ZX Spectrum > HARDWARE

DRAM/SRAM tester

(1/11) > >>

PABB:
Panowie - rzućcie proszę okiem na stronę https://8bit-museum.de/sonstiges/hardware-projekte/hardware-projekte-speichertester/ / polecam przełączyć język  ;). Znajdziecie tam cholernie fajny kawałek sprzętu - tester do pamięci SRAM/DRAM (m.in. 4116/4164/4464), kości E/P/ROM oraz układów z rodziny 74xx.

Polecam zapoznać się z dokumentacją i przykładowymi filmami - robią wrażenie :)

Napisałem do autora - cena płytki (główna i zasilanie 5V/-5V/12V) w wersji 7 i 8 to 25Euro, płytka w wersji 3 - 10 Euro. Przesyłka monitorowana to 15 Euro.

Muszę powiedzieć, że jestem mocno pod wrażeniem możliwości tego klocka :)

Tygrys:
Wczoraj google mi podpowiedziało podobny projekt: http://forum.defence-force.org/viewtopic.php?p=15035

PABB:
... oglądałem go - ma jednak o rzędy wielkości mniejsze możliwości (m.in. skupia się na 4164) :)

Zamówiłem 2 sztuki - jak tylko przyjdą i uda się uruchomić, dam Wam znać jakie to ma możliwości w praktyce. Dla mnie najważniejsze jest to, że można "przebadać" praktycznie wszystkie kostki z 8bitowego towarzystwa (pomijam układy dedykowane).

Gryzor:
Najlepszy tester DRAM to sprawna plyta komputera.
Tym bardziej, ze nie kazdy typ pamieci dziala w konkretnym komputerku, choc moze byc technicznie sprawny.
Czesc ukladow mozna testowac tez w programatorach jak juz ktos ma.

trojacek:

--- Cytat: Gryzor w 2020.05.25, 12:39:21 ---Najlepszy tester DRAM to sprawna plyta komputera.
Tym bardziej, ze nie kazdy typ pamieci dziala w konkretnym komputerku, choc moze byc technicznie sprawny.

--- Koniec cytatu ---

Właśnie, ubiegłeś mnie :) Żaden z tych testerów raczej nie sprawdza "fast page mode", nie pozwala też modyfikować timingów RAS/CAS. Nie wspominając o różnych trybach odświeżania DRAM, jak i sprawdzaniu długości adresu odświeżania (7/8 bit).

Niestety - najlepszym testerem jest płyta komputera, w którym kostki mają pracować.

Ale do pierwszej selekcji negatywnej taki tester powinien być OK. Czyli - jak nie działa w testerze, to trup i tyle.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej