Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 4263 razy)

gotham

  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Witam
« dnia: 2014.11.25, 19:24:12 »
Witam jestem posiadaczem zestawu Amstrad CPC 6128 PLUS  + monitor kolorowy . Co prawda to nie spektrum ale w tych komputerach bije to samo serce ;)
Elektroniką zajmuje się czysto hobbistycznie. Razem z bratem napisałem kilka gier na symbiana belle.

Chciałbym przenieść jakąś grę  na CPC PLUS pokazując że komputery 8 bitowe miały jeszcze niewykorzystany potencjał w sobie.
Amstrad  6128 plus + CM14 , Gamecube , Xbox 1 , PSP , Neogeo Pocket color x 2 ,

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.11.25, 19:28:37 »
Cześć.

CPC PLUSy mają w sobie moc ;-)
Fajnie że oprócz elektroniki, zajmujesz się też programowaniem ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Witam
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.11.25, 19:57:01 »
Wow Witamy! :)

Wreszcie jakiś bystrzacha z Amstradem się pojawił. Ciekawi mnie od jak dawna jesteś posiadaczem wspomnianej maszyny i czy miałeś wcześniej inne CPC ??  No i w jakim języku tworzysz na CPC ?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

gotham

  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Witam
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.11.25, 21:09:46 »
Swojego pierwszego  CPC dostałem od rodziny z francji w 1990 wczesniej miałem Atari 65XE więc skok jakościowy był kolosalny. W zasadzie miałem Schneidera CPC 6128 z kolorowym monitorem , wszystkimi magazynami Amstrad CPC ( po francusku ). Komputer miałem parę lat potem sprzedałem. Ostatnio pod wpływem nostalgii pozwoliłem sobie na zakup CPC PLUSA też azerty.

Na PC pisze w C++ ,C# . Co do CPC to szczerze nie wiem od czego zacząć asembler czy jakiś inny język , najbardziej zależy mi na wykorzystaniu pełnej palety barw i sprzętowych spreitów.
Amstrad  6128 plus + CM14 , Gamecube , Xbox 1 , PSP , Neogeo Pocket color x 2 ,

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Witam
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.11.25, 21:40:57 »
Cytuj
najbardziej zależy mi na wykorzystaniu pełnej palety barw i sprzętowych spreitów.

To nie wykorzystasz bo ich tam nie ma ;)

gotham

  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Witam
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.11.25, 22:10:28 »
Z tego co wiem paleta barw to 4096 i z niej się obstawia kolory ekranu i spritów ( mówię o Amstrad CPC 6128 PLUS ).  Zawsze wydawało mi się , że sprity są jakoś sprzętowo wspomagane. W niektórych grach wykorzystali przynajmniej sama paletę.
Amstrad  6128 plus + CM14 , Gamecube , Xbox 1 , PSP , Neogeo Pocket color x 2 ,

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Witam
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.11.25, 22:41:18 »

Może zacznij od zestawu nowych komend o nazwie B-ASIC do wykorzystywania nowych bajerków w Plusach. :)
Masz już obczajony sposób przenoszenia plików DSK z neta do realnego CPC ?

Powinniśmy przejść do działu Amstrada bo nas Szefo okrzyczy że off top robimy w powitaniach. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Witam
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.11.26, 10:20:42 »
Cytuj
Z tego co wiem paleta barw to 4096 i z niej się obstawia kolory ekranu i spritów ( mówię o Amstrad CPC 6128 PLUS ).  Zawsze wydawało mi się , że sprity są jakoś sprzętowo wspomagane.

No to żeśmy się nie dogadali :) Mysłałem że mówisz o "zwykłym" Amstradzie. Plus jest zaawansowaną konstrukcją z 1990 i jakieś tam sprzętowe sprajty ma.

http://www.cpcwiki.eu/index.php/Plus#Introduction_to_the_Plus_range
Most improvements were to the video display which saw an increase in palette to 4096 colours and gained the capability of hardware sprites

Inna sprawa że w Polsce chyba nie znajdziesz programisty który by się znał na tym modelu a i w internecie pewnie za dużo przystępnie wyłożonej wiedzy nie ma (niestety nie zdobył dużej popularności). Ale zawsze możesz przetrzeć szlak dla następców ;)