Autor Wątek: Sinclair QL  (Przeczytany 5166 razy)

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Sinclair QL
« dnia: 2011.11.24, 17:05:26 »
Nie macie wrażenia, że ten komputerek jest najbardziej zapomnianym z całej rodziny Sinclaira i różnych klonów? Mnóstwo programów, stron, gier, demek powstaje (powstało) dla gumiaka, 128, Sama (choć z nim teraz też krucho), a nawet ZX81, a o QL-u ciężko cokolwiek znaleźć w sieci.

Pamiętam, że robiły na mnie potworne wrażenie jego teoretyczne możliwości - wie ktoś jak to w praktyce wyglądało?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.24, 17:29:51 »
Ja się kiedyś trochę przyglądałem... Z QLem było trochę jak z Samem - miał potencjalne możliwości, ale nie do końca i jak na swoje czasy był już trochę spóźniony.  No i przy cenie jaką dostał na początek po prostu nie miał szans się sprzedawać. A jak się nie sprzedawał to i z softem było tak sobie i sprzedaż nie rosła. I koło się zamknęło.

Problemy QLa to - o ile pamiętam - okrojony procesor (bo to Motorola 68000 ale z przyciętą szyną), nie za dużo RAMu (bo 128 kilo jak na taką maszynkę to nie było za wiele), słabe pamięci masowe (bo Microdrive był wolny, zawodny i małej pojemności).

Ale może ktoś ma, zna w praktyce i mnie naprostuje ;) Bo ja się parę razy czaiłem czy sobie może nie kupić, ale zawsze kończyło się na czajeniu i marudzeniu na cenę jaką potrafił osiągać na aukcjach.

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.24, 17:36:50 »
heh, też się tak czaiłem - a wszystko w sumie przez "Bajtka" i książki typu "Wszystkie komputery świata" (tytuł zastępczy, oryginalnego nie pamiętam).

w ogóle miałem skłonności do niezbyt popularnego sprzętu - czaiłem się nie tylko na QL, ale też na CPC 6128 i C128

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.24, 18:12:05 »
Nie pamiętam szczegółów ale słyszałem że QL był dość tandetnie wykonany i często się psuł. System w ROMIE miał mnóstwo bugów. Ponadto w założeniu miał on pracować z microdrivami, które były bardzo zawodne i po iluśkrotnym odczycie danych przestawały się dalej czytać.  A to miał być komputer dla biznesu, gdzie na utratę danych sobie absolutnie nie można pozwolić. Do tego doszły duże opóźnienia w produkcji i wnerwieni klienci nie mogący się doczekać na zamówiony komputer

Skończyło się tak, że QL był wielką klapą finansową dla Sinclair Research, po której firma się już nie podniosła.

Ale słyszałem też, że miał elementy wielozadaniowości i był pierwszym komputerem który posiadał Linus Torvalds - twórca Linuxa, którego w jakiś sposób zainspirował. Tak więc odegrał też pozytywną rolę w historii.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.24, 18:23:59 »
@Sabe To ja poza QLem tak na prawdę czaiłem się (i nadal się czaję, ale tu ceny są całkiem z kosmosu) na - chyba - ostatnie dziecko Sinclaira w dziedzinie komputerów - Z88.

@RafalM ZTCW psuły się właśnie głównie Microdrive'y. Oryginalny ROM został popchnięty do produkcji zbyt szybko - wraz z całą maszyną - stąd te wszystkie błędy.

Co do wielozadaniowości - siedziała nawet na poziomie BASICa - o ile rozumiem można było podzielić ekran na "okna" i w każdym z nich uruchamiać osobny program.

Klapą był niewątpliwie, choć już po padzie Sinclaira "biurową" wersję QLa produkował ICL - całość była zapakowana w dużą obudowę razem z monitorem, porządną klawiaturą itp. Ale niestety też nie specjalnie się to sprzedawało ;)


Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.24, 19:46:45 »
No ja miałem, kupiłem kiedyś nówkę na eBay'u. Potem dokupiłem RAMu (384kB), interfejs FDD. Ale nie urzekł mnie ten komputer.... Więc sprzedałem :(
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

SERsinkler

  • Gość
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.24, 20:11:35 »
Jak sama nazwa wskazuje QL "quite late" (jak twierdza zlosliwi) :P przyczynilo sie od upadku tego kompa.  Zbyt malo czasu mial na to by stac sie popularnym a konkurencja juz nadchodzila. Nowe 16bitowce nie daly Ql szans na jego oprogramowanie, a szkoda bo sam jestem ciekaw jak by wygladaly gry na ta maszynke..

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.24, 21:39:01 »
Nie macie wrażenia, że ten komputerek jest najbardziej zapomnianym z całej rodziny Sinclaira i różnych klonów?

Zgadza się. To samo - Z88.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.01.31, 13:49:33 »
To prawda że QL był pierwszym kompem z 68000 na rynku, z wąską magistralą i słabą grafą, zero dźwięku. Sir Sinclair był kiepskim biznesmenem i trochę natchnionym wizjonerem który nie miał nosa do tego w co warto a w co nie inwestować. Mniejsza o to.
Jednak sprzedał licencję na QL brytyjskiej firmie Merlin oraz amerykańskiej ICL i obie produkowały QL w obudowie razem z telefonem ze słuchawką po lewej stronie i z dwoma napędami microdrive a później też ze stacją 3,5`. Nazywało się to One Per Desk i łatwo znaleźć Googlem jego obrazki. Świata tym nie zawojowali ale coś tam pewnie na tym zarobili. W tamtych czasach sporo firm próbowało wprowadzić jakąś tańszą od PC alternatywę biurowego komputera. Co najlepiej wyszło Amstradowi serią PCW którą produkowano aż do 1998 roku i sprzedano 8 mln sztuk. Tak tak, miały 512 RAM mono grafę 736x256, dyskietki 3,5`twardziele i Z80 taktowany 16MHz.
A wracając do QL szperając kiedyś po stronkach ludzi przerabiających stare kompy trafiłem na info o ludziach co montowali w QL-ach karty turbo i graficzne i rozbudowywali w nim okienkowe wielowątkowe systemy operacyjne, teraz już nie pamiętam szczegółów, ale screeny wyglądały Amigowo dobrze. :)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Sabe^OLB

  • **
  • Wiadomości: 53
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.01.31, 16:44:43 »
Świetny pomysł z tym telefonem - w pracy mam po prawej stronie biurka i ciężko mi się myszka/klawiaturą operuje, gdy akurat rozmawiam przez telefon ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.01.31, 20:48:56 »
A nie możesz sobie po prostu przestawić na lewo? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: Sinclair QL
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.03.18, 18:39:02 »
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A