Autor Wątek: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?  (Przeczytany 2429 razy)

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #15 dnia: Wczoraj o 10:58:25 »
A cóż to jest ta samoświadomość?

Czym sie objawia? Po czym można poznać że jakaś maszyna lub stworzenie ją ma lub nie?

Bo między wierszami sugeruje sie że to coś złowróżbnego. Ale czy ludzie jej nie posiadają?
Mam sie bać każdego człowieka bo jest samoświadomy?
A może w maszynie samoświadomość jest zła a w człowieku nie?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6865
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #16 dnia: Wczoraj o 12:10:57 »
Jeśli ludzie zostaną bez pracy, na tzw. "dochodzie podstawowym" to nastąpi w krótkim czasie koniec znanej cywilizacji na planecie.
Gdyż jak wiadomo - z braku zajęcia lęgną się głupoty pod kopułą :)
A jakieś 80% populacji to jednak nie są "orły intelektu".

Radzę zapoznać się, co jest w założeniach i jest fundamentem działania takich serwisów jak np. Google. Ich głównym celem nie jest wyszukiwanie informacji użytecznych dla pytającego, a mówienie i wpajanie jemu jak mają żyć.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

zxgregor

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Legnica
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #17 dnia: Wczoraj o 12:21:00 »
Radzę zapoznać się, co jest w założeniach i jest fundamentem działania takich serwisów jak np. Google. Ich głównym celem nie jest wyszukiwanie informacji użytecznych dla pytającego, a mówienie i wpajanie jemu jak mają żyć.

Może nie jest to takie bezpośrednie, jak piszesz. Na pewno ich głównym celem jest zarabianie pieniędzy, a wpajanie ludziom jak mają żyć, jest tylko wynikiem tej działalności. To oczywiście jest moja opinia, nie zagłębiałem się w temacie.

Z kolei czytałem kiedyś wywiad z jednym z dyrektorów Facebooka. Gość nie krył, że korzystają ze sztabu psychologów, aby jak najsilniej uzależnić użytkowników od ich produktu.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2014
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #18 dnia: Wczoraj o 16:06:55 »
Czekam na AI co bedzie pic wode, jesc robaki i kopac rowy, na razie nawet do tego ostatniego nie ma ludzi.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6692
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #19 dnia: Wczoraj o 17:29:18 »
A tak właściwie, jak zabraknie prądu to i tak wszystko padnie na pysk.
I się skończą internety, smarfrony, facebooki, tiktoki i etc.
Ale były by jaja, jakby do tego doszło :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2450
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #20 dnia: Wczoraj o 19:03:10 »
Nie bardzo już wiem dokąd ten cały świat zmierza i może będzie trzeba pier**** to wszystko i wyjechać w Bieszczady.  :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6692
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #21 dnia: Wczoraj o 20:53:19 »
O, to, to :)
Przyjdzie czas poszukać Yeti  ;D
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zxgregor

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Legnica
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #22 dnia: Wczoraj o 23:35:10 »
Wrzucam Wam arcyciekawy artykuł z Przekroju o tym jak Google poprawiło Google Translatora poprzez implementację AI.
Artykuł fajnie pokazuje jak stara jest to technologia (głownie opiera się na założeniach z lat 60.), ale dopiero w dzisiejszym świecie zaczyna być sensownie wykorzystywana dzięki mocy obliczeniowej i dostępowi do Big Data.

https://drive.google.com/file/d/1Xt-qAPIT8ff0qh35PiDy91ZkBpJVzj4Q/view?usp=drive_link

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2450
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #23 dnia: Dzisiaj o 00:02:54 »
Już w latach 90' gdzieś wyczytałem że okręty podwodne USA wykorzystywały sprzętowe sieci neuronowe (jak to wtedy określano) do analizy sygnałów z sonaru do identyfikacji jednostek pływających w jego zasięgu, a ta informacja pewnie wypłynęła już po wielu latach od wprowadzenia tej technologii do użytku. ;)
A ich potwierdzona czułość nie ograniczała się tylko do danego typu czy rodzaju jednostki ale potrafiła też rozpoznać konkretny wyprodukowany egzemplarz podając jego unikalną sygnaturę.
« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 00:17:39 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #24 dnia: Dzisiaj o 04:25:34 »
Co do kopania rowów do nie podzielam obaw. Sam ostatnio mijam parę takich osob jeżdżąc do pracy.

A propo wyłączenia prądu. Jak sie ogląda co sie dzieje we wielkich miastach gdy wszystkie alarmy w sklepach przestają działać i wszystkie mendy ruszają na rabunek, że policja nie ogarnia bałaganu zwłaszcza że bez sygnalizacji świetlnej pełno korków na ulicach i auta w centrach miast stają sie bezużyteczne. To wygląda jak apokalipsa.

Ale raz w moim rodzinnym Toruniu ze 20 lat temu był taki wieczór że nie było prądu latem, wieczorem w sobotę przez jakieś 3-4 godziny. Mieszkałem wtedy na wielkim blokowisku, i ludzie masowo tysiącami powychodzili na balkony, a inna grupa też masowo wyszła sobie całymi rodzinami na spacer.
Normalnie to nawet w dzień aż tylu ludzi nie chodzi na raz po osiedlu, a tym bardziej w takim relaksowo spacerowym tempie. Atmosfera była milsza i bardziej wzniosła niż w sylwestra, gwiazdy pięknie świeciły. To było naprawdę niesamowite jak sie ludzie cieszyli z czegoś tak prostego jak okazja by oderwać sie od ekranów i iść na spacer z bliskimi. A gdy sie zapaliły światła to było słychać takie głośne "Ooch!" jak np w cyrku po wykonaniu jakiegoś numeru. :)
To był najmilszy wieczór z tych 20 lat jakie tam mieszkałem. :)

No ale gdyby prąd zniknął na wiele dni to trudno sobie wyobrazić jak by to wyglądało.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6865
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Odpowiedź #25 dnia: Dzisiaj o 05:44:13 »
3-4 dni bez prądu na skalę krajową i dowolny kraj w cywilizacji zachodniej na ziemii upada, a chwilę potem dopadają nas choroby średniowieczne np. cholera. Największym problemem może okazać się brak wody pitnej i wylewające się ścieki komunalne. Kraje mniej rozwinięte przeżyją taką "katastrofę" bez większego uszczerbku.

Algorytmami genetycznymi, sztucznymi sieciami neuronowymi, uczeniem automatycznym i pośrednio systemami ekspertowymi zajmowałem się pod sam koniec lat 90-tych. Moc obliczeniowa powszechnie dostępnych komputerów była za mała, aby robić coś na serio w czasie rzeczywistym. Praca akademicka w automatyzacje procesów sterowania, szukanie optymalnych nastaw sterowników PID lub stabliności pracy systemu elektroenergetycznego ... stare dzieje, a potem dopadła brutalna rzeczywistość i trzeba było z czegoś żyć.

Swoją drogą to całe pi... o ekologii, ograniczeniu emisji CO2, ograniczanie używanie paliw kopalnych nijak się ma do bardzo energochłonnych procesów przetwarzania "big data", sztucznej inteligencji oraz kopania krypto walut.


KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76