Autor Wątek: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?  (Przeczytany 6518 razy)

McArti0

  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.09.25, 15:27:24 »
Dla mnie i tak fonty nieproporcjonalne to kalectwo do tekstów

Znaczy maszyny do pisania z curierem NIEproporcjonalnym nie nadają się do pisania? nie przesadzaj.

Napisałem na Amstradzie pracę dyplomową na 100 stron A4. To co proponuje MSX2+ uważam za niedopuszczalne do takich zastosowań.

Jak się przełącza na inną czcionkę w 64x25 znaków na MSX2+ ?

Z tego co widze width 64 daje bitrate pikseli taki sam czyli czcionka jest taka sama a obraz węższy.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.25, 16:01:27 wysłana przez McArti0 »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.09.25, 16:16:57 »
Mini cykl o MSX Basic był w czasopiśmie Informik w roku 89. Nie wiem jakimi komendami sie tam tryby albo czcionki zmienia. Możliwe że ze SOETO była jakaś obszerniejsza publikacja na temat tego kompa. Jeśli nie to trzeba szukać w innych językach. Widziałem screeny z MSX z edytorami fontów o matrycy 8x8, więc można takich używać, choć w ROMie ma raczej tylko jedną czcionkę która pasuje także do 6x8. A inną trzeba sobie przygotować i wczytać. Ciekawe które kolumny z matrycy 8x8 znikają w MSX przy trybie wyświetlania znaków w 6x8.

W ArtStudio można sobie zasymulować taką czcionkę 6x8, ech gdyby czas był z gumy albo mój zapał nie ze słomy. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.09.25, 16:31:22 »
Znaczy maszyny do pisania z curierem NIEproporcjonalnym nie nadają się do pisania? nie przesadzaj.

nadają, tak samo jak MSX2+, Amstrad, Z88 i parę innych tego typu jak AlphaSmart, nie bez przyczyny zalano tym uniwerski i szkoły w stanach. To co mi się bardziej podoba to font proporcjonalny, do maszyn do pisania z elektroniką też to dotarło, ale trochę później.

To co proponuje MSX2+ uważam za niedopuszczalne do takich zastosowań.

Spoko, na szczęście to tylko zdanie jednej osoby. Przeczy temu zastosowanie tego komputerach w rejonach biurowych w Japonii w latach 80tych, Philipsa w tzw. krajach Beneluxu do połowy lat 90tych, ale co oni tam wiedzą :)

Z tego co widze width 64 daje bitrate pikseli taki sam czyli czcionka jest taka sama a obraz węższy.

Bo regulujesz marginesy szerokością. Przyczytaj instrukcję do MSX BASIC.
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.09.25, 16:33:04 »
Mini cykl o MSX Basic był w czasopiśmie Informik w roku 89. Nie wiem jakimi komendami sie tam tryby albo czcionki zmienia.

np. tutaj:
https://konamiman.github.io/MSX2-Technical-Handbook/md/Chapter2.html

Generalnie - parę postów wyżej wrzucałem link do edytora fontów 8x8 na MSXa...
dużo sprzętu mało czasu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.09.25, 16:58:27 »
Propo ekranów z interlejsem bez drgania i edytorów z proporcjonalną czcionką to myślę że Calamus na ST byłby bardziej przystępny cenowo niż Maki. :)
Nawet Amstrady PCW w pewnym momencie wyprzedzały PeCety w radzeniu sobie z czcionkami TrueType, a gdy PC je dogoniły to PCW z drukarką i edytorem kosztował tyle co sam dobry edytor na PC. Nic dziwnego że PCW i ST były w niektórych latach i krajach popularniejsze od Maków.

