Autor Wątek: Just Nano SD  (Przeczytany 30292 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.05.19, 09:14:58 »
Interface jest do sprzętu retro, więc zarówno budową jak i design-em jest dopasowany do komputerów z XX wieku.
W tamtych czasach ciężko było kupić - szczególnie w Polsce i krajach tzw. "demoludów" jakikolwiek interface.
Często obudowy do takich interface były dopasowywane np. z pojemnika od kasety magnetofonowej, mydelniczki etc.

Dzisiaj są drukarki 3D, więc jest o wiele łatwiej.
Trzeba się cieszyć z tego co jest, bo kiedyś nawet tego nie było.
« Ostatnia zmiana: 2020.05.19, 10:47:36 wysłana przez Maryjan »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.05.19, 09:28:12 »
Co więcej - ten sprzęt ma być praktyczny i niezawodny. Dla mnie zworki na zewnątrz dobra realizują właśnie taką funkcję.
Ukryte piny (vide Dandanator z obudową) sprawiają tak naprawdę całkiem sporo problemów przy obsłudze (musisz mieć zworki z długim uchwytem a potem precyzyjnie celować do dziurki :P ).

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.05.19, 10:40:25 »
Wiem że interface i obudowa zostały zaprojektowane z wykorzystaniem wieloletniego doświadczenia zaxona w tej dziedzinie, ufam że każda decyzja 'designerska' ma swoje uzasadnienie.

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.05.19, 21:58:19 »
Zaxon zastanawiałeś się na dodanie jeszcze drugiego kempstona?
Mam rozumieć ze dodanie nowego wsadu do XC9572 i przylutowanie kilku przewodów do gniazda DB9 można ulepszyć starego Nano SD?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.05.19, 22:20:39 »
Zaxon zastanawiałeś się na dodanie jeszcze drugiego kempstona?

Chyba nie powstał taki standard?

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.05.20, 00:07:22 »
Myślałem o dwóch konfigurowalnych portach joysticka.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.05.23, 09:27:43 »
Panowie. Odnośnie designu pozwolę się z Wami nie zgodzić :)

@Maryjan: Interfejs jest całkowicie XXI-wieczny. Gdyby miał być dostosowany do "demoludowych" produkcji XX-wiecznych,  to powinien być na domowo trawionym laminacie, z ręcznie rysowanymi ścieżkami i obowiązkowo w montażu przewlekanym. A nie jest.

@PABB: Praktyczny i niezawodny? Zworki są właśnie zaprzeczeniem tego. Zworka to rzecz, którą można zgubić (wiem, mam 20 innych, ale zapewne nie każdy tak ma), to element, który potrafi się "rozleźć", czyli metal zostaje na goldpinach, a wydłubujemy plastik itd itp. W dodatku jaka jest funkcja tych zworek (leniwy jestem i nie chce mi się szukać ;))? Jedna to pewnie blokada joysticka, druga zapisu do eeproma? Jak często korzysta się z nich, żeby umieścić je w tak eksponowanym miejscu, obok przycisku, z którego rzeczywiście korzysta się non-stop?

@Tygrys: Nie wątpię w doświadczenie Zaxona i nie jest to na niego żaden atak, choć on wszelkie uwagi chyba tak odbiera :)

No dobra. Ćwiczenia praktyczne. Zbliżcie się do swoich biurek/stołów roboczych. Zamaszystym ruchem zgarnijcie wszystkie niepotrzebne rzeczy, tak by wygospodarować pustą przestrzeń około 50x50 cm :) Postawcie w tym miejscu ZX Spectrum 48. Cofnijcie się pół metra i patrzcie. Zwracajcie uwagę na szczegóły. Małe czarne pudełko, ale nie jest to zwykły kawał plastiku. Po bokach zaokrąglenia, wypukłe napisy w tym jeden malowany na biało, faktura na plastiku górnym, przód i tył gładkie i błyszczące, metalowa matowa maskownica, odcinające się szarością przyciski, kolorowo opisane funkcje klawiszy, wreszcie 4-kolorowy pasek. Ładne? Ładne. Ktoś nad tym spędził chwilę czasu.
A mogło to wyglądać np. tak: kanciaste plastikowe gładkie pudełko, wszystkie napisy w formie nadruków, brak maskownicy. Byłoby taniej i prościej? Zapewne, ale nawet Sinclair uznał, że jednak musi być ładnie.

Teraz weźcie zdjęcia interfejsu Zaxona. Pierwsza, starsza wersja jest kanciasta. W drugiej widać fajne zaokrąglenia, nawiązujące do zaokrągleń klasycznego ZX'a - jest postęp i to na duży plus. Niestety zworki wciąż mocno psują całość, gdyż są w miejscu, w którym być nie powinny. Można umieścić je na bocznej ściance, gdzieś gdzie zasłoni je obudowa ZX'a, ale nie tu. Najlepiej byłoby całkowicie z nich zrezygnować na rzecz małych przełączników konfiguracyjnych, a w obudowie (gdzieś z boku) zostawić na przełączniki prostokątne wycięcie. Ten interfejs powinien w XXI wieku pasować stylistycznie do wyprodukowanego w XX wieku ZX Spectrum.

