Autor Wątek: Witam!  (Przeczytany 5622 razy)

PrzemasIII

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Witam!
« dnia: 2019.03.30, 19:41:46 »
Cześć!

Pierwszy raz styczność z zx spectrum miałem w 1991r . Kolega pokazał mi komputer ale nie zaimponował mi za bardzo bo były to już czasy Amigi na osiedlu. Raczej zdziwiłem się że komputer wyglada jak zabawka dla dziecka :P . Po latach jako że jestem retromaniakiem z chęcią zobaczę co to to może :) Drogą kupna i negocjacji zanabyłem zx spectrum 128 2, w przyszłym tygodniu powienien dotrzeć . Czy jest coś co powienienem wykonać w nim? Jakieś mody? Ktoś się tym zajmuje w Warszawie lub okolicach? Kupiłem od Lotharka divide2k14 więc z softem problemu nie będzie :)

Pozdrawiam serdecznie retromaniaków

gorgh

  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Miejsce pobytu:
    Wyszków
Odp: Witam!
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.03.30, 20:13:45 »
hejka, też jestem w miarę świeżym użytkownikiem +2, na pewno będziesz potrzebował kabla SCART, który ma wizję i fonię. Koledzy polecają dorobić tor stereo, ale mi starcza tak jak jest. Kabel dostaniesz od któregoś z użytkowników forum (nie pamiętam, kto zacz)
Anyways fajnie, że grono posiadaczy i użytkowników ZX się rozrasta, masz szansę poznać resztę ferajny na Speccy party za tydzień w Warszawie

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam!
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.03.30, 20:36:17 »
Hej, dobre kable robi Andrzej czyli martin381 na forum, śmiało wal do niego.
dużo sprzętu mało czasu.

PrzemasIII

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam!
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.03.30, 23:39:42 »
kabel zamówiłem na eBay, ale kto wie może będę potrzebował kabli do następnych komputerów ZX :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Witam!
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.03.30, 23:52:19 »
Witaj na forum :)

Ja osobiście przerobiłem swoje szaraki +2 pod kable z +2A/B ... na płycie to kwestia zworek, ale jak ktoś nie lutowniczy to lepiej mieć osobne kabelki...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam!
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.03.31, 19:01:28 »
kabel zamówiłem tutaj

Nie jestem teraz przy kompie (ZXie), ale wydaje mi się, że wyjście w szaraku jest fabrycznie... mono - i ten wtyk stereo robi zwarcie jednego kanału i uziemienia.

Druga rzecz - ten kabel nie będzie działać z każdym monitorem/telewizorem, bo potrzebne jest napięcie na RGB switching i jeszcze coś - wszystko znajdziesz na forum. W szaraku sprowadza się to albo do przeróbki wewnętrznej, albo odpowiedniego kabla z przejściówką kradnącą 9V z zasilania komputera.

Jeżeli pytasz (zakładam, że nie poszukałeś na forum informacji) jaki kabel musi być do szaraka, i kupujesz pierwszy lepszy z netu to pozostaje tylko czekać na szczęśliwe zakończenie (działa!) bądź nowy wątek pt. nie działa mi kabel z Ebaya.

Nie pamiętam jak to finalnie wypadło z podawaniem linków do portali sprzedażowych - można czy nie? [mod assist]

Witaj na forum :)

Ja osobiście przerobiłem swoje szaraki +2 pod kable z +2A/B ... na płycie to kwestia zworek, ale jak ktoś nie lutowniczy to lepiej mieć osobne kabelki...

... to wszystko ok, jeżeli masz oba kompy tak samo pomodowane etc. U mnie w szaraku jest pEAR i AmpY, czarne stockowe, aczkolwiek w jednym był przez moment TSFM Zaxona, ale przerzuciłem go do zewnętrznego divMMC AY. Reasumując mam dwa kable - jeden do +2A i +3 i drugi do 128k/128k +2 z gniazdem stereo - po pierwsze to daje mi możliwość przedłużenia połączenia (konieczne do toastracka - tam gniazdo audio jest z boku - czyli kabelek tej długości pasującej do 128k +2 jest za krótki) oraz ew. właściwego połączenia z wyjścia mono na dual mono w kablu stereo. Aha - jeszcze jeden kabel mam do Invesa 128k - tam jeszcze inaczej wyjście wideo.
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Witam!
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.03.31, 19:17:52 »
Z tego co pamiętam to szarak w wersji francuskiej (bez modulatora) też ma oryginalnie kabel jak do +2A/B jeśli się nie mylę ...

Drugiego szaraka (wersja UK) przerobiłem by nie dorabiać specjalnie nowego kabla, i we wtyczkach nie pakować dodatkowych elementów.
« Ostatnia zmiana: 2019.03.31, 19:30:34 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam!
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.03.31, 23:26:06 »
Szaraków regionalnych nie zbierałem - za to miałem w wersji hiszpańskiej chyba +2A/B.

Invesy 128k mają inaczej wideo.

Nieśmiertelny i tysiąc linkowany pdf :) https://mts.speccy.cz/doc/128_rgb.pdf

dużo sprzętu mało czasu.

PrzemasIII

  • *
  • Wiadomości: 13
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam!
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.04.09, 16:30:30 »
Kabel działa obraz jak żyleta. Co do dźwięku miałeś rację, zamówiłem już przejściówkę jack stereo/mono. No i rozglądam się za przeróbką stereo :) Jest ktoś w Warszawie godny polecenia do przeróbki +2 ?
« Ostatnia zmiana: 2019.04.09, 16:37:06 wysłana przez PrzemasIII »

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam!
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.04.09, 18:06:02 »
kup AmpY od pear'a - założenie jest proste.
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Witam!
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.04.10, 05:52:41 »
Czesc i miłej zabawy „z zabawką dla dziecka” ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam!
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.04.10, 11:57:31 »
a - jeszcze jedna rzecz - Zaxon robił/robi divMMC z AY - sam mam takie, podmieniłem tylko ostatnio AY na płytkę z TSFM i wreszcie mam chwilę, żeby zasadzić gniado na wyjście dźwięku z TSFM - masz to wtedy na zewnątrz w postaci fajnego kombajnu bez łączenia w pociąg iluś rzeczy.
dużo sprzętu mało czasu.