Autor Wątek: Spolszczone gry  (Przeczytany 31333 razy)

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #30 dnia: 2015.11.10, 11:57:06 »

A po co chcesz zgrywać rzeczy które już są zgrane i dostępne w sieci ?  Bo plik utworzony z twojej własnej prywatnej kasety będzie jakiś lepszy? ;)
Gwiezdne Wojny szukałem i jakoś nie znalazłem. Posiadasz resztę w TAP, TZX z kaset które podałem?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #31 dnia: 2015.11.10, 11:58:47 »
Ja tam swego czasu zgrałem wszystkie swoje kasety, a 'prywatne wersje' mają ta zaletę, że mogą być w miarę unikalne, zwłaszcza jeżeli chodzi o loadery lub inne usprawnienia.

Temat zgrywania powtarza się wielokrotnie, zatem należało by przymierzyć się do artykułu na ten temat.... i nie, nie pytam kto chętny, bo wiem że nikt.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #32 dnia: 2015.11.10, 12:21:20 »
Gwiezdnych wojen istotnie nie ma, chociaż to pewnie spolszczona wersja Star Wars.

Z innych:

- Handel zagraniczny
- Tixo Nim 2
- Geografia
- Grafika

to wszystko jest na World of Spectrum, zresztą wgrane osobiście przeze mnie. Ja nigdy niczego nie kisiłem u siebie w piwnicy czy na dysku, jak coś wpadło w moje ręce to od razu wrzucałem na WOS.

Trochę inną kwestią są te wszystkie cracki od Billa Gilberta. Tutaj trochę mi się nie chciało z tym walczyć bo jakość na tych starych kasetach 90-tkach po latach jest nędzna a zysk ze zgrania programu nędzny bo dostajemy zwykle gorszą wersję oryginału który od dawna jest ogólnodostępny.

Niemniej kawał roboty wykonali tu Rosjanie i jest w sieci strona z rosyjskimi i polskimi crackami gdyby ktoś był zainteresowany.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #33 dnia: 2015.11.10, 12:33:33 »
Do MakeTzx w ogóle nie potrzeba żadnego Audiacity. Jest tryb bezpośredniego wczytywania z taśmy i digitalizacji w locie.

Owszem, ale większa szansa na błędy i ponownę wczytywanie z taśmy. Ja wolę mieć WAV którego w razie potrzeby mogę poprawić. Najczęściej zgrywam do stereo WAV i eksportuję tylko jeden kanał. Już wielokrotnie miałem przerwy w sygnale na jednym kanale, co powodowało błędy konwersji do tzx.

@Canga
Jeśli z jakichś powodów uda Ci się z maketzx, są użytki do konwersji tzx2tap, chyba na WoS'ie.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #34 dnia: 2015.11.10, 12:35:56 »
Dzisiaj wieczorem przysiądę do kaset.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #35 dnia: 2015.11.10, 12:46:51 »
Temat zgrywania powtarza się wielokrotnie, zatem należało by przymierzyć się do artykułu na ten temat.... i nie, nie pytam kto chętny, bo wiem że nikt.

Szefie, to może zamiast narzekać, że ludzie są mało kreatywni i mało co wnoszą dla portalu, weź i opublikuj mój artykuł
na temat konwersji TAP, TZX do formatów dyskowych, który się kisi gdzieś u Ciebie na dysku od drugiej połowy maja.

Jak na razie to z mojej strony wygląda jakbyś pragnął zrobić wszystko aby mnie zniechęcić do dalszego działania.
Jeżeli artykuł jest beznadziejny to powinieneś mi to po prostu napisać.
Pisałeś mi kilka razy że jest świetny, czemu zatem go jeszcze nie puściłeś do portalu?

Pisałem Ci, że zależy mi na szybkiej  publikacji bo chciałbym stworzyć kolejne wg. mnie ciekawe wątki, z których, aby się nie  powtarzać,
mógłbym odnosić się do artykułu. 
Czekam więc jak frajer w nadziei, że w końcu znajdziesz chwilę dla mojego tekstu.

Od maja 2 osoby miały publikację w portalu, natomiast mój artykuł musiał przejść weryfikację językową u polonisty (Endera),
co było dla mnie dodatkowym kopniakiem jakbym naprawdę miał problemy z językiem polskim, a portal był o tematyce lingwistycznej.

Jak ja mam się czuć? Chcę coś przekazać od siebie, a jestem ustawiany do pionu jak jakiś pętak.

Przeginam pisząc o tym publicznie? Kto tutaj tak naprawdę przegina?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #36 dnia: 2015.11.10, 12:51:51 »
Szefie, to może zamiast narzekać, że ludzie są mało kreatywni i mało co wnoszą dla portalu, weź i opublikuj mój artykuł
na temat konwersji TAP, TZX do formatów dyskowych, który się kisi gdzieś u Ciebie na dysku od drugiej połowy maja.

Jak na razie to z mojej strony wygląda jakbyś pragnął zrobić wszystko aby mnie zniechęcić do dalszego działania.
Jeżeli artykuł jest beznadziejny to powinieneś mi to po prostu napisać.

Popieram ikci niniejszym :)
Celem wytworzenia oddolnego nacisku - pro publico bono ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #37 dnia: 2015.11.10, 13:49:24 »
Cytuj
Owszem, ale większa szansa na błędy i ponownę wczytywanie z taśmy. Ja wolę mieć WAV którego w razie potrzeby mogę poprawić. Najczęściej zgrywam do stereo WAV i eksportuję tylko jeden kanał. Już wielokrotnie miałem przerwy w sygnale na jednym kanale, co powodowało błędy konwersji do tzx.

MakeTzx może również zapisać .wav na dysk podczas wczytywania "live". Potem możemy już nie czytać na żywo tylko właśnie z tego utworzonego .wava i eksperymentować z filtrami.

Natomiast ręczne poprawianie .wavów, likwidowanie jakichś chwilowych pików czy zaników sygnału to naprawdę wyższa szkoła jazdy i umieją to może tak ze 3 osoby na świecie ;)

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #38 dnia: 2015.11.10, 14:13:35 »

Natomiast ręczne poprawianie .wavów, likwidowanie jakichś chwilowych pików czy zaników sygnału to naprawdę wyższa szkoła jazdy i umieją to może tak ze 3 osoby na świecie ;)
Dzięki Audacity udało mi się właśnie skorygować jeden kawałek uszkodzonej taśmy (była pognieciona) sygnał był ale jego jakość spadała, co powodowało, że program się nie wczytywał (nadal się nie wczytuje).
Dzięki temu programowi udało mi się wczytać do momentu screena z gry, by wiedzieć czego szukać.
Uważam, że część uszkodzonej taśmy każdy kto posiedzi to coś wydłubie i skoryguje dźwięk. Nikt nie mówi o nadpisywaniu programu, odtwarzaniu programu lub części.
Mówimy raczej o małych korektach dźwięku - to jest do zrobienia nie tylko "przez 3 osoby na świecie"

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #39 dnia: 2015.11.10, 14:46:01 »
No, ja mówiłem o sytuacji gdy np. w środku nagrania kompletnie brakuje kilku bajtów bo jest cisza albo trzask i człowiek potrafi jakoś wyliczyć ile brakuje, zrobić z wava zrzut pamięci  bez tych bajtów, następnie przeanalizować strukturę programu, wydedukować co brakuje i uzupełnić.

Chcesz spróbować Canga?  :P

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #40 dnia: 2015.11.10, 14:53:16 »
Piszesz o czym innym niż ja i ZX Freeq pisał.
Każdy jest w czymś innym dobry;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #41 dnia: 2015.11.10, 14:54:16 »
... natomiast mój artykuł musiał przejść weryfikację językową u polonisty (Endera),
co było dla mnie dodatkowym kopniakiem jakbym naprawdę miał problemy z językiem polskim, a portal był o tematyce lingwistycznej.

Nie pękaj, mój poprzedni też sprawdzał polonista, choć ja też jestem świetny z ortografii 8)
Ale lepiej tak niż stada błędów w innych artykułach, nieprawdaż?
Zresztą polonista znalazł kilka nieeleganckich sformułowań...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #42 dnia: 2015.11.10, 14:58:36 »
Jest troche gotowych instrukcji:
http://ramsoft.bbk.org.omegahg.com/mtzxman.html
Narzedzia:
http://www.retroisle.com/sinclair/zxspectrum/software.php

No i wazny jest sam magnetofon. Unikajcie tylko bubli typu Elta.

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #43 dnia: 2015.11.10, 19:32:19 »
Jestem ciekaw i bardzo bym chciał by mi ktoś wyjaśnił.
Zamieniam sygnał nagrany na kasecie na plik WAV, następnie na TAP czy TZX umieszczam go tutaj lub na WOS - to jest piractwo czy też nie?

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #44 dnia: 2015.11.10, 21:00:08 »
Dobre pytanie. Jeśli utwór jest/był już upubliczniony, zatem dopuszczalne jest jego wykorzystanie na własny użytek. Wykorzystanie utworu na własny użytek to też udostępnianie najbliższym będących w tym samym gospodarstwie oraz osobom bliskim, z którymi utrzymuje się kontakt. Myślę, że forum speccy.pl spełnia te wymogi :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128