Autor Wątek: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?  (Przeczytany 2678 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« dnia: 2021.09.06, 22:25:29 »
Ostatnio odkopałem w archeo swojego PCW serii 8xxx by go trochę pomęczyć gdyż zyskałem kilka nowych dyskietek 3" i chciałbym coś fajnego na nie nagrać, zastanawiam się też nad Gotek'iem jednak w odróżnieniu do CPC z repozytoriami programów jest jakiś problem.

Znalazłem tylko jakąś paczkę z grami, ale chodzi mi też o inne programy jakie wyszły na tę platformę.

Kiedyś Hiszpanie udostępniali bodaj w 2011r paczkę "Amstrad PCW Megapack" jednak od dawna jest ona niedostępna... może ktoś dysponuje kopią tego archiwum lub zapoda aktualny link ?

Czy ktoś zna jakieś zasoby z programami do tego modelu Amstrad'a ?
« Ostatnia zmiana: 2021.09.06, 22:50:17 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.09.07, 09:45:29 »
Mam nadzieję, że zaglądałeś pod ten link (podawałem go w moim wątku o braku obrazu na 8256). Jest tam trochę rzeczy w dziale Software. Tym razem podaję link w wersji hiszpańskiej, bo okazuje się, że przestawienie języka na angielski "nieco" nas ogranicza, tzn. część rzeczy jest nieprzetłumaczona i tym samym niedostępna, w tym programy do pobrania.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.09.07, 11:05:47 »
Oooo dziękuję, chyba mi to umknęło  :D

Super, ale z tego co widzę to kilku programów jakie znałem tam chyba brakuje jednak i tak jest tego sporo.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.07, 11:27:41 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
« Ostatnia zmiana: 2021.09.08, 00:23:02 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.09.08, 22:58:11 »
Ha! To teraz jak dziękuję :)
Nie wiedziałem, że tyle gier powstało na w sumie biurowy komputer. Dało się do niego jakiś joystick podłączyć, o myszy już nawet nie mówiąc? Za dużo portów to on nie ma.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.09.09, 05:03:54 »
Myszki były podłączane do gniazda rozszerzeń z pudełeczkiem z interfejsem i 3 przyciski. Choć któraś z tych późniejszych wersji chyba PCW10 256K, chyba nie miała tego portu, to mogli kombinować z portem drukarki ale tego z kolei bodajże któraś 9ka nie miała. Mogę tu sie mylić nie chce mi sie teraz szukać. W każdym bądź razie ty masz starą 8kę więc masz oba porty. Trzeba poczytać na stronie Prodatrona który Symbosa do tego zrobił. Pewnie obczaił jakieś myszki.

A joye to czy jakieś oryginały to nie kojarzę, możliwe że do tego interfejsu myszy jakieś pasowały. Ale kojarzę że były takie nakładki na klawisze numeryczne udające joya, pewnie produkowane do innych kompów ale tu też pasowały, albo samoróbki jak ktoś dorabiał port do zwykłego joya korzystając z pinów od niektórych klawiszy. Można to było albo w obudowie kompa albo w klawiaturze dorobić.

Po tym jak przez 6 lat miałem Amigę a potem po dłuższej przerwie znowu przez niemal dekadę regularnie czytywałem o amigowych rzeczach dopiero parę dni temu dowiedziałem sie że do Amy były analogowe joye wykorzystywane w niektórych symulatorach. To tym bardziej mogę nie wiedzieć o czymś co było do mało mnie interesującego PCW. :)

« Ostatnia zmiana: 2021.09.09, 05:18:48 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.09.09, 09:36:24 »
Dzięki za naprowadzenie. Po prostu do PCW było kilka interfejsów, które można zobaczyć np. tutaj. Można więc było podłączyć mysz po RS232. Swoją drogą pokrętny marketing: CPC miał wbudowany przynajmniej port joysticka, co od biedy umożliwiało podłączenie także myszy, a do PCW właściwie wszystko trzeba było dodawać.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.09.09, 10:05:49 »
a do PCW właściwie wszystko trzeba było dodawać.

Moim zdaniem to logiczne. PCW był do pracy, a do zabawy CPC (lub konsola). Jak chciałeś jedno i drugie, to musiałeś po prostu kupić 2 urządzenia. Więcej wydasz, producent się ucieszy.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.09.09, 16:04:11 »
Z myszami i joystickami w PCW było większe zamieszanie z tego co pamiętam, bo takie interface robiło kilka firm, ale nie zawsze były ze sobą kompatybilne ich rozwiązania.
http://www.habisoft.com/pcwwiki/doku.php?id=es:hardware:perifericos

Widziałem kiedyś tabelę kompatybilności rożnych programów vs interface i wyglądało to na dość mocno zagmatwane.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.09.09, 19:00:22 »
Więcej w temacie joysticka do PCW: (niestety po hiszpańsku)
http://www.habisoft.com/pcwwiki/doku.php?id=es:interfaces_joystick
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Programy do Amstrad'a PCW 8xxx ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.09.23, 10:22:44 »
Nie mam co prawda PCW, ale trafiłem na kilka programów pisanych obecnie, które wyglądają ciekawie, np. Graphical User Interface :)

http://floppysoftware.es/pcw_projects.html?path=pcw_projects

Znacie?
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)