Autor Wątek: demka i prawa autorskie  (Przeczytany 25789 razy)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #15 dnia: 2014.09.27, 11:49:46 »
Pamiętaj że ponad 90% dem w dzisiejszych czasach jest pisane przez Rosjan na ich Pentagon, czyli mniej więcej Zx Spectrum 128kB. Te dema nie pójdą na Timexie.

Z takich co pójdą możesz próbować stare polskie (z lat 90-tych) a ze współczesnych produkcje Tygrysa lub Hooy Program.

A co do praw autorskich to z pewnością wśród członków demosceny panuje przekonanie że to jest freeware. Demoscena jako wywodząca się z cracksceny nigdy zresztą za bardzo się prawami autorskimi nie przejmowała stąd będzie tam wiele cudzych kawałków muzycznych czy też zainspirowanych bądź przekonwertowanych (mniej lub bardziej) grafik.

Co ciekawe ludzie którzy nie mieli żadnych oporów by piracić soft i brać do swoich dem wszystko co im podpasowało zwykle byli święcie oburzeni i podnosili wielki krzyk gdy ktoś scrackował po raz kolejny ich cracka albo użył ich modułu muzycznego w swoim demo ;)

Natomiast obawiam się że gdyby do demosceny dobrał się jakiś prawnik to mógłby się nie zgodzić z tym domniemanym freeware. Nigdzie w przepisach takie domniemanie nie jest zapisane. Żeby program był freeware to musi zawierać odpowiednią dołączoną licencję w której to jest wprost stwierdzone przez autora. Ponieważ nikt ze scenerów się takimi "głupotami" nie zajmuje to i status prawny  takich programów jest tak naprawdę domyślny czyli chroniony prawem autorskim.

Inna sprawa że żyjemy w świecie w którym mamy z jednej strony bardzo restrykcyjne prawo autorskie, a z drugiej strony wszyscy je i tak olewają ;) Dlatego też nie martwił bym się za bardzo o pokaz dem na stary komputer.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #16 dnia: 2014.09.27, 13:57:19 »
Zbyniu - tutaj masz opisane troche efektów. To do tego postu - nudne latające kropki, płachty czy "kartofelki" w demkach.
http://madteam.atari8.info/index.php?prod=fx
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

ellvis

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Berlin
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #17 dnia: 2014.09.27, 15:28:26 »
Ja tak sobie mysle, ze demoscena chyba nie jest freeware, ale radszej Public Domain. Bo jest zwykle, ze dema nie maja zadna licencja i sa zadarmo. Wiec, kopiowanie i prezentacja na roznych party (i nie tylko demoparty) jest 128% wytana, dla tego te dema powstaly.

I co do pentagona, w ostatnych kilka latach grupy rosyjskie jak thesuper albo triebkraft, starali sie ze by ich produkcja dzialala na 128 Spectrumie. Ale jest jeszce wiele nowych dem, ktore sa pentagon only.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #18 dnia: 2014.09.27, 23:21:23 »
pościągałem już trochę demek wszytkie z okresu 2012-2014 z Archiwum ZX ze speccy i parę tych najwięcej ocenianych z tej strony pouet
pliki .TAP i teraz pytanie czy jest jakiś player co by odtwarzał je w kółko przez pare godzin, parę demek się na Timexie wiesza albo resetuje
czy pozostaje tylko reset i Load "" ???

Jeśli to puścisz z emulatorów na PC, to napisz plik .bat tego typu.
Gdy zamkniesz emulator (zwykle Alt+F4), po naciśnięciu klawisza startuje następny. Może być beż pause, wtedy polecą bez oczekiwania na klawisz. Nie wiem tylko czy jest możliwość zapętlenia w command line.

path\ZXSpin.exe file1.tap
pause
path\ZXSpin.exe path\file2.tzx
pause
path\Unreal.exe path\file3.trd
pause
path\WinUAE.exe path\file4.adf
pause
close


AY Music, ULA plus.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #19 dnia: 2014.10.02, 20:44:34 »
zapodajcie skąs pościągać demka na Masakrator fm" od  zaxona
działa świetnie, jetem pod wrażeniem dziwięku z mojego timexa
moje marzenie: Timex 2048 128K

