Autor Wątek: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.  (Przeczytany 7030 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.04.15, 16:01:32 »
więc mówisz że mam jeden pin ze złącza krawędziowego wydrapać, odłączyć zamalować żeby nie kontaktował się z taśmą?
A potem zewrzeć do masy?

Tak mam zrobione u siebie, ale by nic nie wydrapywać, po prostu zakleiłem ten pin na złączu taśmą klejącą. A masa jest dokładnie pod spodem, bo po drugiej stronie wszystkie piny to masa.
Ale chyba masz prostsze wyjście, sądząc po Twojej dalszej wypowiedzi:

Cytuj
Taka obserwacja, ten pin jest zwarty do headera który jest zworką PH opisaną jako Dual Mode (positive high density) i jest na ON
"ON" to dla mnie nie brzmi jak zwarcie z masą, więc może wystarczy zrobić OFF? I tyle?

Dokładnie tak! Ma być OFF. Nie znalazłem tego headera w dokumentacji, więc myślałem, że nie istnieje.
I skoro masz możliwość zrobić mu OFF, to nie musisz kombinować z pinem 2 na złączu (EDIT: chyba...).
« Ostatnia zmiana: 2022.04.15, 16:25:17 wysłana przez trojacek »

Faon

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.04.15, 17:24:04 »
zdjęcie zworki PH nie pomogło  :(

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.04.15, 18:04:09 »
Kończą mi się pomysły :/
Ale wróciłbym zworkę na ON i zakleił taśmą klejącą pin 2, po czym zwarł go na stałe do masy. U mnie to pomogło, ale nie pamiętam, jaki marki jest ten napęd.

Faon

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.04.19, 11:12:52 »
zdjęcie zworki PH nie pomogło  :(

zaobserwowałem że jak wyjmę dyskietkę z 3" i zrobię
GOTO *"a"d
mam ten sam komunikat jak z 5"
więc może mam złą dyskietkę.

Dobra, więc ostatni test to spróbuję zakleić PIN2, rozumiem że mogę go zakleić razem z odpowiadającym mu pinem pod spodem, bo wszędzie tam jest masa,
taśma też pomóc może w utrzymaniu zwarcia do masy kawałkiem przewodu.

Jednak,
    że pomysły się kończą
to zaczynam szukać flopa 5,25" TEAC,
na allegro, może pojadę do złomiarzy na Grzybowskiej.
Jakieś ktoś ma konkrety dla zalecanych modeli TEAC?
Bo jedyny parametr jaki mi przychodzi do głowy, że ma być DD.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.04.19, 11:52:41 »
zaobserwowałem że jak wyjmę dyskietkę z 3" i zrobię
GOTO *"a"d
mam ten sam komunikat jak z 5"
więc może mam złą dyskietkę.

A co dla Ciebie oznacza "zła dyskietka"?
Czy na pewno jest sformatowana?

Cytuj
Dobra, więc ostatni test to spróbuję zakleić PIN2, rozumiem że mogę go zakleić razem z odpowiadającym mu pinem pod spodem, bo wszędzie tam jest masa,

Tak, jak najbardziej.

Cytuj
Jakieś ktoś ma konkrety dla zalecanych modeli TEAC?
Bo jedyny parametr jaki mi przychodzi do głowy, że ma być DD.

Załączam specyfikację spotykanych modeli. Na stronie 2 masz porównanie parametrów.
• Raczej nie kupuj FD-55A, bo ma tylko jedną głowicę (w sumie FD-55E również).
• Absolutnie odpada FD-55G, bo dyskietki DD obsługuje tylko w trybie do odczytu.
• Poszukaj najlepiej FDD-55B, jeśli chcesz używać formatu 160 KB na stronę i zainstalować przełącznik stron.
• Możesz tez kupić FD-55F, aby używać formatu 640 KB z automatycznym przełączaniem stron, jednak wtedy nie odczytasz dyskietek jednostronnych 160 KB.

Faon

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.04.19, 15:02:35 »
A co dla Ciebie oznacza "zła dyskietka"?
że może się rozmagnesowała i nie udaje się nic a nic z niej odczytać, skoro daje taki sam rezultat jak brak dyskietki to może się katalog nie odczytuje.
Poszukam innej.

Cytuj
Czy na pewno jest sformatowana?
na 99%, bo mam ją opisaną że mam na niej gry.
Więc była sformatowana i miała zapisane dane.
Ale co jest teraz to nie wiem, i w obecnej sytuacji nie jestem w stanie określić czy problem jest z dyskietką czy z napędem.

Byłem zadziwiony tym że dyskietka 3" bez problemu działa, i tylko tak sobie wyobrażam, że z 5,25" też powinno tak być,
ale może mylnie ekstrapoluję?


Cytuj
• Poszukaj najlepiej FDD-55B, jeśli chcesz używać formatu 160 KB na stronę i zainstalować przełącznik stron.

dzięki za taka specyfikację, więc tylko mi pasuje FDD-55B

Pamiętam że miałem przełącznik i że na stronie dyskietki mieściło mi się tylko trochę więcej niż 140kB które było (?) na 3",
a może mieściło się tyle samo i tylko dyskietki były tańsze? Nie pamiętam (nieprzyjemne wrażenie).
« Ostatnia zmiana: 2022.04.19, 15:14:34 wysłana przez trojacek »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.04.19, 15:16:23 »
Napisałem "160 KB", bo tyle pojemności ma sformatowana dyskietka, czy to będzie 3", czy 5,25". Dokładnie, jest to 40 ścieżek po 4 kilobajty. Z tego 4 ścieżki zajmuje TOS oraz 1 ścieżkę - katalog. Stąd pojemność dyskietki do dyspozycji wynosi 160 - 16 - 4 = 140 KB.

