooloud dnia Dzisiaj o 15:28:29 »
chyba nie było:

Nixy the glade sprite
autor David Saphier

Gra w AGD, wygląda sympatycznie.

https://www.bubblesoftgames.com/nixy-the-glade-sprite

wersja na 128, ULA+
4
RÓŻNOŚCI / Odp: Koszt wymiany transformatora w monitorze?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mariansss dnia Dzisiaj o 14:21:20 »
Zamiennik nosi oznaczenie HR7937 (oryginał ma oznaczenie FTO 14A041).
Trzeba szukać w sklepach internetowych sprzedających elektronikę, może gdzieś się dostanie zamiennik.
Ew. spróbować tu https://www.etradeasia.com/products_detail/0/189310/0/Flyback_Transformer.html poszukać.

Ostatecznie można szukać płyt/monitorów takich jak SAMTRON SC428VS i HP - D2804A. Tam jest takie samo trafo.
5
RÓŻNOŚCI / Koszt wymiany transformatora w monitorze?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pgru dnia Dzisiaj o 13:28:29 »
Jaki może być orientacyjny koszt wymiany transformatora w monitorze? Jaki jest model transformatora w Compaq 472P,  numer części: 143807-501, "143801-502 compaq monitor 14 svga n\h m 472p"?
6
RÓŻNOŚCI / Odp: Przyciski turbo wróciły :-) ...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez PABB dnia Dzisiaj o 10:49:30 »
A jeszcze wcześniej i wyłączniki zasilania były z tyłu!

BTW: w niektórych high-endowych sprzętach audio montuje się wyłączniki z tyłu, żeby sprzęt był cały czas pod prądem, nawet jak nie jest akurat używany. Wygrzany lepiej brzmi :)

... łłłooo Paaaanie - sprzęt audio to inna para kaloszy. Tam przycisk z przodu wygląda cholernie paskudnie :) U mnie nawet CD ma jedynie 4 przyciski - reszta klocków od frontu jest goluteńka :P
7
RÓŻNOŚCI / Odp: Przyciski turbo wróciły :-) ...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Phonex dnia Dzisiaj o 10:29:53 »
A jeszcze wcześniej i wyłączniki zasilania były z tyłu!

BTW: w niektórych high-endowych sprzętach audio montuje się wyłączniki z tyłu, żeby sprzęt był cały czas pod prądem, nawet jak nie jest akurat używany. Wygrzany lepiej brzmi :)
9
RÓŻNOŚCI / Odp: Przyciski turbo wróciły :-) ...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mariansss dnia Dzisiaj o 09:36:36 »
Kiedyś na Sound Blaster-ze był na "śledziu" potencjometr od głośności.
Ale to za czasów, kiedy panowały w PC złącza ISA i panowały obudowy typu "baby AT".
10
RÓŻNOŚCI / Odp: Przyciski turbo wróciły :-) ...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez PABB dnia Wczoraj o 21:05:09 »
... nawet gdyby miał odgrywać tylko jakąś melodyjkę, to i tak umieszczanie jakichkolwiek przycisków na tyle komputera to głupota :P
Strony: [1] 2 3 ... 10