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #20 dnia: 2014.10.02, 20:56:28 »
Prawdopodobnie jeszcze nie powstały.
Może dlatego, że większość użytkowników z realnym hardware nadal siedzi na 1x AY, a pozostali nadal podniecają się Beeperem :D
Ale to się niedługo zmieni...  8)
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #21 dnia: 2014.10.02, 21:03:51 »
tz. już sobie pościągałem demka i utwory
znalazłem tu na forum tylko trochę mało :)

brakuje mi tylko 128k w timexie bo playera wildplayer nie mogę odpalić
moje marzenie: Timex 2048 128K

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #22 dnia: 2014.10.02, 21:08:47 »
Gdzieś ty znalazł dema wykorzystujące FM ?
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #23 dnia: 2014.10.02, 21:41:51 »
a Black & White naprzykład
moje marzenie: Timex 2048 128K

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #24 dnia: 2014.10.03, 05:16:15 »
...
Może dlatego, że większość użytkowników z realnym hardware nadal siedzi na 1x AY, a pozostali nadal podniecają się Beeperem :D
Ale to się niedługo zmieni...  8)
Bo jest czym, muzyki napisanej i opublikowanej na pojedynczy AY czy beeper jest kilkaset MB. Spectrumowcy podniecają się, że Amstrad czy C64 mają 2 i więcej trybów graficznych plus mixed mode. Spectrum ma dwa i więcej trybów muzycznych, plus mixed mode. Podejrzewam, że z Turbo FM, będzie podobnie jak z ULA plus. Chwila zachwytu i powrót do klasyki.
AY Music, ULA plus.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #25 dnia: 2014.10.03, 06:51:49 »
Podejrzewam, że z Turbo FM, będzie podobnie jak z ULA plus. Chwila zachwytu i powrót do klasyki.
Niestety obawiam się, ze masz cholerną rację, wiec nawet nie zacząłem się podniecać...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #26 dnia: 2014.10.03, 07:06:26 »
A czy ULA+ jest dostępna w formie interfejsu? Wogóle czy jest łatwo dostępna do każdego modelu ZXa ? To chyba zupełnie inna bajka - TurbosoundFM może mieć każdy. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem podniecaniem się beeperem.
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #27 dnia: 2014.10.03, 09:18:14 »
Dema i każda praca jest 'public domain', ale nadal ma autora. W przypadku obrazków i muzyki można wykorzystać owe dzieła, ale dobry obyczaj nakazuje wspomnieć ich w liście autorów.

Sprawa TSFM jest dokładnie taka sama jak z każdym nowym sprzętem. Temat praktycznie umarł w Rosji kilka lat temu.
Teraz dzięki zaxonowi (bo zapewne wiedział że nie można, a inni na tym polegli), mamy interface podpinany do ZX Spectrum (48,128) (według Rosjan się nie da).

Testuje player TSFM, odpalając go na gumiaku oraz timexie, dokonując  jeszcze pewnych poprawek. Jak będzie gotowy do użycia, udostępnie .tap (tak z 700kb)  i każdy będzie mógł sobie posłychać. Do tego będzie kod źródłowy replayera z poprawkami, który kompiluje się pod pasmo, a co za tym idzie, na każdym innym kompilatorze.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #28 dnia: 2014.10.03, 09:47:24 »
ULA+ jest już osiągalna dla ZX Spectrum48K. Jest w postaci zamiennika oryginalnej ULA. Ktoś kiedyś pokazywał jej działanie. Póki co, od 2-3 lat nic się z tym nie dzieje.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: demka i prawa autorskie
« Odpowiedź #29 dnia: 2014.10.03, 10:36:27 »
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem podniecaniem się beeperem.
Myślę, ze ktoś by musiał być niezwykle wrażliwy, żeby czuć się urażony takim określeniem.
Bardzo duża grupa osób jest po prostu konserwatywna i konfiguracja 1xbeeper czy też 1xAY to naprawdę
wystarczy żeby się... ekscytować :-)
Natomiast tworzenie interfejsu na który jest bardzo bardzo niewiele softu - wg. mnie nie ma to sensu.
Zwłaszcza że autor co jakiś czas narzeka, że tylko wkłada, a problem ma z wyciąganiem (o pieniądze mi chodzi oczywiście).
Uważam, że bardzo trafny projekt (w kategorii ZX Spectrum) to była produkcja +D,  namawiałbym też autora
na stworzenie klona Beta 128 disk interface, ale w sumie to chyba własnie wyszedłem poza temat...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF