Autor Wątek: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko  (Przeczytany 6310 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.09.04, 13:02:36 »
W przypadku produkcji z innych źródeł, niż swoje własne, obecność gniazda ISCP jest czasami dyskusyjna.
Albo go nie ma, albo jest, ale ma własną pinologię i trzeba sobie sprawdzić "po druku" co i jak.
Ile produkcji, tyle rozwiązań.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.09.04, 13:19:01 »
PicKit 3 to nie takie grosze, bo wydatek około 80-100PLN, natomiast JDM 15-20PLN  ;)

Mam PicKit 2 i nowsze PICki już nie są obsługiwane, a za chwilę to samo może być z PicKit 3 ...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.09.04, 13:52:52 »
PICkit 3 obecnie to jakies 45-50zl z dostawa pod drzwi.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.09.04, 14:22:23 »
Nie wiem gdzie to znalazłeś, ale na naszym rodzimym Aledrogo ceny od 73-135PLN z dostawą.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.09.04, 14:34:04 »
Nie wiem gdzie to znalazłeś

Chocby AliExpress...
« Ostatnia zmiana: 2019.09.04, 14:46:40 wysłana przez sajmosia »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.09.04, 14:46:50 »
Jeśli takie chińskie klony dobrze działają, to można się pokusić jak ktoś potrzebuje.
Ja zaprogramowałem swojego bez problemów JDM'em jakiego mam chyba od 20 lat, a ten PICKIT3 pewnie też już za chwilę czegoś nowego nie da rady zaprogramować. ;D

Jednak ja chyba odpuszczę, bo jakiegoś PIC'a muszę średnio raz na dwa lata zaprogramować i zakup nawet za 50PLN jest dla mnie ekonomicznie nieuzasadniony. ::)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.09.04, 15:00:02 »
No ale jeśli nie masz kompa z RS to jeszcze konwerter potrzebujesz. Czy JDM działa poprawnie z przejściówkami USB-RS, czy tylko z wybranymi?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.09.04, 15:14:05 »
Regułą jest, że programatory na RS232 nie działają z adapterami USB-RS232. Problem leży raczej po stronie software'u.
Ale ktoś mi kiedyś powiedział, że taki zestaw uruchomił...

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.09.04, 15:44:34 »
średnio raz na dwa lata zaprogramować i zakup nawet za 50PLN jest dla mnie ekonomicznie nieuzasadniony. ::)

Moglbym to samo powiedziec o programatorze do eepromow, ale kiedy jest potrzebny, a nie ma pod reka...

Tak czy inaczej PicKit 4 ma ponoc obsluzyc wszystkie PICe, lacznie z nowymi i tymi, ktorych jeszcze nie ma i wszystkie  Atmele i wiecej, takze zobaczymy. Na razie jest za wczesnie i nie potrzeba bo pickit 3 dziala, ale niebawem trzeba bedzie zakupic. Mam tez PicKit 2, ale ten stal sie zbedny, gdy kupilem wersje 3. Pickit 3 wystarczyl mi na dobre pare lat, na pewno dluzej niz windows 7. :)


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.09.04, 16:15:19 »
Ja też słyszałem że ktoś znajomy uruchomił programator "RS232" na konwerterze z USB, tylko ten konwerter nie był za 5zł ale profesjonalny/przemysłowy za kilkaset PLN.
Te tanie maja przedziwne poziomy napięć na porcie RS232 i nie ma absolutnie żadnych szans na zadziałanie przykładowo takiego JDM'a.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.09.04, 16:18:36 »
Regułą jest, że programatory na RS232 nie działają z adapterami USB-RS232.

Adapter adapterowi nie jest rowny. Wiem cos na ten temat, bo przerabiam to prawie na codzien. O ile port RS w stacji dokujacej do mojego starego laptopa lyka prawie wszystko, o tyle nowy laptop z replikatorem portow na USB-C ma juz spore problemy. Wiele tez zalezy od wersji Windowsa a korporacyjnie nie moge miec niczego innego niz Win10. Na wszelki wypadek przejsciowek USB-RS mam maly koszyk, a noz-widelec jeden z nich bedzie tym gadajacym z konkretnym sprzetem pod drugiej stronie kable RS. Czasem najtansze chinskie badziewie dziala lepiej, niz firmowo-drogi adaterek z FT232.

profesjonalny/przemysłowy za kilkaset PLN.

Tak, jakis magiczny … a w srodku FT232 o ile masz szczescie lub PL2303 do tego z kluczem sprzetowo-programowym. Mam takie dwa, tylko do uzywania z konkretnym oprogramowaniem do konkretnego zastosowania.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #26 dnia: 2019.09.04, 16:32:36 »
Adapter adapterowi nie jest rowny.

Adapter to jedno, driver (oraz wersja Windows) - to drugie (i trzecie).

Podejrzewam, że proste programy do obsługi programatorów piszą bezpośrednio do portów UART. Jeśli więc adapter+driver nie emuluje UART, to nic z tego nie wyjdzie. Dalej, jeśli Windows (7+) nie pozwala na bezpośredni dostęp do portów, to nic z tego (była jakaś wersja DLL do podmianki w W7/8/10, która rozwiązywała ten problem).

• Na komputerze z fizycznym portem RS232 i Windows 95/98/XP nie powinno być żadnego problemu.
• Na komputerze z fizycznym portem RS232 i Windows 7/8/10 trzeba podmienić jeden DLL.
• Na komputerze z adapterem RS232/USB i Windows 95/98/XP dużo zależy od driverów - może w ogóle nie być drivera dla adaptera pod te wersje Windows...
• Na komputerze z adapterem RS232/USB i Windows 7/8/10 - pewnie jest tak, jak pisze Klaud - wszystko zależy od konkretnego adaptera (i ja dodaję, że jakości drivera).

Driver do wspomnianego adaptera RS232-USB może albo emulować UART, albo tylko pomieniać odwołania do BIOS-u. Ten pierwszy powinien działać z każdym softem do programatorów, ten drugi - tylko z takim, który grzecznie używa procedur BIOS.
« Ostatnia zmiana: 2019.09.04, 16:41:45 wysłana przez trojacek »

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #27 dnia: 2019.09.04, 16:43:20 »
JDM , Ponyprog ....wracamy do korzeni :o :o , dawne czasy na windzie 98 czy XP nie było problemów z działaniem później miałem małą kilkuletnią przerwę a następnie programator od chinczyków a te programatorki chyba gdzieś jeszcze leżą... z innymi z tamtych czasów.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #28 dnia: 2019.09.04, 17:06:30 »
Wynika z tego, że należy mieć kilka PC-tów (laptopów) z kilkoma systemami WIN-dy.
Od XP poczynając, na WIN 10 kończąc. Najlepiej ze sprzętowym RS232 i LPT.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #29 dnia: 2019.09.04, 17:06:54 »
Te najtańsze chińskie nie mają zwykle konwertera napięć , i zamiast +8-12V jest 5V i zamiast -8-12V jest zwykle 0V, często też nie mają obsługiwanych wszystkich linii portu RS232C. To akurat jest poważna wada jeśli chce ktoś to zastosować do czegoś więcej niż transmisja danych.

Myślę że nie od XP ale od Windows 98 warto mieć coś w zapasie ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.09.04, 17:20:35 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.