Autor Wątek: Awaria interfejsu M-397  (Przeczytany 4793 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Awaria interfejsu M-397
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.06.04, 00:50:11 »
3.Sygnał na złączu MONITOR FDD3000 był zły - przesuwające się poziome pasy . Coś jakby brak synchronizacji poziomej w starych   telewizorach analogowych.

Ruchome poziome pasy to zakłócenia od zasilania. Częstotliwość sieci (około 50 Hz, Klaud pewnie poda, z jaką tolerancją) interferuje ze stabilizowaną kwarcem częstotliwością ramki (50 Hz).
Ale ten spiralny kabel może zbierać jeszcze wiele innych zakłóceń, nawet od telefonu komórkowego używanego w pobliżu.

Precyzując - Napis ten jest wyświetlany przez kod w ROMie interfejsu, gdy dogada się on ze stacją

Precyzując - ten napis może być wyświetlany nawet przy niepodpiętej stacji. Ale dzieje się tak tylko z którąś z wersji M397. Mam gdzieś tego zdjęcie, tylko musiałbym poszukać - efekt jest powtarzalny, a zamiast cyfry z wersją TOS jest znak zapytania.

Tak, tranzystor i dwa rezystory robią za wtórnik emiterowy

Konkretniej za inwerter, o ile mnie pamięć nie myli. No ale niewielka różnica. Po prostu sygnał luminancji na złączu krawędziowym jest zanegowany i w tej formie żaden monitor go nie "zrozumie". Biel jest czernią, czerń - bielą, a impulsy synchronizacji pikują wysoko w górę zamiast w dół.

ZbigBor

  • *
  • Wiadomości: 17
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Awaria interfejsu M-397
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.06.08, 06:40:26 »
Dzień dobry.

Od wczoraj 07.06.2021 14:15 FDD3000 komunikuje się z TC 2048 , nie wiem co się "naprawiło":
 -sprawdziłem luty na wtyku DB15 na kablu  ( wtyk wymieniony ),
 -wyjąłem napęd "B",
 -dotykałem , porozsuwałem przewody od kabla spiralnego w miejscu lutowania do płyty FDD3000. Na dwóch są osłonki
   termozgrzewalne więc były "sztukowane".
Połączyłem całość i uruchomiłem , wczytało się : 1982 Sinclair Research Ltd a pod spodem 1984 TIMEX-TOS V A.2. i wczytuje z dysku
system. Programy też są wczytywane z dyskietek.

Wczoraj zamówiłem na Bazarze TI-of-TTL więc będę miał zapasowy.

Dziękuję wszystkim Kolegom za pomoc i porady. Proszę o zamknięcie tematu
./