Autor Wątek: Junior klon  (Przeczytany 18131 razy)

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Junior klon
« dnia: 2017.06.22, 22:28:57 »
Hej,

Buduje klon Juniora. Logika zaimplementowana w CPLD. Klawiatura PS/2 - skorzystałem z projektu https://sites.google.com/site/krzkomar/elwro-800-junior/jun_ps2_adapter . Brakuje jeszcze kontrolera stacji żeby sprawdzić czy koncepcja była dobra - zastosuje WD37C65 który sprawdził się z oryginalnym Juniorem.

CPLD XC95288XL, Z80, EEPROM 64KB (wykorzystane 24KB), RAM 128KB (wykorzystane 64KB), układ resetu TL7705 i ATtiny13 jako cześć adaptera klawiatury.

Taka ciekawostka.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.06.23, 00:25:42 »
Mnie się podoba.
Trzymam kciuki, że projekt wyjdzie poza ramy beta-testów :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.06.23, 07:16:00 »
Może wreszcie miałbym Juniora :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.06.23, 17:32:49 »
Czy taka czcionka to w Juniorze standard?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.06.23, 22:11:13 »
Fajna inicjatywa :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.06.24, 00:14:57 »
Coś tam wiecej już działa: CP/M już się z flopa ładuje, można coś uruchomić, da się wylistować dyskietkę z poziomu basica. Widzę  kilka problemów do rozwiązania (nie mieści się pełna emulacja klawiatury w CPLD i nie podoba mi się zachowanie fdc).

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.06.24, 06:02:51 »
Królu Złoty !
To jak na początek, całkiem dużo działa.
Oby tak dalej :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.06.24, 12:05:04 »
Ciekawa inicjatywa. Acha - jeśli się nie mylę to Ty zrobiłeś Jr na bazie pustej płyty głównej. Czy mógłbyś ( w wolnym czasie :-) ) wrzucić jakie poprawki robiłeś, żeby to w pełni działało?

Co do Ramu- to 128 nie jest złym pomysłem w Jr. Na Amstrada jest taki system(graficzny!) nazywa się SymbOs, on wymaga bodajże 128 i pozwala na użycie choćby Internetu(z czego IRCujesz ;-) z Amstrada :-) ). Biorąc pod uwagę, że podobno da się go przeportować(chyba, ale nie jestem pewien nie wykonuje nie udokumentowanych rozkazów Z80), a z drugiej strony na Amigę jest taka karta  sieciowa na port drukarki PlipBox to w teori jak znajdą się chętni i zdolni :-) dałoby się używać sieci na Elwro.

Co do procesora który użyłeś - w większości Jr nie było org. Z80... Jak możesz to spróbuj sobie kupić 80A-CPU MME lub UA880.
« Ostatnia zmiana: 2017.06.24, 12:14:35 wysłana przez pgru »

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.06.24, 14:51:49 »
Kość 128KB jest tylko dlatego, że nie miałem kości 64KB pod ręką a dawanie 2x32KB to dodatkowa robota przy owijaniu. Nie planuje nic robić z dodatkowymi 64KB.

Enerdowskie CPU mam. Wiesz o jakimś oprogramowaniu na juniora, które nie chodzi na oryginalnym Z80 i potrzebuje enerdowca?

Na oryginalnej płycie juniora wprowadzałem takie same fixy jak dawała fabryka. Może kiedyś uporządkuje notatki jakie mam ale i tak zdjęcia oryginalnych płyt (które dostałem od forumowiczów) są najpewniejszym zródłem wiedzy. Muszę sobie przypomnieć dokładnie.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.06.24, 21:00:57 »
pgru - gdzieś ty wyczytał że Symbos umie korzystać z neta i ma program do IRCa?

Jego autor kiedyś zapowiedział że chciałby zrobić wersję pod GameBoya, ale grafę w ZX i MSX1 uważa za zbyt prowizoryczną i nie planował się z tym męczyć.