Nadal się ze mną nie zgadzacie? To teraz weźcie jeszcze raz swoje ZX Spectrum, wiertarkę i zróbcie obok  napisu Sinclair dwie dziury, a następnie umieśćcie tam zworki np. do wyboru banku EPROM ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.05.23, 11:23:34 »
Interface Zaxon-a, są praktyczne zarówno w użyciu, jak i konfiguracji oraz rozmieszczeniu elementów, zworek, przełączników etc.
Praktyczna więc też jest i obudowa. Zresztą, to kwestia gustu, który każda osoba ma inny.

Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zaprojektować obudowę dla Just N. SD i podzielić się swoim projektem.
Na forach, gdzie ludzie przedstawiają swoje projekty dla druku 3D widziałem co najmniej dwie "wariacje" obudowy.

Zdjęcia przykładowej obudowy, zamieszczam poniżej.

Wiem, że są panowie, którzy kolor torebki na ramię komponuje z kolorem butów oraz ich kształtem czy też koszulą i spodniami, ale ...
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.05.23, 11:27:45 »
Maciek , nie pasuje, nie namawiam....

Nie wiem, ostatnio namnożyło sie wujków dobra rada wszędzie. To pewnie przez to siedzenie w domu. ;) Każdy oprócz mnie wie jak to zrobić lepiej, taniej, ładniej, szybciej... :P

NANO w założeniach miało być takim "Garbusem" dla mas. Tanie , w obudowie, szybkie w montażu, działające. Qurde,  przecież to  kosztuje 159 złotych, w tym 10 % prowizji Allegro, 19 pitu i 23 vatu. Jest przelotowe i ma kempstona.  Tu sie każde 20 groszy liczy. Bardziej powyginana obudowa to dłuższy czas wydruku= większe zużycie maszyny, więcej materiałów = większe koszty. Do tego Dipswitch 2 złote, jumpery 20 groszy. 

Maciekb dam ci wymiary płytki, rysuj lepszą obudowę, tylko żeby sie w 2  góra 3 godzinach  wydruku zmieściła. Inni jakoś sprzedają rupiecie bez obudowy i są super......

ZX ładne, ktoś nad tym spędził troche czasu ? No spędził tylko potem to klepali  w milionach sztuk..... Też moge designera zatrudnić do projektu, obudowy trzasnąć na wtryskarce, wziąć kredyt, Nano wtedy wyjdzie po 15900 za sztuke i będzie za rok , dopiero będziew sklepie  tłok....  Oj głupi ja, nie pomyślałem...... :'(

Po prostu mnie rozwalają takie komentarze, siedze pare dni żeby to wszystko upchnąć na małej płytce (koszty) , walcze z 3D żeby buda jakoś wyglądała, a na koniec jeb , wygląda na to że narobiłem sie bez sensu ;) Może człowieka wqurw trafić.

Anyway, czekam na twoje z niecierpliwością....



Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.05.23, 11:29:45 »
Działa? Działa! Więc podsumuję - de gustibus non est disputandum. :D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.05.23, 11:40:21 »
Quidquid Latine dictum sit, altum videtur :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.05.23, 14:25:03 »
Carthaginem esse delendam
« Ostatnia zmiana: 2020.05.23, 14:33:08 wysłana przez Phonex »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.05.23, 17:11:34 »
Cóż Ci znów Kartagina przeszkadza ?  :P
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.05.23, 17:26:02 »
q.e.d.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Just Nano SD
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.05.23, 17:59:06 »
@PABB: Praktyczny i niezawodny? Zworki są właśnie zaprzeczeniem tego. Zworka to rzecz, którą można zgubić (wiem, mam 20 innych, ale zapewne nie każdy tak ma), to element, który potrafi się "rozleźć", czyli metal zostaje na goldpinach, a wydłubujemy plastik itd itp. W dodatku jaka jest funkcja tych zworek (leniwy jestem i nie chce mi się szukać ;))? Jedna to pewnie blokada joysticka, druga zapisu do eeproma? Jak często korzysta się z nich, żeby umieścić je w tak eksponowanym miejscu, obok przycisku, z którego rzeczywiście korzysta się non-stop?

Używam zworek od pewnie 30 lat i nie udało mi się zepsuć żadnej :)
A tak poważnie - moim zdaniem w konstrukcjach tego typu zastosowanie dworek jest praktyczne (banalnie prosta implementacja, łatwa obsługa) i niezawodne (naprawdę nie mam pojęcia, jak można uszkodzić zestaw zworka/goldpin :)). Dodatkowo - czy udało Ci się kiedyś przypadkowo przełożyć zworkę? A może niechcący zmieniłeś położenie takiego przełącznika? :)

Dodatkowo mam wrażenie, że kilkupozycyjny przełącznik jest bardziej awaryjny od pogardzanej przez Ciebie zworki - co więcej, jego awaria dla kogoś bez stosu serwisowego oraz podstawowych przynajmniej umiejętności - jest bardzo trudna... Tymczasem nawet jak tę zworkę zgubisz, to...  pewnie w swoim otoczeniu znajdziesz ich przynajmniej kilka (a jak nie to kupisz w dowolnym sklepie z elektroniką).

I żeby nie było - uwielbiam dobry dizajn. Uważam, że potrafi w cudowny sposób dopełnić aspekt techniczny. Jednak znam więcej przykładów, kiedy "efektowność" zabiła "efektywność", niż sytuacji w których te dwa obszary się uzupełniły :) Ale to temat na dyskusję podczas jakiegoś sztabiku :P