Autor Wątek: Joy Flash And SD ZX-81  (Przeczytany 1132 razy)

PitMakot

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Joy Flash And SD ZX-81
« dnia: 2024.04.08, 11:49:39 »
Powstał nowy interface do Zeddiego :)

JoyFlashAndSD

Cały projekt jest tu
https://github.com/dikdom/ZX81-JoyFlashAndSD

Video
https://www.youtube.com/watch?v=pkfTDKy5450


Jak by ktoś też był zainteresowany to można pisać do mnie na PW
Będe zamawiał płyki do tego.



PIC 14, ZX81, TS1000, ZX Spectrum, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum QL, Sinclair TV, FDD 3000, Timex TC2048, Unipolbrit, Elwro 800 Junior, TI 99/4A, BYTE, Robik, ZX80/81 by Wilco2009, Amstrad CPC-464, Amstrad CPC-6128, Amstrad PPC

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6688
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Joy Flash And SD ZX-81
« Odpowiedź #1 dnia: 2024.04.08, 14:30:07 »
Fajne, fajne. Jakaś alternatywa dla ZX Pand-a.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Joy Flash And SD ZX-81
« Odpowiedź #2 dnia: 2024.04.08, 15:57:10 »
Szkoda tylko, że nie ma opcji "SAVE"

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6688
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Joy Flash And SD ZX-81
« Odpowiedź #3 dnia: 2024.04.08, 16:19:23 »
No cóż Waldziu, nie można mieć wszystkiego :)
Może w kolejnej wersji firmware ... jak wyjdzie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2443
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Joy Flash And SD ZX-81
« Odpowiedź #4 dnia: Dzisiaj o 13:27:02 »
W przypływie odrobiny wolnego czasu na szybko zmontowałem ten IF.

Nie działa mi to jednak całkiem poprawnie ale też nie jest całkiem martwy.  ???
Po restarcie pojawiają się na ekranie przypadkowe biegające artefakty i napisy na ekranie są zupełnie nieczytelne, jakby jakieś timingi się sypały jednak po przyciśnięciu dowolnego klawisza z dolnego rzędu klawiatury pojawia się menu i widać nazwy plików.
Po zwolnieniu klawisza artefakty znów się pojawiają ale daje się w ciemno wybrać jakiś plik i go załadować, część gier się ładuje ale sieje "syfami" po ekranie.
Najlepiej wygląda 32KB Demo gdzie w trybie HiRes obraz jest w miarę poprawny jednak i tam biegają "szmaty" od czasu do czasu.

Może to wina układów GAL jakie zastosowałem, ale podmieniłem kilka (niestety o tych samych czasach propagacji bo wszystkie są z tej samej serii) i jest dalej to samo, podmiana RAM i EPROM też niewiele zmienia.
Możliwe że podmiana układów GAL o innej prędkości rozwiązała by problem, jednak nie mam zbytnio z czego wybierać.
Nie mam teraz zbytnio czasu na dalsze zabawy w uruchamianie, możliwe że to też kwestia doklejenia jakichś pojemności w odpowiednie miejsca ale to może kiedy indziej przewącham. ::)
Ciekaw jestem czy komuś udało się to już uruchomić i jakie zastosował tam elementy.



Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2443
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Joy Flash And SD ZX-81
« Odpowiedź #5 dnia: Dzisiaj o 16:11:59 »
Po drobnej walce już chyba działa.  :D

Może trzeba będzie to jeszcze głębiej rozkminić bo nie bardzo podoba mi się to rozwiązanie ale doklejenie kondensatora ~100pF na pinach GAL20V8 pomiędzy masę a linię adresową A15 naprawia ten problem i obraz wydaje się być już stabilny bez artefaktów w trybie TXT oraz HiRes i wczytywanie programów też działa poprawnie. Sprawdzałem co prawda tylko kilka programów czytanych z pamięci 25Q64 ale wygląda puki co w miarę ok.
Być może to była kwestia mojego ZX81 lub mojego zbyt szybkiego GAL'a bo w projekcie były użyte 25ns a ja dałem co miałem 20ns dla 20V8 i 7nS dla 22V10.  ;)



Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.