Autor Wątek: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...  (Przeczytany 8998 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.03.15, 17:20:19 »
Jakiś się zgryźliwy robię przez tego koronawirusa, a to dopiero drugi tydzień choroby :)

Oj tam, zaraz zgryźliwy. Może tez masz pokowidowego Touretta ;) Ostrzegali, że kowid może rzucać się na serce, mięśnie lub robić sieczkę z mózgu. :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.03.15, 18:03:52 »
Po 25 latach w branży IT i tylu też latach pracy z klientem, musiałby mieć u mnie z czego robić tę sieczkę :P

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.03.15, 19:29:29 »
Moje subiektywne zdanie na temat drukowania pieniędzy - w XXI wieku to nie za bardzo szkodzi. Zobaczcie na ceny w supermarketach - mięso mniej niż 10 złotych za kilogram - tak było podobnie dekadę temu. Owszem ceny retro rosną ale tutaj mamy mocno ograniczony produkt którego w tej formie jest ciężko wyprodukować, a nawet jakby wyprodukowano to i tak ludzie by się spierali czy to jest ten "prawdziwy retro komputer"- większość rzeczy która jest potrzebna/niezbędna do życia człowiekowi jak jedzenie, jest produkowana w takich ilościach, że zalega w magazynach, na półkach sklepów. Po prostu XXI wiek i robotyzacja/mechanizacja przemysłu. Jeśli porównamy ile np. pensji minimalnych kosztował 126p w dniu premiery, a ile kosztuje obecnie pensji minimalnych najtańszy nowy samochód w Polsce to mamy do czynienia z deflacją a nie inflacją. Retro jest bardziej jak limitowana wersja Ferrari, dopóki ktoś nie rzuci hasła "Ferrari dla mas"(chyba, że chodzi Wam o Dino :-)) to będą choćby sztuczne limity by zawyżyć cenę i dostępność produktów luksusowych.

Jeszcze ciekawiej jest z ceną BTC - po prostu po utrudnieniu w "kopaniu", wynikającą z konstrukcji tej waluty ceny poszły w górę. Cena BTC "pi razy drzwi" odpowiada przede wszystkim kosztom wydobycia, trochę też popytowi.

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.03.15, 21:20:25 »


Jakiś się zgryźliwy robię przez tego koronawirusa, a to dopiero drugi tydzień choroby :)
znaczy Piotrek przechodzisz łagodnie  :D
mi w drugim tygodniu nic się nie chciało , nawet być złośliwym  8)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.03.16, 07:27:44 »
... szczęście w nieszczęściu takie, że masz to już za sobą :) Bez większych skutków ubocznych :)

Mocno trzymam kciuki za powrót świata do normalności...

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.03.16, 09:10:44 »
... szczęście w nieszczęściu takie, że masz to już za sobą :) Bez większych skutków ubocznych :)

Mocno trzymam kciuki za powrót świata do normalności...

Zgadzam się z tym, miejmy nadzieję, że i Tobie się uda.

ian67

  • **
  • Wiadomości: 94
  • Miejsce pobytu:
    Zywiec
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.03.16, 21:29:23 »
Mr PABB mam dalej trzymac dla Ciebie te Amstrady?:)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.03.16, 21:35:03 »
... IAN67 - odezwę się jak tylko wrócę do żywych :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.03.19, 06:48:41 »
Coś z ludźmi nie tak, ceny idą w górę bez opamiętania:
1/ Gumiak, golas do remontu od 40-50GBP.
2/ ZX Spectrum + w pudelku, stan nieznany od 80GBP w górę; najwyższa cena wywoławcza 250GBP
3/ ZX80 w pudełku, cena wywoławcza ponad 600GBP
4/ Toastrack (stan nieznany, golas) sprzedawane po ponad 150-180GBP, pudełkowce dochodzą do do prawie 300GBP
5/ Jupiter Ace, ceny wywoławcze przyprawiają o palpitację serca, a szczęśliwcy pieją, że kupili tanio na 400GBP+
6/ ZX81 stan nieznany i często z uszkodzoną ULA od 40GBP w górę.