Okienka do neta potrzebne nie są, i Spectrumy lepiej sobie radzą z netem niż CPC. Także okienka istnieją na nich od 1997 "Doors", ale jakoś nie są w powszechnym użyciu. Do przełączania bloków pamięci jest potrzebny taki mały scalaczek, i są Spectrumy z takowym już od 1986r, więc jak nietoperz obcyka pilniejsze rzeczy, to nie trzeba będzie Ameryki odkrywać.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.06.25, 15:02:34 »
@nietoperz
W sumie to szukam. Acha jak dobrze pójdzie :-), to może będzie co najmniej jedna moja gra :-). Ale będzie bardzo prosta i nie spodziewajcie się wiele, poza tym nie wiadomo czy ją napiszę, bo zasadniczo przydałoby się to zrobić przed Wapniak-iem 2018 ;-), zresztą nawet nie wiem czy będą tam dopuszczone gry które nie uruchomią się na Spectrumie :-). Tak więc nie obiecuję, ale miłobyłoby gdyby w razie czego ktoś to uruchomił :-).
@ ZbyniuR
Klient IRC na SymbOS. https://www.youtube.com/watch?v=pZN6C-JoQOw. Swoją drogą, z góry dziękuję - jesteś w stanie uruchomić sieć na Elwro 800 Jr - jak?

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.06.26, 22:08:58 »
Pełna klawiatura już działa ale stacja cały czas jest dla mnie zagadką

Scenariusz:
[PowerON] DIR (z poziomu Basica) a po chwili błąd "Błędne urządzenie" - i tak sobie można resetować maszynę i dawać kolejne DIR-y z takim samym efektem.

Ale wystarczy dac CP/J, coś tam sobie wczyta, jak dyskietka nie miala systemu to będą smieci na ekranie. No to RESET. I tadam: DIR działa. Po kolejnych resetach także. Oczywiście CP/M-a tez można załadować czy tam grę z poziomu basica. Wszystko pięknie działa do zrobienia kolejnego cyklu PowerOFF-PowerON juniora.

To coś ze stanem samej stacji (zwykła 3.5" od PC) bo reset juniora powoduje także reset kontrolera stacji. Ale co ciekawe cykl PwrOFF-ON samej stacji nic nie psuje. Intrygujący problem.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.06.26, 22:42:48 »
Zasadniczo nie mam pojecia dlaczego. Ale moze stacja mu cos blednie zwraca? Bo ja np. kupilem ostatnio stacje 5,25 i tutaj dowcip - Elwro zwraca mi cos w rodzaju(nie pamietam dokladnie, a nie chce mi sie w tej chwili podlaczac) - Blad zapisu, blokada zapisu czy jakos tak :-). Na Atari pewnie wcisnalbym przycisk Protect, ale tutaj nie widze :-)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.06.26, 23:03:24 »
Flopa i klona zasilasz z tego samego zrodła? Osobne potrafia namieszac czasami.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Junior klon
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.06.26, 23:49:57 »
Zaxon, spróbowałem także z tego samego źródła ale to nie to. Sprawdziłem na oryginalnym juniorze i tam jest takie samo zachowanie (bo mam taki sam kontroler fdc)

Problem tkwi w ustawianiu scieżki zerowej przez kontroler. Widać obsługa ładowania cp/m oraz dir jest zrobiona trochę inaczej. Jakieś tam wnioski już mam i nawet pomysł na workaround. Podsumowując: FDC 765 i WD37C65 różnią się w pewnym szczegole, oryginalny '765 dostaje sygnał ready ze stacji, 37C65 ma pewnie do tego jakieś timery. Pisząc soft pod '765 na pewno nie uzględnili tego. Wrócę do tematu ale generalnie lipa bo używać '765 i całego otoczenia mi się nie uśmiecha. A workaroundy w sprzęcie czy patchowanie ROMu to zła droga jak na klona.