Szkoda że jestem za leniwy aby szukać i wertować jakieś Holenderskie albo Hiszpańskie gazetki co by porównać ceny ST i Amig do MSX2 na rynku na którym te ostatnie rzeczywiście istniały. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.09.25, 17:16:11 »
ZbyniuR , chcesz mi powiedzieć, że stricte makowe rozwiązanie z 1991 roku (TrueType jest Applowskim rozwiązaniem) jest dużo warte w Calamusie na Atari ST? :)

"Nawet Amstrady PCW w pewnym momencie wyprzedzały PeCety w radzeniu sobie z czcionkami TrueType" ale, że jak? Truetype z 1991 roku na PCW?

Jak do tego 1991 roku były fonty skalowalne/wektorowe w tym Calamusie? Postscriptowe?

W 1991 roku maki taniały. Bardzo. A Atari ST powoli dogorywało, względnie wersje bardziej profesjonalne (Falcon, TT) dobijały spokojnie do cen budżetowych Maczków o parametrach, które były jak na tamte czasy dość wysokie. Standardy szkolnych cen weszły - LCII kosztował z 030/16 i 40MB dyskiem circa 1200 USD. Z kolorowym monitorem, klawiaturą i myszką. Równolegle były oczywiście droższe i szybsze Quadry. Atari TT kosztował prawie 3k USD. Bez monitora, ale z szybszym dwukrotnie prockiem.
dużo sprzętu mało czasu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.09.25, 17:53:38 »
Oki pomyliłem nazwę. PCW stosowało PostScriptowe czcionki wektorowe (a nie TrueType), i był pierwszą popularną platformą która je upowszechniła. O parę lat wcześniej niż Apple wymyśliło TrueType. A Calamus stosował własne rozwiązanie wektorowych czcionek od 1987 roku, czyli też przed Makiem.

Wiki podaje że oba MacLC i AtariTT są z '90go i LC kosztował 2.5 tysia, a TT 3 tysie, tyle że LC ma prędkość jak o połowę tańszy MegaST. Ciekawe do którego były tańsze monitory. A to że kompy tanieją to żadne odkrycie. Tyle że wszystkie tanieją a nie tylko jednej firmy. I nie wiem jak ty ale ja mam ciekawsze zajęcia niż szukanie gazet z reklamami i cenami, (najlepiej z tego samego miesiąca i kraju, aby porównanie miało sens), bo na wiki są tylko ceny początkowe. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.09.25, 19:15:23 »
Oki pomyliłem nazwę. PCW stosowało PostScriptowe czcionki wektorowe (a nie TrueType), i był pierwszą popularną platformą która je upowszechniła. O parę lat wcześniej niż Apple wymyśliło TrueType. A Calamus stosował własne rozwiązanie wektorowych czcionek od 1987 roku, czyli też przed Makiem.

Xerox -> Adobe -> Postscript i fonty postscriptowe -> PCW -> Truetype
dużo sprzętu mało czasu.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.09.25, 22:14:28 »
Wiki podaje że oba MacLC i AtariTT są z '90go i LC kosztował 2.5 tysia, a TT 3 tysie, tyle że LC ma prędkość jak o połowę tańszy MegaST.
To źle podaje. Nawet pierwszy LC był sporo szybszy od każdego Atari ST, tamże był 020 16 MHz, a najszybszy ST to Mega STE z 68000 16 MHz. Z kolei TT to jest inna liga niż pierwszy LC - 68030 32 MHz, 32 bit dostęp do RAM (shifter nawet 64 bit).
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.09.25, 23:09:46 »
Dely, a w TT to szyna systemowa jedzie na 16Mhz czy źle pamiętam? Bo jak tak, to wydajnościowo te 32Mhz procka trochę spada.

plus jak porównujemy ceny to LC był w komplecie z monitorem a TT nie :)

dużo sprzętu mało czasu.

McArti0

  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Czy CPC6128 to najlepszy 8-bitowiec?
« Odpowiedź #40 dnia: 2021.09.26, 01:36:03 »
ale co oni tam wiedzą :)

no nie znali sie strasznie skoro katowali się 6x8. ale potem zrezygnowali z tego rozwiązania.  8) ;)