Do tego należy doliczyć koszty transportu i innych danin. Od powyższych tańsze są Amigi 500/500+, 600 i Atari z serii ST/STe.

Oczywiście można trafić taniej, jeśli ktoś ma dużo samozaparcia.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.03.19, 09:14:07 »
Zobacz ceny GTX 3080 i dostepnosc. Pandemia pada nie tylko na pluca.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #40 dnia: 2021.03.19, 09:54:15 »
Albo sprobuj kupic Commodore 116, tym bardziej w pudelku :)

Mimo to trafiaja sie i ZX i ATARI i inne maszyny po groszach lub takie, ktorych nie kupuje nikt mimo, ze wywolawcza jest 99 groszy tylko dlatego, ze sprzedawca postanowil, ze nie wysle, tylko do odbioru wlasnego mieszkajac gdzies na zadupiu wielkim. Wtedy wystarczy miec tylko szczescie i mieszkac obok niego :)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #41 dnia: 2021.03.19, 10:01:19 »
"Mimo to trafiaja sie i ZX i ATARI i inne maszyny po groszach lub takie, ktorych nie kupuje nikt mimo, ze wywolawcza jest 99 groszy tylko dlatego, ze sprzedawca postanowil, ze nie wysle, tylko do odbioru wlasnego mieszkajac gdzies na zadupiu wielkim. Wtedy wystarczy miec tylko szczescie i mieszkac obok niego :)"

Albo jak w reklamie pewnego serwisu po prostu zwiedzać :-)

"Zobacz ceny GTX 3080 i dostepnosc. Pandemia pada nie tylko na pluca." - za dostępność tych kart podziękujcie niemalże duopolowi(?) w tym segmencie na rynku. Nie wydaje mi się, że taka wielka firma, notowana na giełdzie, z mnóstwem dobrze opłacanych doradców nie wiedziała co się stanie z BTC, zwłaszcza, że to powtórka z rozrywki. Skoro taki zwykły człowiek jak ja wiedział, że wartość BTC wzrośnie. Po prostu ktoś woli sprzedać mniej a drożej - czego dowodem jest próba wznowienia produkcji przestarzałych kart, za wyższą cenę niż w momencie premiery, tylko dlatego, że mocniejsze są drogie i trudno dostępne(do czego przynajmniej m. in. sami doprowadzili).

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #42 dnia: 2021.03.19, 10:24:45 »
W tych kopalniach to karty musza sie palic regularnie, ze jest dalej takie zapotrzebowanie. Widac ceny pradu sa wciaz za niskie.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #43 dnia: 2021.03.19, 10:33:12 »
Wszystkie koparki BTC zużywają tyle energii elektrycznej co średniej wielkości państwo. Ekologia to lep dla naiwnych.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #44 dnia: 2021.03.19, 11:48:09 »
"Zobacz ceny GTX 3080 i dostepnosc. Pandemia pada nie tylko na pluca." - za dostępność tych kart podziękujcie niemalże duopolowi(?) w tym segmencie na rynku. Nie wydaje mi się, że taka wielka firma, notowana na giełdzie, z mnóstwem dobrze opłacanych doradców nie wiedziała co się stanie z BTC, zwłaszcza, że to powtórka z rozrywki. Skoro taki zwykły człowiek jak ja wiedział, że wartość BTC wzrośnie. Po prostu ktoś woli sprzedać mniej a drożej - czego dowodem jest próba wznowienia produkcji przestarzałych kart, za wyższą cenę niż w momencie premiery, tylko dlatego, że mocniejsze są drogie i trudno dostępne(do czego przynajmniej m. in. sami doprowadzili).
Nvidia czy AMD nie sprzedaja na allegro i nie ustalaja tych cen, wiec dla nich "mniej ale drozej" nie mialoby sensu. To ze ceny wzrosly jak zwariowane jest mikstura wielu przyczyn: gornicy, skalperzy, covid, nowe taryfy po Trumpa wojnie z Chinami (25% w gore), ludzka glupota, itepe.

Ale to kiedys wroci do normy, a rynek retro? Nie sadze.