Autor Wątek: [Nowa gra] Krunel  (Przeczytany 19842 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
[Nowa gra] Krunel
« dnia: 2013.10.01, 16:33:53 »
No to jest. Zapraszam do pogrania ;)



YouTube: http://youtu.be/wrr_2G3kIe0
Download: http://www.speccy.pl/archive/prod.php?id=245


Copy&Paste z newsu z głównej strony:


Oto bliższe informacje o grze:

Pliki do pobrania z Archiwum ZX. Gra dostępna jest w języku polskim i angielskim w formacie tap. dsk (dla FDD3000) oraz .trd .

Gra jest klonem japońskiej gry Puyo Pyuo (próba konkurowania z Tetrisem na rynku gier logicznych) w wersji dla jednego gracza. Zadaniem gracza jest układanie bloków w taki sposób, aby tworzyły ciąg co najmniej 3 tych samych elementów w pionie, poziomie lub w ukosie. Wraz ze wzrostem poziomu, zwiększa się tempo opadania elementów. Dla uatrakcyjnienia gry istnieje możliwość wyboru 16 różnych zestawów klocków. Podczas gry można zmienić muzykę na efekty naciskając klawisz F, jak również wyświetlić statystyki naciskając klawisz H, a tym samym wstrzymując grę.

Sterowanie za pomocą klawiatury:
Q, M, SPACJA - rotacja bloków
A lub Z - zrzucenie bloku
O - lewo
P - prawo
F - zamiana muzyka / efekty
H - wstrzymanie gry i wyświetlenie statystyk

Joysticki: Kempston, Sinclair port 1 lub 2, Timex Computer 2068 port 1 lub 2.
Góra - rotacja bloków
Dół - zrzucenie bloku
Lewo - lewo
Prawo - prawo
Fire - rotacja bloków

Timex Computer 2068 / Unipolbrit 2068 był popularnym komputerem w Portugalii i Polsce. Licencjonowany klon ZX Spectrum, wyposażony w 2 porty joysticka oraz układ dźwiękowy AY-3-8912 działający na innych portach niż ten
w ZX Spectrum 128K+. Od wielu lat nie powstał żaden program, wykorzystujący możliwości tego komputera. Krunel to pierwsza znana mi współczesna gra, która to robi w pełnym zakresie.

Istnieje osobna wersja gry dla TC2068 bez cartridge z ROM ZX Spectrum. W wersji tej też nie ma obsługi SAA1099, który i tak nie zostałby wykorzystany. Ta wersja działa również na standardowym ZX Spectrum.

Wcześniej, obsługa Timexa 2068 została zaimplementowana w jeszcze nie wydanej, finalnej wersji gry "Dziurak - go to hole", również autorstwa speccy.pl. Zostanie wydana, jak tylko poziomy zostaną zaprojektowane do końca.

SAA1099 to układ dźwiękowy zastosowany między innymi w komputerze Sam Coupe, jak również we wczesnych modelach karty Sound Blaster. Gra wykorzystuje układ w minimalnym zakresie, tzn grana jest tylko muzyka, dostępny jest tylko jeden utwór. Do testów używany został interface SAApierdalator autorstwa Zaxona. Interface bazuje na schemacie VELESOFT.
SAA działa na tych samych portach co w Sam Coupe, czyli 255 i 511. Nie są one kompatybilne z komputerami Timex. W przypadku komputerów Timex, SAA nie jest możliwy do użycia.

Układ dźwiękowy SAA jest niewykrywalny. Ma rejestry 'tylko do zapisu', zatem nie ma sposobu, aby dowiedzieć się czy uklad jest podłączony do komputera, ponieważ nie odpowiada na żadne zapytania, przyjmuje jedynie polecenia. Założono zatem, że jest podpięty. Jeżeli zostanie wykryty również AY, gracz zostanie zapytany o wybór układu dźwiękowego.

Autorem muzyki na SAA jest znany Ziutek/ESI. Specjalnie dla Krunela, dokonał zmian w utworze, który napisał ponad 20 lat temu. Jest to cover utworu 'Sea of Love' autorstwa Moby.


Linki:
Autorzy - http://www.speccy.pl/
SAA1099 - http://en.wikipedia.org/wiki/Philips_SAA1099
SAApierdalator, interface z SAA1099 do ZX Spectrum - wykonanie - Zaxon, wątek na forum speccy.pl http://speccy.pl/forum/index.php/topic,975.0.html
Strona VELESOFT o SAA1099: http://velesoft.speccy.cz/saa1099-cz.htm
« Ostatnia zmiana: 2013.10.02, 21:40:01 wysłana przez Tygrys »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.10.01, 18:01:42 »
Wow, jestem pod wrażeniem wsparcia dla szerokiego wachlarza sprzętu :)
No i coś, co lubię - bardziej łamigłówka, niż strzelanka.

wojtek9989

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.10.01, 19:19:20 »
Rzadko piszę tutaj , bardziej jestem "czytaczem", ale jestem pod dużym wrażeniem :) , kawał dobrej roboty.Gra naprawdę wciąga .