Nieco więcej oferują dyskietki formatowane pod TOS 4.0, za sprawą dwóch dodatkowych ścieżek. Mamy więc 40 x 42 = 168 KB pojemności bazowej i 168 - 16 - 4 = 148 KB pojemności użytkowej.
« Ostatnia zmiana: 2022.04.19, 15:26:11 wysłana przez trojacek »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.04.19, 15:30:30 »
Wydaje mi się, że taka "zabawa" nie ma sensu. Zacznij od sformatowania dyskietki, bo jeszcze długo będziesz przełączał zworki, albo zmieniał napędy, a problem będzie w dyskietce. Weź świeżą, sformatuj, jak się uda to coś na nią skopiuj, odczytaj itd.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.04.19, 16:39:41 »
Weź świeżą, sformatuj, jak się uda to coś na nią skopiuj, odczytaj itd.

Dokładnie tak. Eksperymentowanie na starych dyskietkach może mieć kilka negatywnych aspektów:
• Dyskietki się na tyle rozmagnesowały po latach nieużywania, że nie da się ich już odczytać.
• Napęd ma nieskalibrowane ustawienie głowicy i za nic nie odczyta nawet poprawnie nagranych dyskietek.
• Napęd ma wady techniczne i nie zadziała nawet z nowymi dyskietkami, a stare może wręcz uszkodzić.
• Wady techniczne podejrzanego napędu mogą zakłócać pracę pozostałych napędów, a nawet prowadzić do uszkodzeń danych na dyskietce w sprawnym napędzie.

Dlatego więc najlepiej mieć w A: jakąś dyskietkę z TOS, ale bez żadnych ważnych plików. I czystą dyskietkę w B:.
Po czym jedziemy:

FORMAT* "B" TO "ETYKIETA"
gdzie "ETYKIETA" to dowolna nazwa do 8 znaków.

Faon

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.04.21, 11:03:11 »

Dobra, więc ostatni test to spróbuję zakleić PIN2, rozumiem że mogę go zakleić razem z odpowiadającym mu pinem pod spodem, bo wszędzie tam jest masa,
taśma też pomóc może w utrzymaniu zwarcia do masy kawałkiem przewodu.


zlutowałem PIN2 z masą i zakleiłem żeby gniazdko z taśmy nie miało styku w obu napędach i żadnej poprawy.
Sprawdziłem też kilka innych dyskietek.

Za dużo niezdefiniowanych elementów, ciężko wyizolować problem.

Więc mam prośbę, czy przy okazji mógłbym u kogoś spróbować czy na czyjejś działającej "instalacji 5,25 z przełącznikiem stron" czytają się moje dyskietki?
Jeśli tak to może dałoby się też sprawdzić czy ten działający napęd by zadziałał z moim FDD3000?
Jestem z Warszawy więc w tym regionie mógłbym dojechać z dyskietkami i stacją.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.04.21, 11:54:17 »
Więc mam prośbę, czy przy okazji mógłbym u kogoś spróbować czy na czyjejś działającej "instalacji 5,25 z przełącznikiem stron" czytają się moje dyskietki?

Mam taką stację i mogę sprawdzić. Pogadajmy na party. ;)

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.04.24, 22:34:01 »
Sprawdziłem jedną z dyskietek Faona - odczytała się prawie (poza jednym sektorem) bezbłędnie na moim napędzie 360K. Na moje oko problem jest więc z napędami - oba to 1.2MB a więc 80 ścieżek i HD, to chyba nigdy nie działało dobrze z dyskietkami DD nawet po kombinowaniu z ustawieniami zworek.
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.04.25, 09:50:03 »
1.2MB a więc 80 ścieżek i HD, to chyba nigdy nie działało dobrze z dyskietkami DD nawet po kombinowaniu z ustawieniami zworek.

Hmm, u mnie działało. Ale po konkretnym zmodowaniu napędu 1.2M. A konkretnie, przełączeniu go na stałe na tryb "720K" i wtedy pięknie działał z formatem TOS 640K. Można też było oczywiście formatować dyskietki jednostronnie na 40 ścieżek (TOS 160K), ale było to wtedy pierwszych 40 z 80 ścieżek, a nie co druga, więc tak zapisanej dyskietki nie był w stanie odczytać napęd DD (180/360K).
Ale niektóre napędy 5,25" 1.2M nie dają się w ogóle modować na 720K.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.04.25, 10:50:36 »
Jasne, napędy 1.2MB przełączeniu na 720K TOS A.2 obsługiwał poprawnie nagrywając 620K danych. Ale czy poprawnie odtwarzały one dyskietki 140 kB?
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dodać do FDD3000 dużego flopa.
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.04.25, 11:01:59 »
Jasne, napędy 1.2MB przełączeniu na 720K TOS A.2 obsługiwał poprawnie nagrywając 620K danych. Ale czy poprawnie odtwarzały one dyskietki 140 kB?

Przecież dobrze wiesz, że nie.
Napęd musiałby skakać głowicą co drugą ścieżkę.
Pecetowy BIOS to potrafi, ale FDD3000 - absolutnie nie.