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.10.01, 20:55:50 »
Wreszcie wielkie sprajty - to co lubie !
No i pora zlozyc sobie brzeczyk na SAA bo na produkcje chyba sie nie doczekam.

Przyszedl mi taki pomysl do glowy, ze moznaby dorobic edytor klockow - moze powstalyby jakies fajne mutacje :-)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.10.01, 20:57:13 »
No właśnie, trzeba wykorzystać engine :D
I w ten sposób dojdziemy do poziomu 60 premier rocznie :>

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.10.01, 21:43:47 »
Kawał dobrej roboty. Gratulacje!

Pomysł może nie nowy ale jakie wykonanie! :)

Dałeś mi teraz Tygrys do myślenia, bo ja mam taką na 99% skończoną gierkę logiczną też opartą na spadających elementach, chociaż z nieco inną mechaniką gry. Myślałem czy ją nie wysłać na tego Retrokompa ale teraz będę się jeszcze zastanawiał czy to nie za dużo naraz i czy w ogóle jest z czym do ludzi :)

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.10.01, 22:20:33 »
Świetna gra, dopracowana w każdym szczególe - wciąga jak bagno :) Gratulacje!
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.10.01, 22:33:05 »
Fajnie wciąga :) 8 poziom, 10450 puntków :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.10.01, 22:56:14 »
Dziękuję w imieniu zespołu, który pracował nad grą.

Cieszy mnie że się podoba, oraz że zachęca do pisania 'niepiszących' ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.10.02, 11:43:48 »
Fantastyczny program! :D :D
Wreszcie coś na poziomie gier komercyjnych, plus klimatyczna grafika!
Super dopracowana - świetnie, że zamiast muzyki można włączyć efekty i można wybrać sobie klocki. Nawet sposób wyświetlania screena jest przemyślany.

Ale ja tu piszę, a widzę że trojacek ma dwa razy lepszy wynik ode mnie. ;)
Wracam do grania, w Tetris byłem kiedyś dobry.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.10.02, 12:04:10 »
Zmartwię Cię, Phonex - grałem bez specjalnego zacięcia, ot, by popykać, zmęczony po całym dniu, senny i na mocno sfatygowanej klawiaturze timexowej (te klawiatury mają to do siebie, że klawisze potrafią się zakleszczać w stanie wciśniętym, pod kątem).
Za to bardzo mi się podoba muzyczka w tej grze - nie męczy, mimo że to w kółko jeden motyw.
Grywalność świetna, ale moim zdaniem fajnie by było dodać zmianę szerokości i wysokości studni.

at0m

  • **
  • Wiadomości: 68
  • Miejsce pobytu:
    Gdynia
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.10.02, 12:55:17 »
Ja też dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że gra się podoba.

Jeśli chodzi o wyniki to musicie się bardziej postarać :) Ja podczas testów bez problemu nabijałem ponad 30.000. Cała sztuka polega na tym by układać długie kombinacje min. 4-5 klocków w linii bo za takie jest najwięcej punktów.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.10.02, 21:39:47 »
Ktoś ściągnął oraz odpalił grę na Timexie 2068 albo Unipolbricie?

A może odpalił to z dyskietki włożonej w FDD3000?

I jeszcze dziwne, że ikci nie podsyła wersji dla +3 ;> (nie mówiąc o obiecanym wiele miesięcy temu artykule ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #13 dnia: 2013.10.02, 23:15:49 »
Z racji tego że Sam Coupe brzydko odpowiada na portach i przez to dla zmyłki udaje Timexa 2068, to krunel na nim nie działał.
Właśnie zakończyliśmy z SirDavidem testy na samowym realHW i krunel już działa na nim prawidłowo.

Tak więc albo zx+saa albo sam coupe z emulatorem ZX;)

Update plików jutro.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: [Nowa gra] Krunel
« Odpowiedź #14 dnia: 2013.10.03, 02:10:53 »
Tutaj warto by było pogadać z developerami Bifrost Engine (np. Buzzsaw, Knights & Demons), choć nie wiadomo czy wyrobiłby na tak dużym ekranie.
Moje ulubione klocki to oczywiście logo komputerów, już w czasach liceum miałem pomysł na shooter, w którym wybierałoby się jeden ze statków będący logo, a wrogami byliby pozostali. Nawet jeśli byłoby to na poziomie Galaxian, byłoby wesoło :)
AY Music, ULA plus.